دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

مقدمه

 

تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشدکه نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد.پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد. یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد لاستیک می باشد.برای روشن شدن هر چه بهتر این اصل به مثالی اشاره می کنیم.                                            

 

باورتان می شود در هر قدمی که بر می دارید نیرویی چند برابر وزنتان را به پاها وارد می کنید؟البته پزشکان معتقدندکه این نیرو به صورت یکسان روی تمامی پا وارد نمی شود.براساس مطالعات پزشکی شما چه لاغر باشید چه چاق موقع دویدن یا راه رفتن بیشترین فشار را روی قسمتی از پا وارد می کنید که مثل یک ضربه گیر وزن شما را تحمل می کندو مانع از آسیب رسیدن به استخوان ها می شود. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند.براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است.به این ترتیب که تنها 5درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و95درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند.آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید  برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید.مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین 30تا 35 PSi  است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از  حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان  فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

 

انتخاب متناسب با کاربری

 

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ،پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ،به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیادو…. باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند.برای نمونه روی خودرویی مثل پژو206 ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز 14/65/185 نصب شده است.اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری 16/45/205 خواهد بود.عدد 205 پهنای لاستیک به میلیمتر ،45 عرض به میلیمترو16 قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

 

((رادیال)) یا ((بایاس))؟

 

گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.فروشندگان تایرمعتقدند که تایرهای بایاس اگر تحت تاثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند ،سطح تماس آج آنها تغییر شکل داده وبه مرور حالت جمع شده پیدا می کند.این مساله باعث کاهش عمرلاستیک وچسبندگی آن به جاده می شود.درمقابل تایرهای رادیال به دلیل ساختار محکم وتغییرات اندک شکل آج ها، درپیچ،چسبندگی خوبی به سطح جاده دارند.این لاستیک ها به دلیل به کارگیری رشته های سیمی در ساختار خود،تحمل سرعت بالاتری نسبت به تایرهای بایاس را دارندوعمرآنها نسبت به لاستیک های بایاس 40تا60 درصد بیشتراست.به گفته فعالان بازار ،تکنولوژی تولیدی اکثر شرکت های ایرانی از نوع بایاس بوده و اکثر تایر های رادیال وارداتی هستند.توجه داشته باشید قیمت لاستیک های رادیال بیشتر از نوع بایاس بوده ونوع تایر روی آن حک شده است.

 

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

راه تشخیص یک لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

 

از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

 

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

 

خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده،  … باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.

 

این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان ازآن باخبر هستند.

 

این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیکهای تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد.در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن آن اطلاع می یابند.متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود.

 

این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.

 

متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که  ازتاریخ تولید آنها بیش از 3 سال می گذرد مناسب نیست.

 

فرضا درج عدد 1607بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال 2007 تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 می باشد.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.لاستیک های ایرانی از این دسته در دونوع در بازار یافت می شوند.در نوع اول لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد می باشد که این نوع لاستیک  درجه یک محسوب می شود.اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر این است که لا ستیک درجه دو می باشد.لاستیک هایی که در زمان تولید در کارخانه به هر علتی در حین تولید مانند قطع برق وقفه ای در تولیدشان می افتد به جمع لاستیک های درجه دو می پیوندند.

 

نکته هایی درباره رینگ

 

یکی از توصیه های کارشناسان توجه به همخوانی رینگ و لاستیک خودرو است.آنها توصیه می کنند هنگام انتخاب رینگ ،به نوع وسیله نقلیه، اندازه و نوع تایر(تیوبلس یا تیوب تایپ ) توجه کنید.رینگ مورد نظر حتما باید با استاندارد وسیله نقلیه و متناسب به نوع تایر انتخاب شود. کارشناسان توصیه می کنند از رینگ های زنگ زده ،پوسیده، تاب دار یا جوشکاری شده مطلقا استفاده نکنید. درصورت انتخاب تایر تیوبلس (بدون تیوب) دقت کنید لبه های رینگ(محل نشیمنگاه طوقه به تایر) سالم و بدون زدگی باشد. همچنین از هرگونه تغییرات بر روی رینگ مثل جوشکاری ، سنگ زدن و ساج انداختن و… پرهیز کنید. همچنین توجه به سوراخ پیچ روی سطح رینگ بسیار مهم است. سوراخ های پیچ برروی سطح کروی شکل حالت واشرفنری دارند.اگر با رینگی برخورد کردید که سطح کروی سوراخ های پیچ آن به هر دلیلی صاف شده بود از خرید آن جدا خودداری کنید.

 

لاستیک تیوبلس

 

مقدمه: 

 

  تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس (Tubeless Tire) گونه ای از تایر هستند که به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب، در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را بخود اختصاص داده اند. در این نوشتار سعی شده است که ساختار تایر تیوبلس، عملکرد و نیز مزایای این لاستیک مورد توجه و بحث قرار گیرد.

 

1. ساختمان لاستیک تیوبلس

 

تایر تیوبلس از لحاظ ساختمان شبیه به لاستیک معمولی میباشد؛ با این تفاوت که جدار داخلی آن بوسیله لایه نازکی از بوتیل (Butyl) بطور کامل عایق بندی شده است. این لایه لاستیک که از پلیمریزاسیون ایزوبوتیل بدست می آید، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیوب های معمولی مورد استفاده قرار میگیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را میدهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را دارا است. لذا در لاستیک تیوبلس نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ (Flap) نیست. همچنین بر خلاف لاستیک های معمولی که بر روی چرخ چند قسمتی (Multi-piece Wheel) سوار می شوند، لاستیک تیوبلس می تواند بر روی چرخ یکپارچه (Single-piece Wheel) سوار شود.

 

 
دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

2. عملکرد لاستیک تیوبلس

 

درصورتی که شیئی مانند میخ وارد بدنه لاستیک معمولی و تیوب شود، با سوراخ کردن جداره آنها موجب خارج شدن سریع هوا خواهد شد. این در حالیست که در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک اطراف آن به سرعت آب بندی شده و خود میخ نیز بعنوان درپوش راه خروج هوا را می بندد.
    یک تایر تیوبلس که درست نصب شده باشد، بطور متوسط باد را با سرعت 25/0 اتمسفر در روز از دست میدهد، لذا اگر تایر تیوپلس باد  را با سرعتی بیشتراز مقدار ذکر شده از دست بدهد باید ابتدا از بابت سفت بودن درپوش سوزن باد اطمینان حاصل کرده، سپس به دنبال پنچری موجود در لاستیک گشت.

 

3. مزایای لاستیک تیوبلس

 

هرچند که هر دو لاستیک معمولی و تیوبلس در اندازه یکسان و فشار باد یکسان میتوانند میزان بار یکسانی را تحمل کنند، لیکن لاستیک تیوبلس مزایای خاصی دارد که به ذکر آنها می پردازیم.

 

• نصب لاستیک تیوبلس بسیار ساده تر است.
• استفاده از آن موجب کاهش وزن خودرو می شود.
• تعداد قطعات کمتر و تعمیر آنها ساده تر است.
• افزایش عمر تسمه درون لاستیک (Bead) بسبب افزایش فضای خالی در چرخ که منجر به کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز خواهد شد.
• افزایش عمر تاج و دیواره جانبی لاستیک.
• افزایش تعادل جانبی بر سر پیچ ها و در هنگام دور زدن به دلیل کمتر بودن ارتفاع در مقطع لاستیک.
• عدم انفجار لاستیک به سبب پنچری و افزایش ضریب ایمنی.
• افزایش فاصله زمانی میان پنچری و خوابیدن لاستیک که به راننده این امکان را میدهد که خود را به تعمیرگاه برساند.
• کاهش صدمات وارده از دست اندازهای مسیر به جلوبندی به سبب مقاومت لاستیک نسبت به ضربات وارده.
• عدم امکان وجود پنچری ریز در لاستیک بدلیل ساختار خاص لاستیک تیوبلس.
• عدم امکان نفوذ شیء ریز از کناره لاستیک به داخل آن. 

 

مشخصات لاستیك خودرو  

 

روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و كدهایی درج شده است كه در حقیقت شناسنامه لاستیك خودرو هستند. در ذیل مفهوم این علائم بیان شده است. در ادامه به شرح برخی از مهمترین آنها می­پردازیم.   

 

 الف) اندازه تایر   

 

 اندازه لاستیك خودرو با علائمی همچونP185/60R1۴ نشان داده می‌شود.که بدین معنی میباشد: 

 

P = تایر خودروی شخصی  

 

 185= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)     

 

 60= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر) 

 

R = رادیال   

 

14= قطر رینگ (بر حسب اینچ)    

 

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

علاوه بر علائم بالا علائمی مانند89H بر روی لاستیک وجود دارد که به H  شاخص سرعت (در بخش “ج” به آن اشاره شده ) و به عدد 89 عنوان شاخص بار می گویند یا حد بارگذاری(که در بخش” ب” به آن اشاره شده ) می گویند.

 

 ب)حد بارگذاری     

 

 این عدد نماینده حداكثر وزنی است كه تایر می‌تواند تحمل كند، هنگامی كه حداكثر مقدار مجاز فشار را  داشته ‌باشد و بین صفر تا 279 متغیر است. برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین 71 تا 100 است.برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید 76 و معادل 400 كیلوگرم بار است، یعنی این تایرهنگامی كه حداكثر فشار باد مجاز را دارد (بخش “و” را ببینید)، حداکثر400 كیلوگرم را می‌تواند حمل کند.توجه داشته باشیدهرگز لاستیكی را كه حد بارگذاری آن كمتر از میزان توصیه­شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید. برای آگاهی از میزان بار قابل تحمل هر شاخص به جدول زیر مراجعه کنید.

 

شاخص بار

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

میزان بار به KG

345

355

365

375

385

400

412

425

437

450

462

شاخص بار

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

میزان بار به KG

475

478

500

515

530

545

560

580

600

615

630

شاخص بار

93

94

95

96

97

98

99

100

 

میزان بار به KG

650

670

690

710

730

750

775

800

 

 

 

 ج) علامت حداكثر سرعت قابل­تحمل  

 

حداكثر سرعتی كه لاستیك می‌تواند تحمل كند، با یك حرف از A تا Z بیان می‌شود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده كه نشان می­دهد     هنگامی كه تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداكثر توان حركت 210كیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداكثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب می­بیند و یا ممكن است بتركد.برای اطلاع از میزان سرعت هریک از این حروف به جدول زیر مراجعه کنید.

 

شاخص سرعت

R

S

T

U

H

V

Z

سرعت به KM/H

170

180

190

200

210

240

240+

 

 

 

  د) تاریخ ساخت لاستیك  

 

   كلیه لاستیك‌ها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند كه با چهار رقم نشان داده می­شود. دو عدد اول نشان­دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیك هستند. برای مثال عدد “1204” نشان می‌دهد این لاستیك در هفته دوازدهم سال 2004 میلادی تولید شده است. امروزه همراه لاستیك‌های نو خارجی، یك كارت دریافت می‌كنند كه پس از وارد كردن مشخصات باید به آدرس شركت سازنده پست شود یا لاستیك را از طریق اینترنت، ثبت می­کنند تا هرگونه كار­كرد نامناسب بعداً قابل پیگیری باشد.    

 

 ه) تركیبات سازنده تایر   

 

 این بخش، مواد سازنده لاستیك را توضیح می‌دهد. مثال:TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2  STEEL یعنی رویه تایر مركب از یك رویه پلی‌استری همراه دو لایه سیم فولادی است. 

 

 و) حداكثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر   

 

عددی كه در مقابل عبارت “حداكثر فشار باد” روی تایر درج می­شود، مربوط به فشار بادی است كه باید لاستیك داشته باشد، وقتی شما می‌خواهیدحداكثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل كنید. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده  برای استفاده نرمال نیست. مقدار توصیه شده فشار باد تایرها روی یك پلاك كه معمولاً در لبه داخلی یكی از دو درجلو نصب می‌شود، نوشته شده است. اگر آن را نیافتید، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.   

 

تایر run flat

 

با وجود تایرهای RF ،حتی زمانی كه باد تایر خالی شده باشد شما می توانید به حركت ادامه داده و عملكرد خودرو را در هنگام افت فشار باد در تایر حفظ نمایید. به جای تعویض تایر در كنار خیابان كه امری ناخوشایند و خطرناك محسوب می شود، شما می توانید به حركت خود ادامه داده و به راحتی خود را به منزل و یا تعمیرگاه برسانید.تایرهای RF زاپاس خود محسوب می شوند، با وجود دیوارهای جانبی تقویت شده، تایرها حتی اگر كاملاً از  باد خالی شده باشند، قادر به ادامه عملكرد خود هستند. تركیب فرسایشی مقاوم به گرما كه در ساخت این نوع تایر به كار گرفته شده است، در برابر افزایش احتمالی گرما مقاومت می كند. با استفاده از تایرهای RF شما قادر خواهید بود با سرعتی بالاتر از 150 كیلومتر در ساعت و بدون تغییر وضعیت محسوس به رانندگی خود ادامه دهید. در عین حال در وقت خود صرفه جویی كرده و بنابراین استرس كمتری خواهید داشت، دیگر نیازی به حمل تایر زاپاس هم ندارید و در نتیجه فضای بیشتری برای حمل بار در اختیار شما قرار می گیرد.

 

سیستم “رانندگی تطبیقی” (Adaptive Drive) تا حد ممكن فشار وارده بر تایر معیوب را كاهش داده و به تایرهای دیگر انتقال میدهد. این نوع تایرها موجب امنیت بیشتر، آسودگی خاطر سرنشین و نیز امكان استفاده از فضای بیشتر را در خودرو فراهم می كند.شركت ADAC آلمان”، یعنی همان بزرگترین كلوپ اتومبیل در دنیا، از تایرهایRF به عنوان “اولین انقلاب اساسی در طراحی تایر” از زمان به وجود آمدن تایرهای بادی یاد می كند.

 

 دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

 

مشخصات عمومی تایر

 

تایر یکی از قسمت های اصلی خودرو است که بر روی رینگ مستقر شده و مجموعه لاستیک را تشکیل می دهد .

 

به طور کلی یک تایر از 4 قسمت تشکیل شده :

 

 1 : لایه های تایر                                                                

 

۲:  آج های تایر                                                              

 

3 : تیوب 

 

4 : والو  ( محلی که باد وارد تایر می شود ) 

 

تایر ها جز وزن فنر بنده نشده خودرو هستند و عملا نیروی عمودی وارد شده از سمت بالا را تحمل می کنند ، پس باید داری ویژگی های خاصی نیز باشند که به آنها اشاره خواهد شد ، یک تایر مناسب باید بتواند بار زیاد – لغزندگی جاده – سرعت زیاد را به خوبی تحمل کرده و از مسیر منحرف نشود . بدنه متشکل از لایه‌هایی از رشته‌های مقاوم و مستحکم است که مجموعا قابلیت تحمل فشار داخلی تایر و همچنین جذب نیروهای وارده از سطح جاده را داراست. معمولا در خودروهای سواری جنس این لایه از الیاف پلی‌استر است و در خودروهای سنگین از فولاد استفاده می‌شود. زاویه نصب این لایه‌ها نسبت به محیط تایر در نوع رادیال بین 88 تا 90 درجه و در نوع بایاس پلای 30 تا 40 درجه است. استحکام یک تایر معمولی با تعداد لایه‌های بدنه توصیف می‌شود.  

 

نحوه ساخت تایر                                                                                     

 

تایرها از روی هم گذاری لایه های لاستیک ایجاد می شوند ، این لایه ها در دمای زیاد تحت اثر پرس های سنگین قرار می گیرند و با لایه های فلزی نیز مقاوم سازی می شوند . لایه گذاری های مختلفی در تایرها انجام می شود که رایج ترین آنها زاویه دار متقاطع و رادیال است . زاویه دار متقاطع : این لاستیک ها دارای کیفیت مطلوبی هستند و به علت قیمت ارزان تر نسبت به رادیال کاربرد بیشتری دارند رادیال : یک لاستیک با لایه گذاری کاملا افقی ، خنک در سرعت های زیاد ، میل به غلتش خوب و استحکام بسیار زیاد ( در خودرو های دارای بار زیاد به علت نرمش زیاد استفاده نمی شود )  

 

 آج تایرها                                                                         

 

آج قسمت خارجی تایر است که مستقیما با سطح زمین در ارتباط است ، اهمیت آجها در جاده های شهری و اتوبان ها کمتر معلوم می شود و این یکی از همان دلایلی است که افراد نا آگاه فقط به زیبایی آج ها اهمیت می دهند . طرح‌های مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته می‌شود. می‌توان به طرح‌های رگه‌ای (Rib) ، عرضی (Lug) ، ترکیبی از عرضی و رگه‌ای (Rib & Lug) و بلوکی (Block) اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. ولی نقش این بازیگران در جاده های شنی – برفی – مرطوب و کم اصطکاک به خوبی آشکار می شود ، انتخاب لاستیک با آج مناسب در شرایط سخت رانندگی فرمان پذیری خودرو را افزایش می دهد . انتخاب آجها با شکل مناسب از پرشدن لاستیک از گل و برف در جاده های  نا مطلوب نیز جلو گیری می کند . عمق آج در تایر نو 5/9 میلی متر است و تا عمق 2 میلی متر قابل قبول است .

 

 

 

همه چیز در مورد تبخال


 

حتما دید‌ه‌اید که بعضی افراد تا دچار استرس و اضطراب می‌شوند یا تب می‌کنند فورا گوشه لبشان زخمی ظاهر می‌شود که به آن تبخال می‌گویند. در واقع تبخال یا زخم سرد یکی از رایج‌ترین زخم‌هایی است که افراد بسیاری بطور روزمره با آن دست به گریبان هستند. درباره تبخال در ادامه نوشتار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

این گونه تبخال ها بصورت زخمی اغلب کوچک، دردناک و پر از مایع در گوشه دهان و روی لب خود را نشان داده و تا زمانی که دوره‌اش طی شود معمولا برای فرد آزاردهنده است و مشکلاتی در زندگی روزمره او ایجاد می‌کند.



چطور به ویروس تبخال مبتلا می‌شویم؟


شاید بسیاری از مردم ندانند که تبخال یا بطور دقیق‌تر تبخال لب در اصل یک عفونت عودکننده ویروسی است؛ بدین معنا که ویروسی در ابتدا وارد بدن شده و بعد هر چند وقت یکبار بیماری عود کرده و علایم آن بروز می‌کند. یکی از بهترین نمونه‌های بیماریهای عفونی عودکننده همین تبخال لب است. بیماری تبخال به وسیله یکی از اعضای خانواده ویروسی هرپس ایجاد می‌شود. ویروس تبخال لب HSV۱ نام دارد و نوع دیگر این ویروس یعنی HSV۲ عامل ایجاد تبخال دستگاه تناسلی است که شباهت فراوانی به همین زخم تبخال دهانی دارد. البته هر کدام از این ویروس‌ها می‌توانند بجای یکدیگر نیز باعث بروز تبخال شوند.

بیماری تبخال یک بیماری مسری است و ویروس آن مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا باید از شخص دیگری وارد بدن شود. در مورد تبخال، هرگونه تماس با فردی که زخم تبخال روی صورتش وجود دارد (مثلا روبوسی) می‌تواند باعث انتقال ویروس و ابتلا به این بیماری شود. یکی دیگر از راههای شایع انتقال تبخال استفاده از لوازم غذاخوری، تیغ یا حوله دیگران است. نکته اینجا است که حتی در زمانی که تبخال از آن حالت پر آب خارج شده و اصطلاحا دلمه بسته، بازهم بشدت مسری است و می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

بعد از انتقال ویروس، علایمی شبیه یک سرماخوردگی شدید بروز می‌کند. بیمار بشدت دچار گلودرد شده و در برخی موارد بلع با اشکال روبرو می‌شود. در داخل دهان زخم‌هایی در ناحیه گونه و روی لثه‌ها ایجاد شده که ملتهب و قرمز رنگ هستند. بیمار معمولا دچار سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و تب است. این بیماری معمولا خودبخود بدون بروز مشکلی حداکثر تا دو هفته بهبود می‌یابد.

اما این همه ماجرا نیست. بعد از رفع علایم بیماری تبخال اولیه(یا به عبارت صحیح تر عفونت هرپسی اولیه)، ویروس تبخال در بدن باقی مانده و به طرف عقده‌های عصبی حرکت می‌کند. سپس ویروس در سلولهای عصبی مستقر شده و اگر شرایط مناسب شود مجددا فعالیت خود را اینبار به شکلی خفیف‌تر از حالت اولیه ادامه می‌دهد. از اینجا به بعد است که زخم تبخال معروف بروز می‌کند.



چرا تبخال می‌زنیم؟


بعد از ابتلا به عفونت هرپسی اولیه (که در میان عامه به عنوان تبخال اولیه خوانده میشود) بسیاری از افراد مستعد عفونت هرپسی ثانویه یا‌‌ همان تبخال عودکننده لب می‌شوند. البته تعدادی از بیماران هم به رغم ابتلا به عفونت اولیه و سیستمیک هرگز دچار تبخال عودکننده نمی‌شوند. اغلب افراد به دنبال ضعف سیستم ایمنی دچار تبخال عود کننده می‌شوند. عواملی مثل تب، قاعدگی، استرسهای روحی و جسمی، خستگی و قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب همه می‌توانند باعث عود تبخال شوند.



تبخال چه علایمی دارد؟


اغلب شما با علایم تبخال دهانی آشنایی دارید. با این حال مرور آن خالی از فایده نیست. تبخال لب همانطور که از اسمش هم مشخص است، معمولا همیشه در نقطه خاصی از لب و دهان ایجاد می‌شود. فرد یکی دو روز قبل در آن نقطه یا در بطور گسترده در اطراف دهان احساس خارش، سوزش یا گزگز می‌کند. سپس یک برجستگی کوچک پر از مایع شبیه یک جوش کوچک در لبه بیرونی لب روی پوست ظاهر می‌شود. البته ممکن است این برجستگی در اطراف بینی یا چانه یا گونه هم ایجاد شود.

مایع درون این برجستگی بشدت عفونی و مملو از ویروس تبخال است. در صورت پاره شدن و رسیدن آن به بخشهای دیگر پوست براحتی ممکن است آن نواحی را نیز آلوده کرده و باعث ایجاد تبخال در آن مناطق نیز بشود. بعد از چند روز برجستگی سوراخ شده و ترشح می‌کند.

این حالت معمولا در روز چهارم یا پنجم اتفاق می‌افتد و بیشترین احتمال آلودگی در سایر مناطق بدن یا سرایت به سایر افراد مربوط به همین مرحله است. در این مرحله گاهی بیمار دچار تب و برجستگی غدد لنفاوی زیر فک نیز می‌شود. سپس به مرور روی زخم اصطلاحا دلمه می‌بندد و پوست جدید از زیر دلمه تشکیل می‌شود. بعد از گذشت چند روز این دلمه کنده شده و زخم بدون برجای گذاشتن اثری (بدون اسکار) ناپدید می‌شود.



آیا تبخال خطرناک است؟


تبخال گرچه بیماری آزاردهنده‌ای است اما اصولا خطرناک نیست و بدون برجای گذاشتن اثری حداکثر تا دو هفته بهبود می‌یابد. اما اگر تبخال شما بعد از گذشت دو هفته هنوز خوب نشده است بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. همچنین کسانی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند (مثل مبتلایان به ایدز، بیماریهای خونی، بیمارانی که داروهای شیمی درمانی مصرف می‌کنند، مصرف کنندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می‌کنند) بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه کنند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگانهای حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیر نماید.

عفونت این اعضای بدن با ویروس تبخال می‌تواند مرگبار باشد. از سوی دیگر اگر بیماری تبخال بخشهای دیگری از بدن را درگیر کرده و ترشحات آن بخصوص به چشم یا نوک انگشتان دست رسیده و شما در این نواحی احساس سوزش و درد می‌کنید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر ویروس وارد چشم شده و در این ناحیه زخمی ایجاد شود به نابینایی منجر خواهد شد.



پیشگیری و درمان


تبخال عودکننده لب از معدود بیماری‌هایی است که عملا قابل پیشگیری نیستند. اگر ویروس تبخال وارد بدن شما شده باشد و زخم‌های عودکننده ایجاد کرده باشد در صورت وجود عوامل مستعد کننده، زخم تبخال به هرحال تشکیل می‌شود. در این حالت تنها راه کاهش علایم بیماری است. همه کسانی که تبخال می‌زنند با علایم هشداردهنده شروع بیماری آشنا هستد (سوزش و درد دور دهان یکی دو روز قبل از تبخال). پیشنهاد می‌شود وقتی این علایم ظاهر شد در ناحیه ایجاد زخم پمادهای ضد ویروسی آسیکلوویر بمالید. انواع متنوعی از این دارو بصورت پماد در داروخانه‌ها در دسترس است.

استفاده مرتب از این پماد پیش از شروع زخم، علایم تبخال را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و دوره بیماری را نیز کوتاه‌تر می‌کند. قرص‌هایی از ترکیبات این دارو نیز موجود است. جدا از داروهای ضد ویروسی گذاشتن یخ روی زخم در کاهش علایم تبخال موثر است.

اما کسانی که ویروس تبخال در بدنشان وجود ندارد با رعایت بهداشت شخصی و عدم تماس با افرادی که زخم تبخال روی صورتشان وجود دارد می‌توانند از ابتلا به این ویروس در امان باشند. شستن مرتب دست‌ها بخصوص قبل از خوردن غذا و دست نزدن به چشم‌ها با دستان کثیف، پرهیز از استفاده از لوازم شخصی دیگران بخصوص کسانی که تبخال می‌زنند از دیگر عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری تبخال است.



تبخال و دندان‌پزشکی


عقیده بسیاری از دندان‌پزشکان این است که انجام درمانهای دندان‌پزشکی برای بیمارانی که دچار تبخال هستند ممنوع است و درمان باید تا زمان برطرف شدن زخم به تعویق بیفتد. علت این مساله احتمال پخش شدن ویروس در هوا و آلوده کردن محیط و خود بیمار و کادر پزشکی است.

بنابراین اگر تبخال می‌زنید وقتی به دندانپزشک مراجعه کردید این را در پرونده ذکر کرده و به دندانپزشک خود اطلاع دهید. از سوی دیگر اگر دچار تبخال شدید و‌‌ همان وقت قرار بود تحت درمان‌های دندان‌پزشکی قرار بگیرید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

منبع: سلامانه

 

 

موتورسیکلت سواری به سبک ایرانی


به گظاهر ماجرا این است که پایت را از روی زین رد می‌کنی و در جا پایی محکم. یکی دو بار از جایت کنده می شوی و خودت را در صندلی جا می دهی. کلاه بر سر می گذاری. دست هایت را روی کلاچ و گاز و ترمز می‌گذاری و یکی دوباره با غیظ هندل می‌زنی و برای شروع گاز زیاد می‌دهی که موتور غرشی کند و نفسی تازه کند و وارد میدان شود. پشت هرکدام از این رفتارهای به ظاهر ساده انبوهی تجربه و نکته و خاطره هست که برای به دست آوردن هر کدام باید که بارها از زین افتاده و دوباره بلند شده باشی و افسار محکم کنی و دل به دریای شهری بزنی و در میان انبوهی پیکان و وانت و پراید و سوناتا و مرسدس و سمند و بی ام دبلیو و ٢٠٦ و اتوبوس و مینی بوس راه خودت را باز کنی. طبق آمار HBS بانک مرکزی در سال ٩٢ از هر ١٠ نفر ایرانی دو نفر با موتور سرو کار دارند. یعنی یا خودشان راننده هستند یا ترک موتور می نشینند، بماند که زندگی چند نفر از مردم این شهر درگیر این دوچرخ است.



گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

 

10اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

معرفی 10 اختراع بسیار جالب و هیجانی در سال 2014!

 

شاید کسی باور نمی کرد که روزی از همه چیز بتوان به صورت سه بعدی پرینت گرفت یا با ماشینی بدون بنزین سرعتی بالاتر از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت را تجربه کرد.

 

جهان در سال ۲۰۱۴ اختراعات مهمی را تجربه کرده است. فهرست زیر برخی از اختراعات مهم و تاثیرگذار جهان در سال ۲۰۱۴ است.

 

اسکیت پرنده

داشتن اسکیت پرنده از سال ۱۹۸۹ جزو آرزوهای بشر بوده و اکنون، نوعی از این وسایل تولید شده که می توانند ۱۵ دقیقه در هوا معلق بمانند.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

فضاپیمای فوق هوشمند

روسیه، آمریکا و اروپا نتوانستند در اولین تلاش خود به مریخ برسند اما هند با هزینه ای کم تر از برخی فیلم های هالیوودی توانست در اولین تلاش خود فضاپیمایی را به مدار مریخ ارسال کند.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

راکتوری با قابلیت گداخت هسته ای

گرفتن انرژی از هسته های هیدروژن همواره یکی از اهداف دانشمندان اتمی بود است. اکتبر ۲۰۱۳ مارتین اعلام کرد که توانسته راکتور گداخت هسته ای را تولید کند که می تواند برای یک دهه در یک واگن استفاده شود.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

شارژر بدون سیم

تصور کنید که بدون نیاز به هیچ سیم رابطی بتوانید تنها با استفاده از این دستگاه لپتاپ خود را شارژ کنید! پس از اینترنت وایرلس حالا دانشمندان برق وایرلس را نیز اختراع کرده اند که با داشتن آن دیگر نیازی به سیم شارژر نیست.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

پرینتر سه بعدی

حتما تا به حال نام سینمای سه بعدی به گوش‌تان خورده است. پرینتر سه بعدی اختراع جذاب دیگری است که می توانید با استفاده از آن از هر چیزی که می خواهید پرینت بگیرید.با این تفاوت که دیگر تنها چاپ بر روی کاغذ وجود ندارد بلکه این چاپگر قابلیت چاپ حجم دار اشیا را دارد.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

تبلتی که جایگزین لپ تاپ می شود

با این تبلت می توانید برنامه های ویندوز را اجرا کنید و کارهای تایپی خود را نیز با صفحه کلیدی با قابلیت جدا شدن انجام دهید.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

موزهایی که جلوی کوری را می گیرند

۳۰ درصد از کودکان زیر ۵ سال بیابان های حاشیه ای آفریقا در معرض خطر کوری قرار دارند.طی پژوهشی که سال ۲۰۰۰ شروع شد، محققی توانست موزی را به وجود بیاورد که از نظر ویتامین آ تقویت شده و مانع کوری این کودکان می شود.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

مترجم زبان بدن

دستگاه دیگری که در سال ۲۰۱۴ توسط مخترعان ابداع شده است، مترجمی است که با دوربین خودکار خود زبان بدن را به کلمات و جملات تبدیل می کند و پس از آن، این کلمات را به نگارش درمی آورد.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

مربی دیجیتال

با کمک این دستگاه که نحوه بازی و حرکات بازیکنان را تحلیل می کند، بازیکنان می توانند هوشمند تر بازی کنند.این دستگاه دستوراتی مانند با سرعت حرکت کن به بازیکنان می دهد.

 

10 اختراع برتر و جالب 2014 + عکس

 

ماشین برقی با سرعت بالا

اغلب ماشین های برقی که تا کنون اختراع شده بودند سرعت کمی داشتند و خسته کننده تر از آن بودند که بتوان با آن‌ها رانندگی کرد. شرکت بی ام و در سال ۲۰۱۴ ماشین برقی را اختراع کرده است که می تواند تا ۱۷۷ کیلومتر سرعت داشته باشد.

 


 

 

دانستنی های اتومبیل در فصل زمستان

1) شستن اتوموبیل
هوای سرد زمستان میتواند صدمات زیادی به بدنه اتوموبیل شما وارد میکند. بهترین کار این است که اتومبیل خود را در روزهای آفتابی و گرمتر زمستان بشویید و بدنه آنرا با واکس یا پولیش مقاوم و مناسبی بپوشانید تا هم درخشندگی آن ماندگارتر شود هم از تاثیرات سرما بر بدنه آن کاسته شود. اگر روی بدنه خودرو شما خراشها یا پریدگیهایی هست حتما آنها را با مقداری رنگ مخصوص اتوموبیل – که میتوانید از تعمیرگاه یا از فروشگاههای مجهز لوازم اتوموبیل تهیه کنید – بپوشانید. هرگز اجازه ندهید رنگ آستر، حتی در سطوح کوچک، در معرض آب و هوای زمستانی قرار گیرد، زیرا مشکلات بزرگ ناشی از زنگ زدگی بدنه میتواند از همین خراشهای کوچک ایجاد شود 

2)برای داشتن دید واضح تجهیز شوید
پنجره ها ی خودرو در ماههای زمستان به توجه خاص نیاز دارند. برای جلوگیری از تشکیل لکه های یخ بر روی شیشه، تیغه های برف پاک کن خودرو را با تیغه مخصوص زمستان تعویض کنید. این تیغه ها تماس نزدیکتری با شیشه دارند و آنرا بهتر پاک میکنند. علاوه بر این به محفظه مخصوص آب شستشوی شیشه مقداری ضدیخ بیافزایید. اگر شیشه جلوی خودرو ترک دارد – حتی ترکی بسیار کوچک – آنرا فورا ترمیم کنید. 

3)باطری خودرو را بررسی کنید
اگر باطری اتوموبیل شما دو سال عمر کرده است، به نزدیکترین محل خدمات خودرو بروید و بخواهید تمام سیستم شارژ اتومبیلتان را بررسی کنند. معمولا بعید است که باطریهای کهنه در هوای سرد بتوانند اتوموبیلتان را روشن کنند. در واقع به محض اینکه دمای هوا به صفر برسد باطری کهنه 60% قدرت خود را از دست میدهد. یکی از نشانه های بارز باطری ضعیف، صدای ناله مانند و خرخر موتور است. اگر چنین صدایی شنیدید، اتوموبیل خود را به تعمیرگاه ببرید. در ضمن ممکن است مشکل باطری به خاطر فعل وانفعالات شیمیایی (خوردگی) یا شل بودن بستها و کابلها باشد. با یک بررسی کوتاه متوجه خواهید شد که چنین مشکلی وجود دارد یا خیر. اگر خوردگی یا سولفاته شدن باطری در بخش خارجی آن باشد، میتوانید آنرا با دستمالی آغشته به محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید. آب باطری را هم چک کنید. توجه کنید که آب باطری باید روی صفحه های الکترود را بپوشاند

4)حفظ اصطکاک مهم است
تایرهای چند منظوره جدید، گران قیمت و در بسیاری موارد غیر ضروری هستند. جا به جا کردن تایرهای جلو و عقب با یکدیگر به طور منظم، اقتصادی ترین روش نگهداری از آنها است. بهتر است تایرها، به خصوص در اتوموبیلهای دیفرانسیل جلو، اسپورت و بارکش های سبک که چرخهای جلو از جلو به عقب به طور ناهماهنگ ساییدگی پیدا میکنند، هر 5000 کیلومتر جا به جا شوند.
فشار هوای داخل تایرها باید هرماه چک شود اما این کار باید پس از خنک شدن چرخها انجام شود. زمانی که مشغول بررسی تایرها هستید به آج آنها توجه کنید. آج تایر باید به قدری باشدکه روی زمین لغزنده و برفی اصطکاک کافی داشته باشد. در ضمن تایر یدکی و جک خودرو را نیز چک کنید و مطمئن شوید که در شرایط مطلوب قرار دارند. 

دانستنی های اتومبیل در فصل زمستان

5)چراغها را روشن کنید
یک اصل مهم در رانندگی زمستانی، دیدن و دیده شدن است. ابتدا تمام چراغها ی اتومبیلتان را روشن کنید و گشتی به دور آن بزنید. اگر لامپ سوخته ای میبینید آنرا تعویض کنید. سپس با کمک یک دوست چراغهای راهنما، چراغ چشمک زن، چراغ ترمز و دنده عقب را چک کنید. در داخل اتوموبیل هم از سالم بودن چراغ داشبورد و چراغهای صفحه راهنما اطمینان حاصل کنید. هر مشکلی را یادداشت کنید و در اولین فرصت آنرا برطرف کنید 


6)اتومبیلتان را تشنه نگذارید
روغن، آب، آب باطری، روغن ترمز و بنزین، مایعات لازم برای بدن خودرو شما هستند. روغن، همواره موتور را نرم و روان نگه میدارد و باید همیشه تمیز و محفظه آن پر باشد. روغن ترمز هر 2500 تا 4000 کیلومتر چک و تجدید شود.

فیلترها نیز باید چک و در صورت لزوم تعویض شوند. ضدیخ در صورتی که رادیاتور در شرایط عادی باشد (جوش نیاورده یا ترک نخورده باشد) باید هر دوسال یک بار یا هر 30000 کیلومتر تعویض شود. به یاد داشته باشید که هرگز درب رادیاتور را تا سرد شدن کامل موتور بر ندارید. برای جلوگیری از رگه های سوخت یخ زده در داخل باک بنزین، آن را مرتب پر نگه دارید.
برای صرفه جویی در مصرف سوخت، باد تایرها را در حد مناسب نگه دارید، به آرامی گاز دهید و از ترمز ناگهانی بپرهیزید.اتومبیل را در حال توقف بیش از چند دقیقه روشن نگه ندارید. 


7)ترمزها، تسمه ها، قفلها و شلنگها را بررسی کنید
ترمزهای سالم هنگام رانندگی در روزهای زمستان مهمترین عامل ممانعت از حوادث ناگوار هستند، پس ترمزها را توسط یک متخصص به طور کامل چک کنید. اگر حس میکنید که فاصله توقف اتوموبیل طولانی شده یا زیر پدال لقی یا گرفتگی نا آشنایی هست، فورا" به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. در ضمن لنت های ترمز را هم بررسی کنید و در صورت رفتگی یا کهنگی آنها را تعویض کنید.
تسمه ها را چک کنید و مطمئن شوید که به خوبی محکم شده و فاقد ترک خوردگی، ساییدگی یا رفتگی باشند. آنها نباید در مقابل فشار انگشت شما بیش از 1 سانتی متر قوس بردارند. شلنگها را با دقت بررسی کنید، مراقب نشتی، متورم شدن یا ترک خوردگی باشید و مطمئن شوید که تمام بستها محکم باشند. برای جلوگیری از یخ زدگی دستگیره ها و لولا ها، کمی خاک ذغال نرم به چفت وبست قفلها و کمی روغن به لولاها بزنید. 


8 )اتومبیل خود را برای تنظیم موتور (Tune-up) ببرید
خودروتان را به مرکز تنظیم موتور ببرید. یک متخصص به سرعت متوجه مشکلات استارت، موتور و سوخت و ساز آن میشود.از بالا بردن دور موتور خودداری نید زیرا نه تنها سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد بلکه موجب استهلاک زودرس خودرو شما خواهد شد. 


9)چند نکته دیگر
کارشناسان راهنمایی ورانندگی توصیه میکنند که به خصوص در زمستان، همواره یک جعبه کمکهای اولیه و جعبه ای شامل لوازم اضطراری خودرو همراه داشته باشید، از جمله کابلهای اتصال باطری، بیلچه، ابزاری چون پیچ گوشتی، آچار، چاقوی جیبی و به خصوص در هنگام سفر کیسه خواب یا پتو، لباس گرم اضافه، جاروی کوچکی برای پاک کردن شیشه جلو، چراغ قوه با باطری اضافه، رادیو ترانزیستوری و یک کیسه شن همراه داشته باشید. اگر در یک کولاک زمستانی درگیر شدید، داخل اتوموبیل بمانید، شیشه را کمی پاین بکشید تا تبادل هوا انجام شود و با روشن نگه داشتن چراغها در معرض دید بمانید.برای هدر نرفتن سوخت، بخاری را به طور متناوب روشن و خاموش کنید.

 

 

 

توحید

اگه گفتید این سوره اشتباهش تو كجاشه؟

بسم الله الرحمن الرحیم - قل هو الله احد - الله الصمد - لم یلد و لم یولد - ولم یكن له كفوا احد.
یه بار دیگه بخونید؛

... بسم الله الرحمن الرحیم - قل هو الله احد - الله الصمد - لم یلد و لم یولد - ولم یكن له كفوا احد.
برای بار آخر هم بخونیدش؛

بسم الله الرحمن الرحیم - قل هو الله احد - الله الصمد - لم یلد و لم یولد - ولم یكن له كفوا احد.

خوب دیگه نگردین، اشتباهی نداره،
ثواب یه ختم قرآن رو بردید!.
 

 

 

 


 

چقدر در زندگی احساس خوشبختی می‌کنید؟ چه مقدار از لحظات شما با شادی سپری می‌شوند؟ هرقدر هم که شرایط زندگی خود را برای شاد نبودن بهانه بکنید، حتماً قبول می‌کنید که مقدار زیادی از حس خوشبختی و شادی، ناشی از یک حس درونی برداشتی ذهنی است. در واقع خوشبختی یک ذهنیت است.

اما برای شاد زیستن چه کارهایی باید کرد. در این مقاله ۱۴ نکته را به شما پیشنهاد می‌کنیم که با رعایت آنها، زندگی شادتری خواهید داشت. توجه داشته باشید که تاثیر مثبت این نکات، از طریق تحقیقات علمی ثابت شده‌است.

 

۱ . خاطرات روزانه خود را بنویسید

how-to-reach-happy-life-01

شروع به روزانه نویسی کنید و خاطرات و احساسات مثبت خود را در آن درج کنید. باید بدانید که این عمل را باید بصورت طولانی مدت انجام دهید و حتی اگر روزهایی وقت ندارید، خیلی کم و خلاصه این کار را انجام دهید. این مساله باعث می‌شود که در آینده به شناختی از خود رسیده و علاوه بر آن کمی هم به داشتن حس خوب و شادی در شما کمک می‌کند.

 

۲ . آنچه که باعث خوشحالی شما می‌شود را با دوستان و خانواده‌تان به اشتراک بگذارید

how-to-reach-happy-life-02

دانشمندان اعتقاد دارند که وقتی احساس خوب خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید، به افزایش این احساس کمک کرده و رابطه دوستی خود را مستحکم می‌کنید. توجه داشته باشید که همینطور باید شنونده خوبی هم برای دوستانتان باشید.

 

۳ . محیط خود را با رنگ آبی پر کنید

how-to-reach-happy-life-03

دانشمندان تایید کرده‌اند که رنگ آبی و درجات روشن و تیره آن، باعث ایجاد حس آرامش در محیط شده و فرد را آرام می‌کند.

 

۴ . مدیتیشن را در برنامه خود قرار دهید

how-to-reach-happy-life-04

انجام تمرینات مدیتیشن، وقت زیادی را طلب می‌کند، اما ارزش آن را دارد. مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن به استراحت مغز کمک کرده و باعث پایین آمدن سطح استرس و همچنین بالارفتن حس رضایت از زندگی می‌شود.

 

۵ . برای دیگران پول خرج کنید

how-to-reach-happy-life-05

خرج کردن پول فقط برای خود، نه تنها خودخواهی است، بلکه باعث بهبودی زندگی شما هم نمی‌شود. اگر برای اطرافیانتان پول خرج کنید، حس مثبت شما را تقویت کرده و باعث ایجاد حس عشق به زندگی در شما می‌شود.کسی را به دیدن یک فیلم مهمان کنید، برای فرد مورد علاقه‌تان، بدون مناسبت خاص هدیه بگیرید و یا دوستانتان را به نهار دعوت کنید.

 

۶ . ورزش را فراموش نکنید، حتی به صورت کم

how-to-reach-happy-life-06

ورزش کردن باعث کاهش استرس می‌شود، حتی اگر در مدت زمان کم انجام شود. ضمناً ورزش باعث بهبود شرایط ظاهری حتی به مقدار اندک می‌شود.

 

۷ . در تک تک لحظه‌هایتان زندگی کنید

how-to-reach-happy-life-07

زندگی کردن در لحظه، یکی از راه‌های اصلی رسیدن به یک زندگی شاد است. فکر کردن به گذشته و آینده باعث ایجاد حس اضطراب در فرد می‌شود. در حالی که تمرکز بر اتفاقی که در لحظه در حال وقوع است، باعث داشتن زندگی شادتر می‌شود.

 

۸ . به مقدار زیاد آب بنوشید

how-to-reach-happy-life-08

تحقیقات نشان می‌دهد، نوشیدن کمتر آب نسبت به مقدار استاندارد مصرف آن، حتی به مقدار کم، نه تنها باعث مشکلات پوستی می‌شود، بلکه باعث ایجاد حس نارضایتی از زندگی در فرد می‌شود. بنابراین روزانه به میزان مناسبی آب بنوشید؛ حداقل ۸ لیوان.

 

۹ . به قدر مناسب بخوابید

how-to-reach-happy-life-09

خواب مناسب، باعث افزایش مقاومت بدن در مقابل عواطف منفی شده و همچنین باعث واکنش سیستم عصبی و ایجاد زمینه‌های ضد استرس می‌شود. البته خواب زیاد، نتیجه معکوس داشته و باعث افسردگی می‌شود.

 

۱۰ . در هوای تازه قدم بزنید

how-to-reach-happy-life-10

حتی نیم ساعت قدم زدن در هوای آزاد، باعث افزایش احساس خوشی و ایجاد حس آرامش می‌شود. بعلاوه، قدم زدن باعث جذب ویتامین دی در بدن می‌شود که این خود فواید مخصوص به خود را دارد.

 

۱۱ . اهداف قابل دستیابی انتخاب کنید

how-to-reach-happy-life-11

این نکته یکی از راه‌های درست ایجاد حس خوب است. اهداف زندگی نباید خیلی آرمانگرایانه و غیرواقعی باشند. اهداف قابل دستیابی انتخاب کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. بزودی به زندگی شادتر و موفق‌تری خواهید داشت.

 

۱۲ . همیشه لبخند بزنید

how-to-reach-happy-life-12

لبخند زدن شما را از افسردگی نجات نخواهد داد، اما اگر روزی را با احساسات خنثی سپری می‌کنید، لبخند زدن باعث می‌شود که آهسته آهسته احساساتتان به مثبت گرایش پیدا کند.

 

۱۳ . به ترانه‌های مفرح مورد علاقه‌تان گوش کنید

how-to-reach-happy-life-13

گوش کردن به ترانه‌های شاد محبوبتان، باعث می‌شود به راحتی از حال‌و‌هوای غمگین به احساس شادی برسید. نکته مهم این است که هنگام گوش کردن به موسیقی با ریتم آن همراهی کنید. موسیقی‌ای که با آن همراهی نمی‌کنید، در تغییر حس و حال شما چندان موفق نخواهد بود.

 

۱۴ . و در آخر؛ زمان کمتری را در اینترنت بگذرانید

how-to-reach-happy-life-14

هرقدر که فضای مجازی برای شما محبوب‌تر باشد، در دنیای واقعی فردی عبوس و ناشاد خواهید بود، این یک حقیقت اثبات شده‌است. حالا عذر دیگری هم برای دور شدن از رایانه دارید!

پس تلاش برای شاد کردن لحظه‌هایتان را از همین حالا شروع کنید.

 

 

 

۶ عادت افراد بزرگ و موفق قبل از خواب آمده است.


1 - یک ساعت مطالعه قبل از خواب
بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت هر شب قبل از خواب حدود یک ساعت راجع به تمامی مسائل نظیر سیاست مطالعه می‌کند.
دانشگاه اسکس در سال ۲۰۰۹ مطالعاتی انجام داد که بر اساس آن ۶ دقیقه مطالعه روزانه می‌تواند استرس را تا ۶۸ درصد کاهش دهد. از دیگر خواص مطالعه در بلند مدت، ممانعت و به تاخیر انداختن ابتلا به آلزایمر گزارش شده است که تقریباً اکثر انسان‌ها به هنگام پیری تا حدودی به آن مبتلا می‌شوند. همچنین علاوه بر خواص ذکر شده برای مطالعه، مطالعه روزانه می‌تواند استرس را کاهش دهد و حافظه را قدرت بخشد.
نتایج مطالعه‌ای در دانشگاه انگلیس نشان می‌دهد که مطالعه روزانه تا ۳۲ درصد احتمال ابتلا به بیماری زوال‌شناختی را کاهش می‌دهد.

2 - خاموش کردن تلفن همراه و وسایل الکترونیکی
دکتر چارلز چیسلر استاد دانشگاه هاروارد آمریکا بر این باور است که نور آزاد شده از صفحه تلفن‌های همراه باعث فرستادن پیام‌هایی به ذهن ما می‌شود که ذهن ما را فعال نگاه می‌دارد و باعث می‌شود تا دستور آزادسازی مواد شیمیایی به هنگام خواب در بدن به تعویق بیفتد و برای خواب ما مشکل آفرین می‌شود. اگر می‌خواهید شب‌ها راحت و آسوده بخوابید تلفن همراه خود را در اتاق دیگری و دور از دسترس خود قرار دهید.

3 - قدم زدن قبل از خواب
مدیر عامل شرکت بافر، شب‌ها قبل از خواب مدتی را به قدم زدن اختصاص می‌دهد و این کار به او کمک می‌کند تا بر استرس‌های روزانه خود غلبه کند و از آن‌ها خلاص شود و بتواند بدن خود را آماده استراحت کند.
مطالعات اخیر نشان می‌دهند که پیاده روی می‌تواند خلاقیت افراد را افزایش دهد، بنابراین بسیاری از مشکلاتی که شما ممکن است برای آن‌ها راه حلی پیدا نکرده‌اید را یک پیاده روی شبانه حل و فصل کند.

4 - مدیتیشن
از روش‌های آزادسازی استرس روزانه به هنگام خواب در شب مدیتیشن است. مطالعه اخیر در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که در بین ۱۹ هزار مورد مطالعاتی همگی بعد از مدیتیشن به آرامش روانی رسیده بودند و در این مطالعه مدیتیشن به عنوان یک روش آرامش بخش معرفی شده است.

5 - انجام فعالیت‌های خلاقانه
ورا وانگ، همواره قبل از خواب به طراحی می‌پردازد. شاید بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های خلاقانه در سکوت و آرامش شب باشد. مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که سحر خیز هستند به هنگام شب در انجام فعالیت‌های خلاقانه موفق‌تر عمل می‌کنند. این گونه افراد به هنگام شب بهتر می‌توانند مسائل منطقی را تحلیل کنند و همچنین راحت‌تر به ارتباطات بین دو موضوع پی می‌برند و در نتیجه در فعالیت‌ها و عملیات‌های خلاقانه موفق‌تر ظاهر می‌شوند.

6 - برنامه ریزی روز بعد
مدیر شرکت اکسپرس آمریکا همواره قبل از خواب به بررسی برنامه روز بعد خود می‌پردازد و بنابراین قادر است صبح‌ها بعد از بیدار شدن بلافاصله به سراغ فعالیت روز و آنچه باید انجام دهد می‌رود. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهند که آن دسته از کسانی که شب‌ها قبل از خواب برنامه روز بعدی خود را آماده می‌کنند می‌توانند به مراتب انسان‌های موفق‌تری باشند و بعد از مدتی می‌توانند پیشرفت‌ها و قدم‌های بزرگی در زندگی بردارند.

 

 

 

با اجزای سمی انواع میوه‌ها آشنا شوید

 

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

میوه‌ها از جمله مهم‌ترین گروه‌های غذایی در هرم راهنمای غذایی می‌باشند که سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند و مصرف مداوم آن‌ها سلامتی و تندرستی را برای افراد جامعه به همراه دارد؛ اما گاهی همین میوه‌ها دارای اجزایی هستند که درعین‌حال که به نظر، خوراکی می‌آیند اما سمی و مضر می‌باشند. در زیر چند مورد از این اجزای سمی را به شما معرفی می‌کنیم:

 هسته زردآلو

زردآلو منبع عالی بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و به سلامتی چشم‌ها، پوست، مو، دهان و … کمک می‌کند و به بدن برای مبارزه با عفونت‌ها یاری می‌رساند. این میوه به صورت خشک‌شده، کمپوت و تازه مصرف می‌شود. هسته آن دارای آمیگدالین است این ماده وقتی در مقادیر زیاد مصرف شود سمی می‌باشد. اگرچه زردآلو به عنوان یک مکمل طبیعی شناخته می‌شود اما مصرف بیش از حد هسته آن مضر است. بیش از 1-2 عدد از این هسته‌ها را در طی روز مصرف نکنید؛ زیرا مشکلات معدی و تهوع ایجاد خواهد کرد و مصرف مقادیر بسیار زیاد آمیگدالین، کشنده است.

 هسته آلو

آلو ظاهر جذابی دارد. محدود از چربی است و سرشار از ویتامین A و ویتامین C می‌باشد. آلو به صورت خام، مربا، ترشی، لواشک و … استفاده می‌شود؛ اما هسته آن کاملا بی‌خطر نمی‌باشد؛ بالأخص وقتی برای تهیه آلوچه و لواشک از آن استفاده می‌شود، ممکن است دانه‌های آن در ماده غذایی وارد شوند و حالت سمی ایجاد کنند. دانه آلو دارای گلیکوزیدهای سیانوژنیک است که در بدن به مواد سمی و خطرناکی تبدیل می‌شود. بدن مقادیر اندکی از سیانید را می‌تواند پاکسازی کند، اما مقادیر فراوانی از آن خطرناک است و بدن توانایی از بین بردن آن را ندارد. مخصوصاً در کودکان بسیار مواظب باشید که هسته‌ی ‌این میوه را در دهانشان نگه ندارند.

 دانه گلابی

گلابی میوه‌ای زنگوله‌ای شکل است که در محدوده رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای، قرمز و یا ترکیبی از این رنگ‌ها وجود دارد. این میوه زیبا سرشار از پتاسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. بیش از 30 گونه گلابی در جهان وجود دارد و به صورت پخته، کمپوت شده یا خام مصرف می‌شود. دانه گلابی برای انسان خطرناک است. دانه به نیز مانند دانه گلابی در همین دسته قرار می‌گیرد و میوه به بهتر است به صورت پخته مصرف شود وگرنه خطرناک است.

 هسته گیلاس

گیلاس هم به صورت خام و هم پخته مصرف می‌شود. رنگ قرمز گیلاس نشان‌دهنده مقادیر فراوانی آنتی‌اکسیدان در آن است. دانه، ساقه و برگ‌های گیلاس سمی هستند. دانه این میوه دارای سیانید است. سیانید یکی از سمومی است که آلمان‌های نازی برای کشتن زندانیان در جنگ جهانی دوم استفاده می‌کردند. حواستان باشد دفعه بعدی که گیلاس خوردید هسته آن را مک نزنید.

 هسته هلو

هلو میوه‌ای با ظاهر زیبا و طعمی بی‌نظیر است. هلو از نظر چربی اشباع، کلسترول و سدیم بسیار محدود می‌باشد و سرشار از فیبر و ویتامین‌های ضروری برای بدن است. میوه هلو بسیار مفید است اما دارای هسته‌ای است که مواد شیمیایی سمی در خود دارد. هسته هلو بسیار سفت است و با دندان شکسته نمی‌شود؛ اما در برخی گونه‌های این میوه که هسته از وسط نصف می‌شود، دانه آن در دسترس قرار می‌گیرد. حواستان به آن باشد. البته این دانه بسیار تلخ است و همین مسئله مانع از مصرف آن می‌شود.

 دانه سیب

عقیده متداولی که در رابطه با سیب وجود دارد، این است که سیب میوه‌ای برای سلامتی است و مصرف یک عدد سیب به صورت روزانه شما را از ابتلا به بسیاری بیماری‌ها بازمی‌دارد. فیبر و ویتامین‌های موجود در سیب از ابتلا به گرفتگی عروقی و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. سیب به صورت خام، کمپوت شده، آب سیب، پای سیب، سس سیب و … کاربرد دارد. سیب در رنگ‌ها و گونه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد؛ اما دانه‌های سیب دارای سیانید می‌باشند. عقیده‌ای که در رابطه با مصرف سیب (بالأخص سیب گلاب) به طور کامل وجود دارد درست نمی‌باشد و مصرف مقادیر زیادی از دانه‌های سیب سمی می‌باشد. البته مصرف یک عدد سیب کامل همراه با تمام ضمایم مانند دانه‌ها مشکلی را به وجود نمی‌آورد؛ اما مقداری ماده سمی سیانید وارد بدن می‌کند و بار تحمیل‌شده به کبد و کلیه‌ها را، برای پاکسازی آن افزایش می‌دهد.

 بادام تلخ

بادام تلخ نیز مانند دانه‌های هلو، زردآلو، آلو، سیب، به و گیلاس از آمیگدالین تشکیل یافته است که می‌تواند در بدن تبدیل به سیانید شود. در تمام دنیا دو نوع بادام وجود دارد: بادام شیرین و بادام تلخ. بادام تلخ باید به منظور از بین رفتن مواد شیمیایی سمی موجود در آن حرارت داده شود و یا پاستوریزه شود. بادام سرشار از پروتئین، ویتامین E، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن است که برای بدن مفید می‌باشد؛ اما مصرف بادام تلخ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 سخن آخر

شاید یکی از علت‌های اصلی وجود مواد سمی چون سیانید در دانه‌های میوه‌ها، جلوگیری از مصرف آن توسط انسان‌ها و حیوان باشد. تا بدین وسیله این دانه‌ها محفوظ بمانند و نسل گونه‌های گیاهی تداوم پیدا کند و از تولیدمثل بازنمانند.

 

 

اگه طرز فکرت اینجوریه، پس آدم مضطربی هستی!

 

 

 

 

1.اگه ماشینتون صدا ی عجیبی بده اولین چیزی که به ذهنتون می رسه اینه که الانه که ماشینم منفجر بشه
افراد مضرب صدای عجیب

 

2. اگه یک شماره ی غریبه با شما تماس بگیره و نتونید جوابش و بدید کل روز فکرتون مشغوله که یعنی کی می تونه باشه!
افراد مضطرب شماره غریبه

 

3. وقتی بالاخره جواب پیام میاد مثل این می مونه که دنیا رو بهتون دادند
افراد مضرب صدای عجیب

 

4.بقیه همیشه سعی می کنند که حال شما رو بهتر کنند اما نگرانی های اونها فقط حالتون رو بدتر می کنه
افراد مضطرب

 

5. حتی اگر چند بارم قفل درو چک کرده باشید باز هم شک می کنید که اینکار و کردید یا نه!
افراد مضرب صدای عجیب

 

6. شما بیش ازاندازه به هرچیزی فکر می کنید
افراد مضطرب

 

7. شما فکر می کنید که همه ی تمسخرها و پوزخندهای دوروبرتون مربوط به شماست!
افراد مضرب صدای عجیب

 

8.کارهای ناگهانی و باعجله براتون عذاب آوره و هرکس به شما این پیشنهادو بده سریع از لیست دوستهاتون حذف می شه.
افراد مضطرب

 

9. دیدن افراد جدید برای افراد عادی خیلی جالبه اما برای شما؟!!!اونا از من خوششون میاد لباسم خوب هست و هزارتا سوال دیگه تو ذهنتون نقش می بنده
افراد مضطرب

 

10.رفتن به دکتر همیشه برای شما جالبه، چون حتی اگه مشکلی هم نباشه شما خودتون یه مریضی ، یک دردی پیدا می کنید
افراد مضطرب

 

11.رفتن به دکتر همیشه برای شما جالبه، چون حتی اگه مشکلی هم نباشه شما خودتون یه مریضی ، یک دردی پیدا می کنید
افراد مضطرب

 

12. وقتی رئیستون از شما می خواد که تو دفترش شما رو ببینه تمام بدنتون از ترس به لرزه درمیاد
افراد مضطرب

 

13. ممکنه بادیدن یکی که انتظار نداشتین ببینیدش از ترس سکته کنید
افراد مضطرب

 

14.هر صدایی که تو خونه می شنوید، سریع به این فکر میوفتید که الانه که یک قاتل حرفه ای بیاد سراغتون
افراد مضطرب

 

15. اگر یکی از شما بخواد که تو جمع حرف بزنید استرس به سراغتون میاد
افراد مضطرب

 

16. وقتی زندگینامه ی یکی که تو سن شما از شما موفق تر بوده رو می خونید تمام زندگیتون از اول تا آخر براتون زیر سوال میره
افراد مضطرب

 

17. شما به شدت از تاریکی وحشت دارید.

 

18. و بعضی وقتها فکر می کنید الانه که از این همه استرس منفجر بشید
افراد مضطرب

 

 

 

با این 9 تصویر متوجه نقص فنی چشم هاتون میشین!

به نقطه سبز چشمک زن خیره شوید تا نقاط زرد محو شوند!
خطای چشم
به نقطه سیاه بین 2 ستاره خیره شوید. ستاره ها از رنگ پر خواهند شد!

خطای چشم
چشمتان را از همین خطی که در حال خواندن آن هستید بالا ببرید، جهت چرخش نقطه های زیر عوض خواهد شد!
خطای چشم
به نقطه ی سیاه خیره شوید تا نوار خاکستری متحرک آبی رنگ شود!
خطای چشم
قطار به کدام سمت می رود؟!
خطای چشم
به علامت + خیره شوید تا دایره های بنفش سبز شوند!
خطای چشم

بمدت 1-2 دقیقه به طرح زیر خیره شوید و سپس به اطراف نگاه کنید؛ شکه خواهید شد!
خطای چشم
 
خطای چشم
 

خطای چشم 

 

 

 

 

10 عامل اصلي ايجاد حساسيت را بشناسيد

 



Salijoon.ws

حدود 20 درصد مردم دچار آلرژی هستند. آلرژی یا همان حساسیت، در واقع پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی شماست. در چنین شرایطی بدن شما نسبت به مواد بی ضرر مثل گرده ی گلها، موی حیوانات یا غذا عکس العمل نشان می دهد. تقریبا هر چیزی ممکن است حساسیت را تحریک کند. در اینجا به ده مورد از متداولترین محرک ها اشاره می کنیم.

 

Salijoon.ws

 

1- گرده گلها و درختان و سبزه ها می تواند حساسیت فصلی را تحریک کند. واکنش بدن می تواند به صورت عطسه و آبریزش از بینی و سوزش و اشک چشم باشد.ا گر چنین اتفاقی برای شما افتاد باید از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید ولی کلا بهتر است در روزهایی که باد می وزد در صورت امکان بیرون از خانه نروید.

 

Salijoon.ws

 

2- موی حیوانات می تواند در برخی افراد ایجاد حساسیت کند. این حساسیت می تواند به مرور ظرف حدود 2 سال بیشتر و بیشتر شود و در صورت دور ماندن از عامل حاسیت زا هم چندین ماه طول می کشد تا بهبودی حاصل شود.

 

Salijoon.ws

 

3- موجودات میکروسکوپی موجود در گرد و خاک ، که در گرد و غبار خانه وجود دارند و در شرایط رطوبت بیشتر رشد و نمو می کنند نیز می توانند ایجاد حساسیت نمایند. این موجودات ذره بینی از پوسته های مرده انسان و حیوان تغذیه می کنند. برای اجتناب از این نوع تحریک حساسیتی می توانیم از بالش های ضد حساسیت موجود در بازار استفاده کنیم . همچنین ملافه ها را هر هفته با آب داغ شستشو داده و بطور مداوم گرد گیری و نظافت کنید .

 

Salijoon.ws

 

4- نیش حشرات نیز در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند. گاهی این حساسیت چنان شدید است که خطرات جانی برای فرد ایجاد می کند. حساسیت به صورت التهاب و قرمزی و تب خفیف است که گاهی تا یک هفته ادامه می یابد. در برخی موارد که عکس العمل حساسیتی شدید رخ می دهد ، سختی تنفس ، التهاب ناحیه صورت و گردن،افت ناگهانی فشار خون و خارش شدید می تواند اتفاق بیفتد. افرادي با سابقه حساسیت گزش حیوانات، بهتر است خود را از حشرات محفوظ نگه دارند.

 

Salijoon.ws

 

5- کپک نیز می تواند ایجاد حساسیت کند. کپک ها عوامل آلرژی زا ،خارش آور و گاهی سمی تولید می کنند. تنفس یا لمس کپک در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند. کپک ها برای رشد به محیط رطوبی نیاز دارند. کپک ها در محیط هایی مثل دستشویی و حمام و مواد غذایی مرطوب وجود دارند. اگر به قارچ و کپک حساسیت دارید از زیاد ماندن در این محیط ها دوری کنید و حمام و دستشویی را با مواد ضد عفونی کننده شستشو دهید تا مانع رشد آن ها شوید.

 

Salijoon.ws

 

6- برخی مواد غذایی مثل شیر ،صدف ،تخم مرغ و برخی دانه های آجیل مثل بادام زمینی نیز ایجاد حساسیت می کنند. علایم حساسیت تنها چند دقیقه بعد از خوردن آنها بروز می کند. علایم می تواند به صورت سختی تنفس ،التهاب ناحیه دهان ، نفخ و دل پیچه بروز کند. اگر به هر یک از این مواد غذایی حساسیت دارید حتما از خوردن آن اجتناب کنید. در صورت مصرف اشتباهی تزریق "اپینفرین"می تواند این علایم را کنترل کند.

 

Salijoon.ws

 

7- لاتکس موجود در دستکشها ،کاندوم و برخی وسایل پزشکی می تواند حساسیت به لاتکس را تحریک کند. خارش پوستی و چشمی ،آبریزش بینی ،عطسه و سرفه از علایم این حساسیت است و در موارد شدید تر منجر به سختی تنفس و کهیرمی شوند.اگر با چنین حساسیتی مواجه شدین از "اپینفرین"استفاده کنید.

 

Salijoon.ws

 

8- برخی دارو ها نیز می توانند ایجاد حساسیت کنند. داروهایی مثل پنی سیلین یا آسپرین در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند . در صورت مصرف اشتباهی ، پزشک اغلب داروهای استروییدی و آنتی هیستامین و در شرایط حاد اپینفرین تجویز می کند.

 

Salijoon.ws

 

9- رایحه و عطر موجود در اسپری و ادکلن ،عود و برخی شمع ها که رایحه دارند می توانند ایجاد واکنش های حساسیتی شوند. اگر سابقه حساسیت دارید سعی کنید در معرض این بوها قرار نگیرید.

 

Salijoon.ws

 

10- سوسکها نه تنها چندش آورند بلکه پروتیین موجود در مواد دفعی آنها می توانند به طرز دردسر سازی حاوی عوامل حساسیت زا باشند. هر چند دفع کامل این حشره خصوصا در آپارتمان ها و آب و هوای گرم غیر ممکن به نطر می رسد ولی می توان برای به حداقل رساندن آن ، درزها و حفره ها را مسدود کرد و آشپزخانه را تمیز نگه داشت و از حشره کش ها استفاده کرد.

 

 

 

آپشن دهگانه ای که هر خودرویی باید داشته باشد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


آپشن های پرطرفدار مثل سیستم ناوبری یا سقف شیشه ای بازشو و یا روکش های فلزی و چوبی داشبورد و سیستم های سرگرمی می توانند بسیار جذاب باشند. اما آیا آپشن ها مهم تری هم وجود دارند؟ امروزه خرید خودرویی جدید بدون یکی از این آپشن ها دردناک است. چه خودروی ارزان قیمت و یا خودروی لوکس و شناخته شده ای باشد. البته وقتی در ایران باشید، باید امکانات ایمنی یا سپر خودرو را هم یکی از آپشنها بدانید.
و این لوازمی که در ادامه می آید، در نظر سازندگان داخلی، لوازمی بدردنخور می باشند که باید پول آن ها را گرفت اما از روی خودرو حذف کرد! این فهرست پیشنهادی ماست. شاید شما آپشن های مهم تری را بدر ذهن داشته باشید.


1. آینه های تیره شونده
رانندگی در شب زمانی که نور چراغ خودروهای پشت سری به طور متناوب روی چشمان شما می تابد، می تواند تمرکزتان را برهم زده و باعث خطراتی شود. آینه های جدید به طور خودکار تیره می شوند تا بازتاب نور را به حداقل برسانند.

2. کروز کنترل
هنوز کروز کنترل به یک سیستم استاندارد و ضروری در تمام خودروها تبدیل نشده است و خودروهای زیادی را بدون آن خواهید یافت. تازه در بزرگراه های طولانی، نعمت آن را درک می کنید.

3. پروژکتور چراغ های جلو
ماشین های مدرن نیاز به چراغ های مدرن دارند. چراغ های هالوژن یا LED روزتاب روی بیشتر خودروهای امروزی به طور استاندارد نصب می شوند. شاید تا آینده نزدیک، نورافکن های لیزری هم داشته باشیم. اما یک پروژکتور خوب هم می تواند، وسعت دید شما را در شب به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

4. فضای کابین رنگی
فضای کسل آور و تاریک خودروهای قدیمی، با رنگ های مختلف و ایجاد کنتراست، شاد، اسپرت و جذاب می شوند. امروزه اکثر تولیدکنندگان، تریم های مختلفی را پیشنهاد می کنند که در میان آن ها می توانید گزینه های دو یا چند رنگ را برای تنوع بیشتر انتخاب کنید.

5. صندلی های گرم شونده
در صبح یک روز زمستانی، وقتی روی نشیمن گاه گرم خودروی خود مستقر شدید، قدر این آپشن را خواهید دانست. حتی مدل هایی با خنک کننده داخلی برای تابستان و یا گرم کن فرمان نیز قابل سفارش اند.

6. اتصال به گوشی های هوشمند
وقتی یک خودروی آپشن دار سوار می شوید یعنی حداقل یک گوشی هوشمند نیز دارید. بگذارید موسیقی از گوشی شما روی باندهای خودرو پخش شود. یا اطلاعات مختلف را با نرم افزارهای موبایل بین گوشی و خودرو مبادله کنید.

7. روکش چرم
یک انتخاب بسیار قدیمی اما موجه، روکش چرمی برای صندلی هاست. زیبایی، راحتی، لوکس بودن و آسانی تمیز کردن آن همیشه جذابیت دارند.

8. سیستم دستیار پارک
از خودرو پیاده شوید و بگذارید خودش پارک دوبل کند یا در فضای پارکینگ جابجا شود. بعضی از خودروها نیز هنوز نیاز به این دارند که درون آن ها نشسته باشید. آن ها فرمان می دهند اما شما گاز و ترمز را در اختیار دارید.

9. گیربکس دوکلاچه
این یکی از جذاب ترین انتخاب ها برای عاشقان رانندگی است. یک گیربکس خوب اتوماتیک که می تواند مصرف سوخت بهینه ای هم داشته باشد. لذت تعویض دنده دستی با اهرم های روی فرمان را هم فراموش نکنید.

10. رانندگی خودکار
خوب برای سفارش این یکی، کمی زود است. البته در حال حاضر خودروهایی چون مرسدس بنز کلاس اس جدید از این سیستم بهره می برند. در آینده هر جا که خسته شدید، فرمان را رها کنید و کمی چرت بزنید. شاید هنگامی که بیدار شدید، در مقصد باشید! البته در حال حاضر کارهایی مثل رهاکردن فرمان و چرت زدن مساویست با فاجعه ای غیرقابل جبران ...

 

 

 

ژاپن

 

آیا می دانستید که در ژاپن نظافت عمومی حرف اول را می زند ؟

آیا می دانستید که در ژاپن هرچه از لوازم منزل که استفاده نشود را به زباله‌دانی می‌سپارند ؟

آیا می دانستید که در ژاپن خانه‌ی ویلایی تقریبا وجود ندارد ؟

آیا می دانستید که در ژاپن مردم اگر باغچه‌ی کوچک داشته باشند در آن ترب می‌کارند و اگر بزرگتر باشد برنج ؟

آیا می دانستید که بن‌مایه‌ی قدرت اقتصادی ژاپن را زنان ژاپن می‌سازند ؟

آیا می دانستید که ژاپنی‌ها اصلا پس‌انداز نمی‌کنند ؟

آیا می دانستید که تورم در ژاپن منفی است ؟

آیا می دانستید که حقوق یک معلم در ژاپن حداقل 7000 دلار در ماه است ؟

آیا می دانستید که از کار مردن در ژاپن افتخار است ؟

آیا می دانستید که یک کارمند ژاپنی برای رضایت مشتری حتی حاضر است خانواده‌ی خود را فدا کند ؟

آیا می دانستید که شکست در کار برای یک مدیر ژاپنی برابر مرگ است ؟

آیا می دانستید که کارمندان ژاپنی روزی یکساعت در محل کار ورزش دسته‌جمعی می‌کنند ؟

آیا می دانستید که هر ژاپنی در هر شغلی که باشد به آن افتخار می کند ؟

آیا می دانستید که ژاپنی‌ها پایبند دیانت خاصی نیستند و به همه‌ی ادیان احترام می‌گذارند ؟

آیا می دانستید که مربیان و معلمان تمام کودکان ژاپنی خانم هستند و حتی از مادرانشان دلسوزترند ؟

آیا می دانستید که هنگامی که مدارس تعطیل می‌شوند دانش‌آموزان گریه می‌کنند ؟

آیا می دانستید که در ژاپن خانم‌ها بعد از ازدواج عموما کار نمی‌کنند ؟

آیا می دانستید که در ژاپن خانم ها عمدتا تحصیلات عالی و بیشتر از نوع اقتصاد خانواده دارند ؟

آیا می دانستید که مردان حقوق خود را یکجا به همسران خود می دهند و از آن‌ها پول تو جیبی می‌گیرند ؟

آیا می دانستید که کارمندان ژاپنی اضافه کار نمی‌گیرند و متعهد هستند تا هر ساعتی لازم باشد در شرکت بمانند تا کار روزانه‌ی خود را تمام کنند ؟

آیا می دانستید که آقایان هر ساعتی از شب به خانه برگردند اولین پرسشی که از همسر خود می شنوند اینست: آیا شام خورده‌ای ؟

آیا می دانستید که در ژاپن برای انجام هر کاری دستورالعمل و برنامه‌ی از پیش تعیین شده وجود دارد، حتی تعمیر جدول یک باغچه‌ی کوچک کنار پیاده رو با نقشه و برنامه انجام می شود ؟

آیا می دانستید که دانش آموزان ژاپنی به همراه معلمان خود هر روز مدرسه خود را به مدت 15 دقیقه تمیز میکنند که منجر به ظهور نسلی می شود که فروتن و مشتاق پاکیزگی است ؟

آیا می دانستید که هر شهروند ژاپنی که سگ دارد یک کیسه مخصوص مدفوع سگ با خود حمل میکند؟ بهداشت و اشتیاق به آن بخشی از اخلاق ژاپنی ها است ؟

آیا می دانستید که کارگر بهداشت در ژاپن مهندس بهداشتی نامیده می شود و می تواند حقوقی بین 5000 تا 8000 دلار در ماه طلب کند ؟

آیا می دانستید که ژاپن هیچ منابع طبیعی ندارد و سالانه با صدها زلزله مواجه میشوند اما این جلوی آنها را برای تبدیل شدن به بزرگترین های اقتصاد جهان نگرفته است ؟

آیا می دانستید که هیروشیما بعد از انفجار بمب اتم در آن شهر فقط 10 سال طول کشید تا به آنچه جنب و جوش اقتصادی قبل از افتادن بمب اتم در آن شهر بود باز گردد ؟

آیا می دانستید که در ژاپن از استفاده از تلفن همراه در قطارها، رستوران ها و اماکن سرپوشیده جلوگیری می شود ؟

آیا می دانستید که دانش آموزان ژاپنی از سال اول تا ششم ابتدایی باید اصول اخلاقی در برخورد با مردم را بیاموزند ؟

آیا می دانستید که از سال اول تا سوم مقدماتی دانش آموزان ژاپنی هیچ نوع امتحانی وجود ندارد ؟ چون هدف از آموزش و پروش القای مفاهیم و ساختن شخصیت است و نه امتحان و اجبار ؟

آیا می دانستید که ژاپنی ها حتی اگر یکی از ثروتمندترین افراد جهان باشند باز هم هیچ خدمتکاری در خانه ندارند و پدر و مادر مسئول خانه و کودکان خود هستند ؟

آیا می دانستید که اگر به یک رستوران در ژاپن بروید، متوجه خواهید شد که مردم به اندازه ای که نیاز دارند غذا میخورند، بدون تولید هیچ زباله و اصرافی ؟

آیا می دانستید که میزان تاخیر قطارها در ژاپن حدود 7 ثانیه در سال است ؟ آنها ارزش زمان را درک میکنند و در دقیقه و ثانیه وقت شناس هستند ؟

آیا می دانستید که کودکان در مدرسه بعد از یک وعده غذایی دندانهای خود را مسواک میزنند و تمیز میکنند ؟ آنها از سنین پایین به حفظ سلامتی خود اهمیت میدهند ؟

آیا می دانستید که دانش آموزان در ژاپن نیم ساعت طول میکشد تا وعده غذایی خود را تمام کنند به این دلیل که مطمئن شوند غذا به درستی هضم شده ؟ وقتی که درباره این نگرانی ها پرسیده میشود، آنها میگویند که این دانش آموزان آینده ژاپن هستند ؟

آیا می دانستید که در مدارس ژاپن به دانش‌آموزان نمره داده نمی شود و ارزیابی بصورت گروهی انجام می‌شود و گروه باید تلاش کند که همه در سطح خوبی قرار بگیرند ؟

آیا می دانستید که کودکان هنگام نشستن روی صندلی اتوبوس یا قطار ابتدا کفش خود را در می آورند و بدون کمک مادر روی صندلی می نشینند ؟

آیا می دانستید که بوسیدن و دست دادن در ژاپن مرسوم نیست و حتی مادران فرزندان خود را نمی‌بوسند ؟

 

چه کفشی برای من مناسب تر است ؟

 

مناسب بودن کفش هم صرفا به این معنا نیست که سایز عددی آن با پای فرد بخواند بلکه باید در انتخاب کفش به فرم پا توجه کرد چه بسا که برخی از کفش‌ها با وجود اینکه از نظر سایز مشکلی ندارند اما از نظر فرم با پای فرد همخوانی نداشته باشند و باعث بروز مشکلات شوند. ضمن اینکه برخلاف ادعای بسیاری از فروشندگان کفش جا باز نمی‌کند.

فرم پای افراد در سراسر دنیا به سه دسته تقسیم می‌شود که باید به آن توجه کرد:

دسته نخست کسانی هستند که انگشت شصت پای آن‌ها بزرگ‌تر است و بقیه انگشت‌ها به ترتیب کوچک می‌شوند. دسته دوم کسانی هستند که انگشت دوم و سوم پا‌هایشان بزرگ‌تر است. دسته سوم نیز کسانی هستند که انگشت‌های یکسانی دارند و تمام سرانگشتان به یک اندازه هستند.

 

http://mj5.persianfun.info/img/93/5/Shoes/01.jpg
 


عرض پا یک مساله مهم است که علاوه بر سایز و قالب باید به آن توجه می‌شود اما متاسفانه در ایران حتی برای برندهای خارجی که وارد کشور می‌شوند این مساله لحاظ نمی‌شود و کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

کسانی که انگشت‌های بلندتری دارند باید از کفش‌های کشیده استفاده کنند تا امکان حرکت برای انگشتان پا ایجاد شود بالعکس کسانی که پاهای پهنی دارند بهتر است از کفش‌های گرد استفاده کنند.

سعی کنید کفش پاشنه بلند نخرید. این کفش‌ها تا میزان زیادی غیر استاندارد است زیرا پنجه پا مجبور به تحمل وزن فرد می‌شود در حالی که برای حالت عادی این پاشنه پا است که ۷۵ درصد وزن بدن را تحمل می‌کند. با این حال بهتر است افراد از نمونه‌هایی استفاده کنند که انگشت‌های پا را به یکدیگر نچسباند و امکان حرکت به فرد بدهد.

 

http://mj5.persianfun.info/img/93/5/Shoes/02.jpg
 


برای خرید کفشهای موسوم به کالج باید در نظر داشت که کفش کالج جزء نمونه‌های راحت و سبکی است که با اغلب فرم پا‌ها سازگار است اما مشکل اینجاست که زیرهٔ این کفش‌ها مناسب نیست یعنی آن ضخامت استاندارد در این نوع کفش‌ها لحاظ نشده است.

 

http://mj5.persianfun.info/img/93/5/Shoes/03.jpg
 


زیره مناسب کفش باید حداقل یک سانت ضخامت داشته باشد اما متاسفانه اغلب کفش‌های داخلی این گونه نیست. بخصوص در کفش کالج این ضخامت رعایت نشده است زیرا مساله کاهش هزینه و سبک ماندن کار در اولویت بوده است. صنعت این بخش در کشور ضعیف است و عمدتا از جنس PVC در ساختار این نوع کار‌ها استفاده می‌شود که انعطاف کم و سنگینی بیشتری نسبت به سایرین دارد.

 

http://mj5.persianfun.info/img/93/5/Shoes/04.jpg
 


در تمام دنیا از لاسیتک در قسمت‌هایی از کفش استفاده می‌شود تا مشکل ضخامت زیره و انعطاف آن رفع شود. استفاده از لاسیتک کمی بر وزن کار می‌افزاید اما پروسه طولانی‌تری در تولید به همراه دارد.

بهتر است بعد از ظهر‌ها برای خرید کفش اقدام کنید زیرا در طول روز به دلیل فعالیت و ایستادن، قسمتهای تحتانی بدن مثل پا‌ها بزرگ‌تر می‌شوند.

 

 

اسم واقعی لیونل مسی چیست؟ اصالتا اهل کجاست؟ و نکات ناگفتۀ دیگری درباره ستاره آرژانتینی

 

 

 

 ستاره کوچک اندام آرژانتینی بارسلونا شاید معروفترین فوتبالیست دهه اخیر به شمار آید. در مورد لیونل مسی آنقدر گفته و نوشته شده است که بیشتر فوتبالدوستان از جزئیات زندگی ورزشی و غیرورزشی او به خوبی آگاه هستند و ظاهرا نکته ناگفته ای در مورد این بازیکن وجود ندارد.

اما هنوز هم جزئیاتی کمتر بازگو شده در مورد مسی وجود دارد که تعدادی از آنها را در ادامه مشاهده می نمایید:

مسی اصالتا کجایی است؟

مسی در آرژانتین به دنیا آمد و بزرگ شد و اکنون تابعیت دوگانه دارد و هم شهروند آرژانتین و هم شهروند اسپانیا محسوب می شود با این حال اصالت او به هیچ یک از این دو کشور برنمی گردد و مربوط به ایتالیا است.

رکاناتی قسمتی از استان ماکراتا در شرق کشور ایتالیا است که نیاکان لیونل مسی در آن جا می زیسته اند. جد مسی(آنخلو مسی) در سال 1883 به آمریکای جنوبی مهاجرت کرد و از آن موقع خانوادۀ "مسی" ساکن آرژانتین شدند.

کسی چه می داند شاید اگر جد مسی در ایتالیا می ماند اکنون آندره پیرو و لیونل همبازی بودند و چه زوج خطرناکی را می توانستند در تیم ملی ایتالیا تشکیل دهند!

لئو می توانست برای اسپانیا بازی کند!

 

لیونل مسی مدتی قبل با آرژانتین نایب قهرمان جهان شد، اما شرایط این بازیکن در عرصه ملی می توانست کاملا متفاوت باشد.

مسی که از 13 سالگی در اسپانیا به سر می برد علاوه بر آرژانتین، تابعیت اسپانیا را هم داراست و می توانست فوتبال ملی خود را در تیم های ملی اسپانیا(رده های مختلف سنی) پیگیری کند. در سال 2004 از او خواسته شد که در تیم ملی زیر 20 سال اسپانیا بازی کند اما مسی این پیشنهاد را رد کرد و یک سال بعد به تیم ملی جوانان آرژانتین رفت و نهایتا هم توانست با این تیم قهرمان جهان شود.

گراهام هانتر نویسنده کتاب " بارسلونا، ساختن بزرگترین تیم فوتبال دنیا" در گفت و گویی با گاردین گفته بود: "برای یک لحظه تصور کنید که اسپانیا در خط حمله تیم ملی اسپانیا بود. او بیشتر از حالا تحسین می شد و با همبازی هایش در بارسلونا می توانست جام های زیادی در عرصه ملی هم به دست آورد".

با این حال خود لیونل مسی نظر دیگری دارد. او در مصاحبه ای در این مورد گفته است: " من آرژانتینی ام و هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند احساس من به رنگ پرچم آرژانتین را عوض کند".

مسی در اولین بازی برای تیم بزرگسالان آرژانتین بعد از 44 ثانیه اخراج شد

در آگوست 2005 در بازی تیم ملی آرژانتین مقابل مجارستان لیونل مسی 18 ساله در دقیقه 65 و به جای لیساندرو لوپز به زمین آمد تا اولین بازی ملی اش در تیم بزرگسالان آرژانتین را انجام دهد. با این حال این شروع برای مسی خیلی تلخ و در عین حال عجیب بود. مسی تنها 44 ثانیه بعد از ورودش به میدان، با کارت قرمز داور مواجه شد. "مارکوس مرک" معروف ، لیونل مسی را به دلیل ضربه ای که با دست به بازیکن حریف زده بود، اخراج کرد و مسی جوان مجبور شد با ناراحتی زمین را ترک کند.

روزنامه گاردین در گزارشی در مورد این اتفاق نوشت:" لیونل مسی در گوشه ای از رختکن آرژانتین در ورزشگاه فرانتس پوشکاش نشسته است. او سرش را در میان دستانش گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده است. مسی هرگز فکر نمی کرد اولین بازی ملی اش اینگونه سرانجامی داشته باشد".

فیلم این اتفاق را در اینجا می توانید تماشا کنید.

نام کوچک اصلی او "لوئیز" است


در سراسر جهان ستاره کم نظیر تیم ملی آرژانتین را به نام لیونل مسی می شناسند اما این بازیکن در واقع در سال 1987 و در روساریوی آرژانتین با نام کامل "لوئیز لیونل آندرس مسی" متولد شد و در واقع اسم کوچک او لوئیز است.

معلوم نیست این بازیکن یا خانواده اش چرا ترجیح دادند او را به نام لیونل صدا کنند اما همین مسئله باعث شد که وی بعدا به نام لیونل مسی شناخته شود و متعاقبا در دنیای فوتبال هم به نام لیونل مسی معروف شود.

بنابرین اینکه بعضی می گویند دلیل انتخاب نام "لیونل" از سوی خانواده مسی به دلیل این بود که این نام، اسم یک خواننده معروف آرژانتینی به نام "لیونل ریچی" بوده است، چندان درست و واقعی به نظر نمی رسد.

مسی دو گل مانند گل های معروف مارادونا زده است

لیونل مسی را از بسیاری جهات با اسطوره فوتبال آرژانتین "دیگو مارادونا" مقایسه می کنند. به جز تکنیک و سبک خاص بازی مسی که فوتبالدوستان را را یاد مارادونا می اندازد، مسی دو گل هم مانند دو گل معروف مارادونا به انگلیس( گل های موسوم به بهترین گل قرن بیستم و گل دست خدا) به ثمر رسانده است. مسی در یکی از بازی های بارسلونا مقابل ختافه با دریبل کردن بازیکنان حریف از میانه های میدانی توانست خاطره گل معروف مارادونا را زنده کند. این بازیکن همچنین در همان فصل یک گل با دست به اسپانیول زد تا از این نظر هم با مارادونا برابری کند.

غذای مورد علاقه مسی چیست؟

مسی به یک غذای آرژانتینی به نام Milanesa Napolitana علاقه زیادی دارد. این غذا با ترکیبی از گوشت، نمک، پونه، گوشت گاو سرخ کرده، گوجه خرد شده، پیاز، پنیر و شکر ساخته می شود. در کتاب لوکا کائولی به نام " مسی" که به زندگی این فوتبالیست صاحب نام دنیا می پردازد، مادر لیونل مسی از نحوه ساخت این غذای و همچنین از علاقه بالای لیونل به آن گفته است.

سفیر یونیسف است

در مارس 2010 لیونل مسی سفیر امورخیر سازمان یونیسف شد و اکنون با این سازمان برای کمک به کودکان سراسر جهان، همکاری می کند.

منبع: بلیچرریپورت- ساکر نیوز- گاردین.  ترجمه: شفقناورزشی

 

فایده منحصر به فرد نوشیدن آب برای سلامتی

 

احساس سیری و کاهش وزن با نوشیدن آب
آیا در تلاش هستید تا وزن کم کنید؟ نوشیدن آب سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به شما کمک می کند که احساس سیر بودن داشته باشید.
به جای مصرف نوشیدنی های پر کالری آب بنوشید و قبل از غذا نیز یک لیوان آب بنوشید. این کار به شما کمک می کند که احساس سیر بودن داشته باشید.
نوشیدن آب و به ویژه آب خنک سوخت و ساز بدن شما را بالا می برد. بدن شما باید دمای آب را به دمای بدنتان برساند و به همین علت مجبور به سوزاندن مقدار بیشتری کالری می شود.

آب انرژی شما را افزایش می دهد

اگر احساس خستگی می کنید، آب بنوشید. کم شدن آب بدن باعث می شود که شما احساس خستگی بکنید.
نوشیدن مقدار آب کافی به قلب شما کمک می کند که خون را به صورت موثرتری پمپاژ کند.
همچنین آب به بدن شما کمک می کند که اکسیژن و مواد مغذی ضروری بدن به کمک خون، راحت تر به سلول های بدن برسند.

آب استرس شما را کم می کند

حدود 70 تا 80 درصد از بافت مغز را آب تشکیل می دهد. اگر بدن شما دچار کم آبی شود، قاعدتا ذهن و مغز شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
اگر احساس تشنگی می کنید، مطمئنا بدن شما مقداری آب از دست داده و نیاز به آب دارد.
برای پایین نگه داشتن سطح استرس خود همیشه یک بطری آب کنار میز کار خود داشته باشید و به صورت منظم از آن جرعه ای بنوشید.

آب قدرت عضلات شما را افزایش می دهد

نوشیدن آب از گرفتگی عضلات پیشگیری کرده و باعث روان شدن مفاصل در بدن می شود.
اگر بدن شما مقدار مناسبی آب دریافت کرده باشد، شما می توانید طولانی تر و پر انرژی تر ورزش کنید.

آب پوست شما را تغذیه می کند

خطوط و چین و چروک های پوست، زمانی که بدن شما دچار کم آبی می شود عمیقتر به نظر می رسد. نوشیدن آب یک کرم طبیعی برای زیبایی پوست شما محسوب می شود.
نوشیدن آب، سلول های پوست شما را هیدراته کرده و باعث می شود که پوست شما جوانتر به نظر برسد.
نوشیدن آب همچنین باعث ارتقای گردش خون در بدن شما شده و موجب درخشندگی پوست شما می شود.

نوشیدن آب، بدن شما را منظم می کند

همانند فیبر، آب نیز برای سیستم هاضمه مفید و الزامی است.
آب باعث حل شدن مواد زائد در بدن شما شده و باعث می شود که آنها از طریق سیستم گوارش به راحتی دفع شوند.
اگر بدن شما با کم آبی مواجه باشد، روده تمام آب مدفوع را بازجذب کرده و باعث خشک شدن مدفوع و در نتیجه یبوست می شود.

آب باعث کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه می شود

نرخ ابتلا به سنگ کلیه در حال افزایش است. یکی از دلایل اصلی این قضیه را می توان کم بودن میزان آب مصرفی (به ویژه در کودکان) دانست.
آب باعث رقیق شدن نمک و مواد معدنی موجود در ادرار شده و از تشکیل کریستال و در نتیجه ایجاد سنگ کلیه پیشگیری می کند.
سنگ کلیه در ادرار رقیق تشکیل نمی شود در نتیجه افزایش میزان آب مصرفی شما باعث کاهش احتمال ابتلای شما به سنگ کلیه می شود.

آیا شما به اندازه کافی آب می نوشید؟

بسیاری از افراد بزرگسال به محض احساس تشنگی آب می نوشند که همین قضیه باعث می شود که به اندازه کافی آب دریافت کنند.
البته مقدار دقیق آب مورد نیاز شما بستگی به قد، وزن، میزان فعالیت، آب و هوا و سلامت عمومی بدن شما دارد.
اگر شما ورزش می کنید و یا در طول روز عرق می کنید مطمئنا به میزان بیشتری آب نیاز خواهید داشت. / شفاجو

 

 

 

4 عادت اشتباه روزانه؛ تهدیدی جدی برای سلامتی

با اشتباهات به ظاهر کوچک اما خطرناک روزانه خود آشنا شویم
محققان عنوان می‌کنند: ۴ اشتباه روزانه در بین افراد وجود دارد که سلامتی آنان را تهدید می‌کنند و این در حالی است که مردم از این عادات غلط نیز بی‌اطلاع هستند.
۱- مسواک زدن همیشه هم خوب نیست
4 عادت اشتباه روزانه؛ تهدیدی جدی برای سلامتی
مسواک زدن بعد از صرف غذاهای اسیدی به ویژه میوه‌ها و آبمیوه‌ها می‌تواند باعث تضعیف مینای دندان شود. که به مرور زمان باعث تغییر در رنگ دندان‌ها نیز می‌شود.

راهکار: حداقل ۴۰ دقیقه بعد از صرف صبحانه دندان‌های خود را مسواک بزنید و اجازه دهید کلسیوم موجود در غذا جذب دندان‌هایتان شود.

۲- باز کردن پنجره اتومبیل

آلودگی هوا به هنگام ساعات شلوغی در صبح در سطح خیابان‌ها و اتوبان‌ها تا ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند. دود حاصل از سوخت‌های دیزلی می‌تواند منجر به ابتلا به سر درد و سرطان و حمله قلبی شود.

راهکار: تا حد امکان به‌ ویژه به هنگام صبح خود را در معرض هوای آزاد قرار ندهید و از سیستم تهویه استفاده کنید.

۳- ظروف پلاستیکی در مایکروفر

قرار دادن غذا در داخل ظروف پلاستیکی و گذاشتن در مایکروفر به هنگام ناهار و در نهایت گرم کردن آن ظروف پلاستیکی ممکن است ذوب شود و به مواد غذایی شما وارد شوند. این امر می‌تواند منجر به نازایی و تخریب هورمون‌های بدن نیز شود.

راهکار: از ظروف شیشه‌ای برای گرم کردن غذا در داخل مایکروفر استفاده کنید و یا حتی‌الامکان غذا را در منزل بر روی اجاق گاز گرم کنید و از ظرف‌های استیل عایق حرارتی برای گرم نگاه داشتن آن استفاده کنید.

۴- بررسی ایمیل بعد از ساعت ۹ شب به وسیله تلفن همراه

تحقیقات دانشگاه فلوریدای استرالیا نشان می‌دهند کسانی که از تلفن همراهشان بعد از ساعت ۹ شب برای انجام امور کاری و اینترنتی استفاده می‌کنند به هنگام صبح با حالت ضعف و خستگی از خواب بیدار می‌شوند. از طرف دیگر اختلال ساعات خواب و کم خوابی می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سکته مغزی شود.

راهکار: محل شارژ تلفن همراهتان را در خارج از اتاق خواب و استراحت خود قرار دهید و در صورت امکان آن را بعد از ساعت ۹ شب خاموش کنید.

 

 

جنون حیوان کشی در ایرانیان


شکارچیان غیرمجاز هر روز دارند در طبیعت فاجعه به بار می آورند. می گویند به خاطر گوشت یا شاخ و پوست حیوانات است. اتومبیل ها حیوانات در خطر انقراض را زیر می گیرند و رانندگان آن اصلا توجهی به تابلوهای عبور حیوانات وحشی ندارند. می گویندحیوان بود، ماشین را ندید.

اما اینها تنها کسانی نیستند که کمر به قتل حیوانات و نابودی حیات وحش بسته اند، دسته دیگری هم از جنایتکاران حیات وحش وجوددارند که از همه بدترند. دسته ای که بی خود و بی جهت دست به کشتار می زنند. اینها هم می گویند می خواهیم سرگرم باشیم و خوش بگذرانیم! این افراد با کشتن حیوانات، احساس غرور می کنند و خوشحالند که با این کارها برای لحظاتی اسباب خنده دوستان شان را فراهم می کنند.

متاسفانه فضای مجازی این روزها پر شده از تصاویر جنون آمیز این حیوان کش ها. ترس از این است که مبادا این قساوت ها رواج یابد. در این گزارش برایتان از چند جنایتی می گوییم که در ماه های اخیر رخ داده است؛ جنایت های تلخی که تا به حال نه جنایت تلقی شده و نه به آن پرداخته شده است.

آیا عکس های عجیب و غریبی که می بینید، واقعی است؟

به دار آویختن نادرترین بزمجه

چند روز پیش، انتشار این عکس های جنجالی در سایت های خبری، حسابی همه را کنجکاو کرد و البته خیلی ها را هم ترساند. این حیوان عجیب و ترسناک چیست؟ ماجرای این عکس ها از چه قرار است؟

انتشار این خبر، واکنش های زیادی به دنبال داشت. بیشتر سایت های خبرگزاری ها از کشتار یک بزمجه غول پیکر در حوالی شاهین شهر اصفهان خبر داده اند اما آیا این اخبار و عکس ها واقعیت دارد یا کذب محض اند؟

جنون حیوان کشی در ایرانیان


حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست استان اصفهان پاسخ می دهد: «عکس های منتشر شده بی شک متعلق به یک بزمجه است. طول بزمجه ها در ایران نهایتا به 40 سانتیمتر می رسد، البته این را بگویم که اژدهای کومودو که 360 سانتیمتر است، از خانواده همین بزمجه است اما کومودوها در ایران اصلا وجود ندارند. تنها همین بزمجه های کوچک در کشورمان یافت می شود که بسیار بی آزارند. این حیوان، نامش بزمجه بیابانی است، خزنده ای بی آزار که کاری به کار انسان ها ندارد.»

با انتشار عکس های بزمجه غول پیکر، تحقیقات محیط بانی اصفهان نیز آغاز شد، چرا که وجود این گونه جانوری، با این جثه، بسیار عجیب و دور از ذهن بود. «طبق بررسی های محیط زیست، این بزمجه زبان بسته در یک مخروبه زندگی می کرده، مخروبه ای که نزدیک روستای جهادآباد واقع است. به گفته اهالی روستا، این حیوان هیچ مزاحمتی برای انسان ها ایجاد نمی کرده است، اما با اینحال، چند روز قبل دو نفر از اهالی روستا به مخروبه رفتند، بزمچه را به دام انداختند و آن را خفه کردند!»

به گفته آقای ظهرابی این دو نفر شناسایی شده اند و قرار است با آنان برخورد قانونی شود. «اندازه واقعی این بزمجه بیابانی، حدود 130 سانتیمتر بوده و حدود پنج کیلوگرم وزن داشته است. متاسفانه بسیار بعید است که حیوانی از این گونه با این شرایط دوباره در این منطقه دیده شود. این حیوان به خاطر تخریب زیستگاهش، بسیار کم جمعیت است. بزمجه 130 سانتیمتری، تنها به جرم جثه بزرگش توسط انسان ها تلف شد؛ در حالی که اصلا موجود خطرناکی نبود.» آیا داستانی که در مورد این عکس گفته می شود، حقیقت دارد؟

مرگ شغال در پی بازی موتورسواران

با موتور به دنبال شغال

بهمن ماه سال 92 بود که نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خواف، هنگام گشتزنی در عرصه های طبیعی این شهرستان، در محلی به نام جنگل «تاغی نشتیفان» با سرنشینان چهار دستگاه موتورسیکلت برخورد کردند که با مشاهده ماموران به سرعت اقدام به فرار کرده و از محل دور شدند.

با فرار موتورسواران، محیط بانان که به ماجرا مشکوک شده بودند، در بررسی محلی، متوجه یک قلاده شغال شدند که روی زمین افتاده و به دلیل شدت جراحات وارده، جان خود را از دست داده بود.

جنون حیوان کشی در ایرانیان


عباس طاهریان - رئیس اداره محیط زیست خواف - درباره این پرونده می گوید: «ماموران شغال را به خودروی خود منتقل کرده و به تعقیب موتورسواران پرداختند. محیط بانان با شناسایی مسیرهای احتمالی متخلفان، در ورودی شهر به کمین نشسته و پس از دقایقی، زمانی که متخلفان قصد ورود به شهر را داشتند در کمین ماموران گرفتار شده و راکبین یکی از موتورها دستگیر شد اما سایر متخلفان از محل متواری شدند.»

پس از انتقال متهم دستگیر شده به اداره محیط زیست، وی در جریان بازجویی ها صراحتا به انجام جرم، اعتراف کرده و سایر همدستان خود را نیز معرفی کرد. متهم توضیح داد که به وسیله موتورسیکلت به تعقیب شغال پرداخته اند و آنقدر حیوان را در دشت دوانده اند تا از پای درآمده و توانایی ادامه حرکت نداشته است. وی انگیزه خود و همدستانش از تعقیب و آسیب رساندن به این حیوان را تفریح کردن عنوان کرد.

عباس طاهریان گفت: «در این خصوص پرونده ای تشکیل شد و متهم به مراجع قضایی معرفی گردید. همچنین با دستور دادستان، سایر همدستان فراری وی نیز به دادگاه احضار شدند.»

ایران یا کشور همسایه؟

روباه ها پای چوبه دار

این عکس 17 فروردین ماه 93 در سایت های خبری انتشار یافت. با اینکه عکس انتشارت یافته کیفیت پایینی دارد اما واضح است که در آن 6 حیوان در یک ردیف به دار آویخته شده اند. البته اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه خواهید شد که این حیوانات روباه هستند.

حالا در مورد اینکه این زبان بسته ها به چه جرمی به این سرنوشت دچار شده اند، ابهاماتی وجود دارد. جالب تر اینکه بعد از این ماجرا، شایعه ای در رابطه با آن، میان مردم رواج یافت. گفته می شد که این عکس مربوط به دهستان کیشکور است، کیشکور از توابع شهرستان سرباز است که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. اهالی این منطقه می گویند که یکی از اهالی دهستان کیشکور با بی رحمی 6 روباه را به دار آویخته است که این 6 حیوان زبان بسته، شبانه به خانه یکی از روستاییان یورش برده اند و مرغ و خروس های مرد روستایی را شکار کرده اند.

جنون حیوان کشی در ایرانیان


مرد روستایی هم که از این موضوع خیلی عصبانی شده، این حیوانات بیچاره را به جرم غذا خوردن! به دام انداخته و هر 6 روباه را یکجا به دار آویخته تا به تصور خودش درس عبرتی باشد برای روباه هایی که قصد تعرض به مرغ و خروس های او را دارند!

خسرو افسری، مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در رابطه با این موضوع می گوید: «تنها مدرکی که از این ماجرا در دست داریم همین عکس است. بررسی های زیادی تا به حال صورت گرفته اما هنوز چیزی دستگیرمان نشده است. نه روباهی کشف شده و نه اطلاعاتی در مورد مرد ناشناس در دست است.»

مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان این احتمال را می دهد که این عکس مربوط به کشور همسایه باشد. این درحالی است که بعد از مدت کوتاهی، همه ماجرای روباه ها را به طور کامل فراموش کردند و عامل کشتار این زبان بسته ها و حتی اینکه آیا این عکس متعلق به ایران بوده یا نه، هیچ وقت مشخص نشد.

گرگ ها در امان نیستند

رسم گرگ کشی

این عکس ها مربوط می شود به اقدام بی رحمانه اهالی روستایی در آذربایجان شرقی. متاسفانه در بسیاری از نقاط ایران، هنوز گرگ به عنوان دشمن و رقیب انسان شناخته می شود. گرگ ها در امان نیستند و در صورت مشاهده به فجیع ترین شکل ممکن کشته می شوند.

جنون حیوان کشی در ایرانیان


گرگ ها را می کشند و همانطور که در این عکس ها می بینید لاشه این حیوان نگون بخت را در روستاها می گردانند. «متاسفانه در برخی مناطق هنوز «کله گرگی» مرسوم است. کله گرگی رسمی است که بر اساس آن، هر کس گرگی را بکشد، سر آن را از بدن جدا کرده و به انتهای چوبی بلند می بندد. چوب را مانند پرچم پیروزی به دست گرفته و در آبادی های اطراف می چرخد و از رمه داران جایزه می گیرد. معمولا رمه داران به نسبت تعداد گوسفندانی که دارند، مبلغی به شکار کننده گرگ به رسم کله گرگی می پردازند.

در گذشته، در برخی مناطق، کشتن گرگ ها برای کله گرگی شغلی بود ثابت و شکارگر گرگ از این راه امرار معاش می کرد، متاسفانه این کار باعث انقراض این سگ سان در برخی مناطق و کاهش شدید جمعیت آن در سایر نقاط کشور شد به طوری که در بسیاری از نقاط نه خبری از گرگ هست و نه شکارگر گرگ.»

برای تفریح، «پاکساز طبیعت» را کشتند

زنده زنده دریدن کفتار

مدتی پیش فیلم ها و عکس هایی در فضای مجازی انتشار یافت؛ مدارکی که نشان می داد انسان با چه قساوت قلبی یک حیوان نادر و به دام افتاده را از پا درمی آورد.

جنون حیوان کشی در ایرانیان


در این فیلم، جمعی چند نفره، کفتاری را که با زنجیر به دام انداخته اند، زیر ضربات سنگین و مرگبار می گیرند و به سگ ها فرمان دریدن این حیوان را می دهند و آنچنان خشونتی به کار می گیرند که حتی تماشای صحنه های آن هم بسیار دلخراش است، با توجه به لهجه افراد در فیلم این اتفاق به شهرستانی در استان اصفهان نسبت داده شد اما باز هم محیط زیست استان با پیگیری هایش به هیچ نتیجه ای نرسید و خبر کشتار کفتار نیز مانند به دار آویختن روباه ها در هاله ای از ابهام است، در حالی که انگیزه افراد از کشتن این گونه در خطر انقراض معلوم نیست.

کفتار راه راه تنها عضو خانواده کفتارسانان در ایران است که در تمام نقاط کشورمان زندگی می کرد اما حالا تنها چند قلاده از آن باقی مانده و در بسیاری از مناطق نسلش منقرض شده است. دردناکتر از همه اینکه آماری از شمار بازماندگان و مناطق زیست آنها در دست نیست.

این گوشتخوار استثنایی لاشه خوار است و به همین خاطر در پاکسازی طبیعت نقش موثری دارد و همچنین مانع شیوع بیماری های مسری می شود اما افسوس که جای این پاکساز طبیعت در بسیاری از مناطق کشورمان خالی است.

کشتن الاغ با پتک!

این بار قربانی یک الاغ زبان بسته است. آن گونه که از تصاویر مشخص است، فردی به وسیله ضربات سهمگین پتک به جان یک الاغ می افتد. بدتر از آن همزمان با ضرباتی که به سر این حیوان وارد می شود قهقهه و خنده های بلند فردی که با دوربین تلفن همراهش از این صحنه فیلم می گیرد و فرد دیگری که در تصویر حضور دارد، شنیده می شود.

جنون حیوان کشی در ایرانیان


تاسف برانگیز است که این افراد فقط برای خنده و سرگرمی این عمل هولناک را انجام دادند. این فیلم آنقدر دلخراش بود که انتشارش در اینترنت سروصدای زیادی به پا کرد. طبق اظهارات شاهدان این اتفاق در شهرستان سمیرم اصفهان رخ داده بود.

خوشبختانه عاملان این فاجعه دستگیر شدند و مشخص شد که این افراد در حیوان آزاری سابقه های وحشتناکی در پرونده شان به ثبت رسیده. کسانی که بارها شاهد جنایت های این افراد در حق حیوانات بوده اند می گویند: «پیش از این هم، همین سه نفر روباهی را گرفتند و پایش را قطع کردند و با کمپرسور بدنش را باد کردند تا حیوان ترکید!»

 

 

بعد از روغن پالم نوبت به «آب معدنی» رسید

 

رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به تولید آب معدنی در برخی مکان‌های آلوده گلایه کرد و گفت: در دمای بالا مواد پلیمری بطری‌های این آب‌ها آزاد می‌شود که بسیار خطرناک است.

پس از چند روزی که از سر و صدای وجود «روغن پالم» در محصولات لبنی گذشت، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو درباره معضلات آب معدنی‌ها هشدار داد و به تسنیم اظهار داشت: مشکل آب معدنی‌ها در ایران، این است که جاهایی برای تولید آب معدنی اجاره داده شده است که نزدیک منابع آلوده کننده هستند، بنابراین در این زمینه باید سخت‌گیری کنیم.

وی ادامه داد: البته در کشور منابع آب معدنی با کیفیت بسیار بالا داریم، به خصوص در کوه‌های زاگرس و البرز، و مناطق بسیار بکر و دست نخورده دیگری هم داریم ولی متأسفانه در جاهای نیز برای تولید این آب معدنی‌ها مجوز داده شده است که این کیفیت‌ها را ندارند.

دیناروند درباره اقدام سازمان غذا و دارو برای برخورد با این تولیدکنندگان آب معدنی عنوان کرد: ما سختگیری خواهیم کرد، به نظر بنده در یک دوره‌ای وظایف نظارتی کم شد، در سال‌های اخیر برخی آب‌های که در بطری‌ها بسته‌بندی شدند، برای مردم این تصور را ایجاد کرد که این آب‌ها‌، آب معدنی است، در حالی که اینطور نیست و این آب‌ها‌؛ آب آشامیدنی است.

وی درباره چگونگی تشخیص این دو آب بیان داشت: باید بر روی بطری، عنوان آب آشامیدنی و یا آب معدنی قید شده باشد، بنابراین آب آشامیدنی برای کشور ضروری است به خصوص با شرایط کمبود آب که در کشور وجود دارد زیرا به دلیل کمبود آب، به آب‌های چاه وابسته شده‌ایم که امکان بالا رفتن نیترات در این آب‌ها وجود دارد، بنابراین استفاده از آب آشامیدنی در تمام دنیا در حال توسعه است و در ایران نیز این مسئله وجود دارد.

دیناروند درباره سختگیری‌های کشورهای دنیا در تولید و توزیع آب معدنی گفت‌: در کشورهای دیگر، آب معدنی را در داخل شیشه پُر می‌کنند، نه در بطری‌ها زیرا اشکال این بطری‌ها این است که در دمای بالا، مواد پلیمری آن آزاد می‌شود که بسیار خطرناک است.

وی درباره این‌که عنوان می‌شود برای ماندگاری آب‌های معدنی و آشامیدنی فلوراید و مواد نگهدارنده اضافه می‌شود، بیان داشت، بله، این مسئله هم ممکن است ولی طبق آزمایش‌هایی که ما داشتیم به موارد خاصی نرسیدیم.

دیناروند درباره خبری که عنوان شده است که ناتو در افغانستان از ایران آب معدنی خریداری کرده است و پس از انجام آزمایش‌ها بر روی این بطری‌ها عنوان کرده است که آب معدنی‌های تولید ایران سرطان زا هستند، گفت‌: سرطان زا بودن آب معدنی مربوط به آب نیست، چون فلزات سنگین و آرسنیک آن دقیق کنترل می‌شود، و خیلی نگران آن نیستیم، بلکه دو نگرانی دیگر وجود دارد که اولی مربوط به نیترانت است، زیرا نیترات را نمی‌توان از آب جدا کرد، بلکه اگر منبع تولید اینگونه آب‌ها مناسب نباشد جلوی تولید اینگونه آب‌ها را باید گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشکال گرفتن از برخی مجوزها برای تولید آب معدنی در برخی مکان‌ها به خاطر اشتغال‌زایی خاطرنشان کرد: نمونه‌های نیز از این دست تولیدکنندگان آب معدنی داشتیم که باید جلوی تولید آنان را بگیریم ولی در مجموع خبر خرید و پس دادن آب معدنی‌های ایران توسط «ناتو» رسمی و صحیح نیست.

 

 

طلاق های پر سر و صدا در سینمای ایران/ عکس

همه طلاق های پر سرو صدای سینمای ایران که از گذشته تا به حال حاشیه های زیادی را هم در بر داشته است و حالا جدید ترین زوجی که به تازگی ازدواج کرده بودند متاسفانه و ناگهانی از هم جدا شدند. ازدواجی که در ظاهر بسیار خوب و عاشقانه شروع شده بود.


فهرست اسامی بازیگران معروف سینما و تلویزیون که پس از مدتی تشکیل زندگی مشترک از هم جدا شده ‌اند:  نیما بانکی و لیلی رشیدی، سوسن تسلیمی و داریوش فرهنگ، خسرو شکیبایی و تانیا جوهری، آیدین آغداشلو و شهره آغداشلو، ابوالفضل پورعرب و آناهیتا نعمتی، بابک ریاحی‌پور و مهتاب کرامتی، یوسف مرادیان و سارا خویینی‌ها، فریبرز عرب‌نیا و آتنه فقیه نصیری و عسل بدیعی،فرحناز منافی‌ظاهر و حسین محب‌اهری، بهروز بقایی و پرستو گلستانی، آفرین چیت‌ساز و علی دهکردی، اکرم محمدی و مجید جعفری، کوروش تهامی و شبنم طلوعی، امیر غفارمنش و شادروان پوپک گلدره، عاطفه رضوی و مهرداد شکرآبی، مینا لاکانی و امین زندگانی، شراره رخام و فرهاد قریب(استیون راش)، الهام چرخنده و فرشید نوابی ، فرزاد حسنی وآزاده نامداری
 
1- طلاق خسرو شکیبایی و تانیا جوهری
شاید خیلی‌ها ندانند که شکیبایی در دهه ۴۰ کار خودش را با دوبلوری شروع کرد و پس از ناکامی در این رشته به تئاتر رفت و سال‌ها گذشت تا دوباره با فیلم «خط قرمز» مسعود کیمیایی به سینما بازگشت. تانیا جوهری هم در همان سال‌های دهه ۵۰ بازیگر تئاتر بود. این رابطه که منجر به ازدواج شد، چندان خبرساز نبود؛ چون هیچ‌یک از این دو، آدم‌های معروفی نبودند و در سال‌های بعد در حرفه‌شان سرشناس شدند.
 
 
 
2- طلاق سوسن تسلیمی و داریوش فرهنگ
فرهنگ و تسلیمی از طریق گروه تئاتر پیاده با همدیگر آشنا شده بودند، پس از مدت‌ها زندگی مشترک سرانجام فرصت پیدا کردند تا در فیلم «شاید وقتی دیگر» ساخته بهرام بیضایی، نقش زن و شوهر را بازی کنند. تسلیمی، پس از این فیلم، همراه فرزندش عازم سوئد شد و امروز یکی از چهره های سرشناس تئاتر سوئد است اما داریوش فرهنگ مانده و فیلمسازی و بازیگری را تا امروز ادامه داده است.
 
 
 
 
3- طلاق محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان
حاصل ازدواج محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان دو دختر با نام‌های مهراوه و ملیکا است، هر دو بعد از جدایی‌شان ازدواج کردند،محمدرضا شریفی‌نیا با «رز رضوی» بازیگر جوان سینمای ایران ازدواج کرد و آزیتا حاجیان با یکی از هم‌کلاسی‌های دوران دانشگاه
 
 
 
4- طلاق آیدین آغداشلو و شهره آغداشلو
آیدین آغداشلو که نقاش، طراح، گرافیست و نویسنده ای تواناست، سال‌ها قبل، پس از یک ازدواج ناموفق و در حالی که دختری به نام تارا داشت، با شهره آغداشلو ازدواج کرد. شهره در فیلم‌های علی حاتمی (سوته‌دلان) و عباس کیارستمی (گزارش) بازی کرد و با تحسین مواجه شده بود و کم کم داشت به بازیگری توانا تبدیل می‌شد. شهره آغداشلو که با بازی در فیلم «خانه‌ای از شن و مه» و نامزدی اسکار، امروزه یک بازیگر معتبر در عرصه جهانی است، از آیدین جدا شد و مجددا ازدواج کرد و خدا دختری به او داده که ظاهرا او هم اسمش تارا است. شهره آغداشلو در تمام گفت و گوهایش همواره از آیدین آغداشلو به عنوان کسی یاد کرده است که دوران سعادتمندی را با هم سپری کرده اند.
 
 
 
 
5- طلاق ابوالفضل پورعرب و آناهیتا نعمتی
زمانی که ابوالفضل پورعرب با آناهیتا نعمتی ازدواج کرد، بازیگر بسیار معروفی بود. از آنطرف، آناهیتا نعمتی تازه با فیلم خوش ساخت «هیوا»، ساخته رسول ملاقلی پور، وارد سینما شده بود و به عنوان یک چهره جوان و با استعداد، اول راه بود. از طلاق این دو حدود ۸ سال می گذرد.
 
 
 
 
6- طلاق مهتاب کرامتی و بابک ریاحی‌پور (آهنگ‌ساز)
بابک ریاحی پور یکی از معروف ترین نوازنده‌های ایرانی با ساز تخصصی گیتار باس است و در زمینه موسیقی راک فعالیت می کند. مهتاب کرامتی از سال ۱۳۷۷ با بازی در فیلم «مردی از جنس بلور» پایش به سینمای ایران باز شد. جالب اینکه ریاحی‌پور زودتر از کرامتی به سینما آمده بود. او در سال ۱۳۷۴ برای موسیقی فیلم «فاتح» نوازندگی کرده بود؛ کاری که بعدها ریاحی‌پور کمتر سراغ آن رفت ولی مهتاب کرامتی با جدیت، حضور در سینما و تلویزیون را ادامه داد و خیلی زود به ستاره سینمای ایران تبدیل شد. حالا مهتاب کرامتی تنها زندگی می‌کند و علاوه بر بازیگری و فعالیت در یونیسف، در یک موسسه طراحی و تولید لباس هم حسابی مشغول است.
 
 
 
7-  طلاق یوسف مرادیان و سارا خویینی‌ها
این دو بازیگر که زمانی با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می‌کردند، سرانجام از هم جدا شدند و امروزه به فعالیت قبلی‌شان که همان بازیگری در سینما و تلویزیون است، ادامه می‌دهند.
 
 
 
 
8-  طلاق فریبرز عرب‌نیا از آتنه فقیه نصیری و عسل بدیعی
این ۳ بازیگر، معروف‌تر از آن هستند که بخواهیم معرفی‌شان کنیم. فریبرز عرب‌نیا به ترتیب با آتنه فقیه‌نصیری و عسل بدیعی ازدواج کرد و از آن‌ها جدا شد.عرب‌نیا که اغلب، او را با بازی‌های چشم‌گیرش در فیلم‌های مسعود کیمیایی، مانند«سلطان» و «ضیافت»، به خاطر می‌آورند، در فیلمی با موضوع طلاق نیز ایفای نقش کرده است. او در این فیلم (هزاران زن مثل من)، از همسرش (نیکی کریمی) جدا شده و مانع احقاق حق او برای تصاحب بچه می‌شود. آتنه فقیه‌نصیری نیز که در فیلم‌ها و سریال‌های متعددی ایفای نقش کرده است، با بازی خوبش در نقش «خاله سارا» در یک سریال تلویزیونی، نگاه‌ها را به خود متوجه کرد. درخشش عسل بدیعی نیز از بازی در فیلم «بودن یا نبودن»، ساخته‌ی کیانوش عیاری، شروع شد.
 
 
 
 
9- طلاق نیما بانکی و لیلی رشیدی
لیلی رشیدی و نیما بانکی چند سالی می‌شود که از یکدیگر جدا شده‌اند. نیما بانکی را اگر از «پراید تهران یازده» به یاد نداشته باشید، در آگهی‌های سامسونگ با لباس برزیل یا با کت و شلوار در حالی که پایش را از قاب ال سی دی بیرون گذاشته، دیده‌اید. حاصل زندگی مشترک این دو، پسری است که با مادرش پیش خانواده رشیدی زندگی می کند.
 
 
 
 
10-  طلاق فرحناز منافی‌ظاهر و حسین محب‌اهری
 


11-  طلاق سیما تیرانداز و ناصر هاشمی  

 
 
12- طلاق بهروز بقایی و پرستو گلستانی
 

 
 
13-  طلاق علی دهکردی و آفرین چیت‌ساز
 
 
 
 
14- طلاق اکرم محمدی و مجید جعفری
 
 
 
15- طلاق کوروش تهامی و شبنم طلوعی

 
 
16- طلاق امیر غفارمنش و شادروان پوپک گلدره
 
 

 
17-  طلاق عاطفه رضوی و مهرداد شکرآبی

 
 
 
18-  طلاق مینا لاکانی و امین زندگانی

 
 
 
19-  طلاق شراره رخام و فرهاد قریب (استیون راش نام آمریکایی اوست)



 
20-  طلاق الهام چرخنده و فرشید نوابی
این زوج اندکی پیش از ایام نوروز 1393 تصمیم به جدایی و طلاق خود را عملی کردند.
این دو هنرمند به تازگی پس از سالها دوری از عرصه تصویر به فعالیت مجدد خود روی آورده‌اند و در بهار سال گذشته در سریال  پروانه ساخته جلیل سامان با یکدیگر همبازی بوده اند.
چرخنده نیمه دوم سال 93 نیز با سریال  آوای باران بازی قابل توجهی را در شبکه سه ارائه داد.
 

 
 
21- طلاق فرزاد حسنی و آزاده نامداری
آزاده نامداری بالأخره ماجرای طلاق از "فرزاد حسنی" را پس از حدود سه ماه رسانه‌ای کرد و در گفتگویی این موضوع را رسماً تأیید کرد.

 از حدود سه ماه پیش خبری دهان به دهان در میان اهالی رسانه‌ای می چرخید. خبر مربوط بود به پرسر و صداترین ازدواج سال 92،‌ ازدواجی که سید حسن خمینی عاقد آن بود و دو تن از مجریان مطرح کشور، زوج و زوجه آن.«فرزاد حسنی» و «آزاده نامداری» با هم ازدواج کردند و این موضوع را رسماً و با حضور در کنسرت یکی از خوانندگان کشور اعلام کردند.

 

 

منبع: پارسینه

 

20 شهر هوشمند جهان

 

20 شهر در حال پیشرفت و هوشمند جهان را به شما معرفی کرده ایم که از نظر میزان خلاقیت، نوآوری و کیفیت زندگی در صدر برترین ها قرار دارند.



20. Baltimore, USA

 salijoon.info

  بالتیمور، بزرگ ترین شهر و مرکز فرهنگی ایالت مریلند در کشور آمریکا است. شهر بالتیمور بیست و ششمین شهر بزرگ در ایالات متحده آمریکا است. شهرهای بالتیمور تاوسون (Towson) و کلومبیا (Columbia) منطقه شهری بالتیمور را تشکیل می دهند. جمعیت منطقه شهری بالتیمور بیش از ٢ میلیون و ٧� � هزار نفر است. بدین ترتیب بالتیمور بیست و دومین شهر پر جمعیت آمریکا است.



19. Chicago, USA

  salijoon.info

 شیکاگو بزرگ ترین شهر ایالت ایلینوی و سومین شهر پرجمعیت در ایالات متحده است . شیکاگو به عنوان پرجمعیت ترین شهر منطقه غرب میانه ایالات متحده به شمار می رود. شهر شیکاگو یکی از مراکز عمده تجاری، مالی، ترابری، و فرهنگی در ایالات متحده است. شیکاگو تاثیر فراوانی در آموزش، سرگرمی، و سیاست دارد و دارای سه خط مترو و دو فرودگاه است. فرودگاه بین‌المللی اوهر (O'Hare) دومین فرودگاه شلوغ جهان به شمار می رود.



18. Stockholm, Sweden

 salijoon.info

  استکهلم، پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده‌است و مرکز و پیرامونش حدود 24 هزار جزیره دارد. به خاطر آب‌راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را «ونیز شمال» نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. بخش اعظم مردم این شهر در صنعت خدمات مشغول به کار هستند. استکهلم یکی از پاکیزه ترین کلان شهرهای دنیا به شمار می رود.
 


17. Sydney, Australia

  salijoon.info

سیدنی، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیو ساوت ولز است. سیدنی نماد کشور استرالیاست. شهری است با جذابیت‌های بی‌شمار که دویست و هجده سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند. در هر گوشه‌ای از سیدنی، می‌توان ردپایی از فرهنگ‌های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه‌های طبیعی، مراکز تفریحی، پارک‌های ملی و حفاظت شده، موزه‌ها و گالری‌های هنری باعث شهرت جهانی شهر شده‌اند.
 


16. Amsterdam, Netherlands

 salijoon.info

  هلند، کشوری کوچک و  پایتخت آن شهر آمستردام است. اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند به‌شمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هسته اصلی شهر تاریخی آمستردام در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد.

در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیه کانال های بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آنها هنوز هم پابرجا هستند.



15. Eindhoven, Netherlands

 salijoon.info

 آیندهوون، شهری زیبا، مدرن و صنعتی است در استان برابانت شمالی در جنوب شرقی هلند که محل تولد کارخانه‌ های فیلیپس محسوب می‌شود. مجسمه وی نیز در شهر ساخته شده است. این شهر مهد فناوری است.
 


14. Copenhagen, Denmark

  salijoon.info

 کپنهاگ، پایتخت کشور دانمارک است و برای بیشترین دستمزدهای خود در سطح جهان شهرت دارد. دانمارک برای متقاضیان کار خارجی، مقصد موردتوجهی است.
 


13. Dallas, USA

 salijoon.info

دالاس، نهمین شهر بزرگ در آمریکا و سومین شهر بزرگ در ایالت تگزاس است. این شهر از دوران بسیار قدیم بخاطر صنعت نفت، پنبه و خطوط راه‌آهنش بسیار مهمی محسوب می‌شد. معمولاً وقتی صحبت از شهر دالاس می شود منظور منطقه کلان‌شهر دالاس-فورت وورث است. اقتصاد این منطقه نیز جزء اقتصادهای برتر آمریکا بوده و رتبه ششم بزرگترین اقتصاد در آمریکا را دارد. همچنین در سال ۲۰۱۳ و با موفقیت در توسعه اشتغال و کاهش بیکاری، این منطقه کلان‌شهری با داشتن بیش از ۳ میلیون شغل غیر کشاورزی تواسنت به چهارمین مرکز اشتغال‌زایی در آمریکا تبدیل شود.



12. Los Angeles, USA

   salijoon.info

 لُس‌آنجـلس، بزرگ ترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و دومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا پس از نیویورک است. اغلب به صورت خلاصه LA و با لقب شهر فرشتگان یاد می‌شود. اقتصاد لس‌آنجلس بر پایه واردات و صادرات، صنایع سرگرمی، هوافضا، فن آوری و گردش‌گری است. بنادر به هم پیوسته لانگ بیچ درگاه واردات و صادرات به کشورهای شرق آسیا هستند و مقام پنجم پر رفت و آمد ترین بندر دنیا را دارا هستند. لس‌آنجلس بزرگترین مرکز ساخت و ساز در غرب ایالات متحده است. شرکت‌های سرگرمی از قبیل فاکس قرن بیستم و هوافضا مانند نورثروپ گرومن در این شهر قرار دارند.
 


11. Philadelphia, USA

  salijoon.info

 فیلادلفیا، ششمین شهر پر جمعیت ایالات متحده آمریکا است. این شهر دومین شهر بزرگ ساحل شرقی آمریکا بعد از نیویورک، و شهر مهم ایالت پنسیلوانیا است. فیلادلفیا نخستین پایتخت آمریکا است و قانون اساسی آمریکا در این شهر و در تالار استقلال این شهر به امضا رسیده‌است.
 


10. Oslo, Finland

   salijoon.info

 اسلو بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور نروژ است. اسلو همچنین تنها شهر نروژ است که خود یک شهرستان (شهرستان اسلو) نیز هست. این شهر مرکز مهمی برای صنایع دریایی است.



9. Seoul, South Korea

    salijoon.info

 سِئول، پایتخت و کلان شهر کشور کره جنوبی با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. شهر سئول از ساختار زیربنایی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است و متروی آن که هرساله بیش از ۲۰۰ میلیون مسافر را جابجا می‌کند سومین شبکه بزرگ مترو در جهان است. بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۸ و مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ در این شهر بر‌گزار شد. سئول مرکز حکومتی، تجاری، مالی و تولیدی کرهٔ جنوبی است. بخش‌های حکومتی شهری و فدرالی کارفرمایان اصلی شهر هستند. کارخانجات تولیدی عمده شامل نساجی، پوشاک، تولیدات فلزی، محصولات شیمیایی، غذای آماده شده، تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی، ماشین آلات و مواد چاپی هستند. بورس سهام تجاری کره نیز در جزیرهٔ یوئیدو واقع است. ایستگاه راه آهن سئول ایستگاه نهایی برای خطوط راه آهن اصلی شمال-جنوب و شرق-غرب در کرهٔ جنوبی به شمار می‌آید. سئول همچنین برای راه‌های اتوبوسرانی با فواصل زیاد و بزرگراههای اصلی کاربری دارد. فرودگاه بین‌المللی اینچئون (Incheon (International Airport در غرب بخش مرکزی سئول واقع شده‌است.



8. Osaka, Japan

  salijoon.info

 اوساکا سومین شهر بزرگ ژاپن و مرکز استان اوساکا است. این شهر بر روی جزیرهٔ هونشو، جزیرهٔ اصلی ژاپن واقع شده است. در طول تاریخ نیز، مرکز تجاری کشور ژاپن محسوب می‌شده است.



7. Basel, Switzerland

  salijoon.info

 باسل در شمال غربی رودخانه راین واقع شده است و یکی از شهرهای صنعتی سوئیس به شمار می رود.



6. Geneva, Switzerland

  salijoon.info  

  ژنو، دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو سوئیس است. این شهر در کنار دریاچه ژنو قرار دارد. در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. از مهمترین سازمان های بین المللی در این شهر سازمان ملل متحد می باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. در سال ۲۰۰۹ مقام سومین شهر از نظر کیفیت زندگی در جهان را بعد از وین و زوریخ به دست آورد. بسیاری از مشاهیر جهان و ایران همچون دکتر محمود حسابی و... مدتی را در این شهر زندگی کرده‌اند.



5. Paris, France

 salijoon.info  

  پاریس، پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو-فرانس است. رود سن از میان این شهر می گذرد. پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است. پاریس را در کنار لندن، توکیو و نیویورک، ابرشهرهای جهان می‌نامند. پاریس بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو یعنی نزدیک به ۲۵٪ تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد.



4. Zurich, Switzerland

  salijoon.info

  زوریخ، بزرگ‌ترین و پرجمعیتﺗﺮین شهر در کشور سوییس و مرکز ایالت زوریخ می‌باشد. این شهر در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوﻩهای آلپ جای گرفته‌است. زوریخ، مهمﺗﺮین قطب اقتصادی سوییس ﺑﻪشمار رفته و گاه از آن ﺑﻪعنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حالﺁنکه پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود.



3. New York, USA

   salijoon.info

  نیویورک پرجمعیت ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از ۵ ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده‌است. این شهر یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. عده‌ای به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصربه‌فرد نیویورک، این شهر را پایتخت جهان نامیده‌اند. بازار بورس نیویورک، بزرگترین بازار بورس جهان در معاملات دلاری است که در خیابان وال استریت قرار دارد.



2. London, UK

  salijoon.info  

 لندن، پایتخت انگلستان و بریتانیا است. این شهر همچنین بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در بریتانیا و بزرگ ترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا نیز هست. این شهر که در کنار رود تیمز قرار دارد قدمتی دو هزار ساله دارد و تاریخ ساخت آن به دوران روم باستان برمی‌گردد. این شهر یکی از مراکز تجاری، مالی و فرهنگی عمده در جهان است و تأثیر فراوانی در سیاست، آموزش و پرورش، سرگرمی، رسانه‌ها، معماری و هنر دارد.

این شهر یکی از قطب‌های حمل و نقل بین‌المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین‌المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه بین‌المللی گتویک، فرودگاه بین‌المللی استانستد، فرودگاه بین‌المللی لوتن، و فرودگاه سیتی.



1. Tokyo, Japan

salijoon.info  

  توکیو، پایتخت کشور ژاپن است. توکیو در شرق جزیرهٔ هونشوی ژاپن واقع شده‌است و توکیو در کنار نیویورک و لندن عنوان بزرگ‌ترین پایتخت‌های صنعتی جهان را به دست آورده‌است. همچنین توکیو عنوان بزرگترین اقتصاد شهری جهان را دارا می‌باشد. در سال ۲۰۰۸ میلادی از پانصد شرکت برتر جهان، ۴۷ شرکت در توکیو واقع بوده‌اند و این شهر از این نظر، رتبهٔ نخست در جهان را از آن خود کرده‌است.

 

 

ظهور فناوری خطرناک‌تر از بمب هسته‌ای! تبعید انسانها به سیاره‌ای دیگر!

ظهور فناوری خطرناک‌تر از بمب هسته‌ای! تبعید انسانها به سیاره‌ای دیگر!
هوش مصنوعی از فناوری های جدید و منحصر به فرد دوره مدرنیته به شمار می رود که در دهه های اخیر با رشد و پیشرفت چشمگیری مواجه شده است این در حالی است که بسیاری...

 

هوش مصنوعی از فناوری های جدید و منحصر به فرد دوره مدرنیته به شمار می رود که در دهه های اخیر با رشد و پیشرفت چشمگیری مواجه شده است این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و محققان، آینده این فناوری را برای بشریت خطرناک پیش بینی می کنند.
دانش ها و علوم جدید و قدیم بسیاری ریشه در  هوش مصنوعی Artificial Intelligence دارند که از آن جمله می توان به زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، نورولوژی، فیزیولوژی و ... اشاره کرد. در صنعت فیلم سازی به کرات شاهد فیلم هایی با موضوعات هوش مصنوعی هستیم. در این فیلم ها، ماشین ها انسان ها را محکوم به تبعید به سایر سیاره ها کرده و تهدید بزرگی برای انسان ها محسوب می شوند، آیا روزی فرا خواهد رسید که سناریو فیلم های هالیوودی و علمی و تخیلی محقق شود؟ هوش مصنوعی چه خطراتی را در دنیای واقعی به انسان ها تحمیل می کند؟ آیا ماشین ها و روبات ها تهدید جدی برای انسان ها به حساب می آیند؟

هوش مصنوعی، دانش ساخت ماشين‌‌ يا برنامه‌ های هوشمندی است که بدون نیاز به انسان ها قادر به فکر کردن هستند. در مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی باید گفت که انسان قادر به مشاهده، تجزیه و تحلیل مسائل مختلف است اما هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه هایی است که از قبل به سیستم داده شده است.

هوش مصنوعی خطرناک تر از بمب هسته ای است
هوش مصنوعی را می توان از جنبه های مثبت و منفی مورد بررسی قرار داد. الون ماسک، کار آفرین مشهور و یکی از تاثیرگذار ترین چهره های دنیای تکنولوژی و بنیانگذار شرکت هایی مانند تسلا موتورز و اسپیس ایکس در جدیدترین مصاحبه خود از خطرات هوش مصنوعی سخن گفته و هوش مصنوعی را از بمب های هسته ای خطرناک تر دانسته و معتقد است :" فیلم هایی که درباره هوش مصنوعی ساخته می شوند روزی به وقوع می پیوندند و انسان ها بایستی به سیاره دیگری سفر کنند. تکنولوژی های جدید و ماشین های هوشمند تنها بخشی از خطراتی هستند که بشریت را تهدید می کنند. الون ماسک در جمله ای در صفحه اجتماعی خود نوشت :"ما باید به شدت نگران آینده ای باشیم که ماشین های هوشمند زندگی ما را به عهده می گیرند، آن روز از بمب هسته ای خطرناک تر است و بشریت تهدید به مرگ خواهد بود."

فناوری، آینده مثبتی را برای انسان ها ترسیم می کند
سخنان الون ماسک در حالی مطرح می شود که ری کورزویل، آینده گرا و مدیر بخش مهندسی گوگل نگاه مثبتی به آینده فناوری داشته و می گوید: "در سال های آتی و با برنامه های نرم افزاری مختلفی که نوشته می شوند، کاربران قادر به ارائه پرسش و پاسخ با گوگل خواهند بود. کارشناسان گوگل پیش بینی کرده اند که تا سال 2030 میلادی، هوش مصنوعی جایگزین هوش انسان شده و قادر به حل مسائل پیچیده خواهد بود اما این موضوع در صورتی است که اینترنت به صورت خودآگاه عمل کند و تا رسیدن به این مرحله، مسیر طولانی را باید پیمود. اما برخی معتقدند سخنان کارشناسان گوگل محقق نخواهد شد زیرا ذهن انسان دارای پیچیدگی های بسیاری است که به سادگی قادر به درک آنها نیستیم.

آینده هوش مصنوعی
آیا روبات ها در سال های آتی می توانند ترسیم کننده آینده خطرناکی برای بشریت و انسان ها باشند؟ آیا فیلم های علمی و تخیلی هالیوودی محقق خواهند شد؟ آیا روبات ها تبدیل به خون آشام هایی خواهند شد که به دنبال راندن انسان ها از زمین هستند؟

* هوش مصنوعی جایگزین انسان می شود
هوش مصنوعی منعکس کننده عصر مدرنیته و ارتباطات خواهد بود. کارشناسان این حوزه فواید بسیاری را برای هوش مصنوعی بر شمرده اند که از آن میان می توان به مواردی مانند عدم خستگی یا پیری، اشتغال ماشین های هوشمند در حرفه های خطرناکی مانند معدن، آتش نشان و ... اشاره کرد.
دور از ذهن نخواهد بود که انسان ها منفعل شده و کسب و کار به ماشین ها سپرده شده و بسیاری از مشاغل امروزی با روبات ها جایگزین می شوند. روبات ها می توانند در تمام کارهایی که انسان قادر به انجام آن است، جایگزین شوند. اما ورود روبات ها در بسیاری از مشاغل مانند پزشکی، تدریس و آموزش و غیره موفقیت آمیز نخواهد بود زیرا در این مشاغل انگیزه، شور و شوق نیز علاوه بر آگاهی لازم است تا مخاطب را با خود همراه کند اما روبات ها فاقد احساس هستند.

* افزایش آمار بیکاری
در شرایطی که بسیاری از مشاغل به روبات ها واگذار می شوند، آمار بیکاری در تمامی کشورها سهم به سزایی را به خود اختصاص خواهد داد. کارفرمایان می توانند نیروی کار خود را با دستمزدی بسیار نازل و پایین به کار بگیرند. اشتغال، یکی از مهمترین سیاست ها در هر جامعه ای محسوب می شود که نقش مهمی را در  زندگی مردم ایفا می کند.
در سال های آتی و با رشد هر چه بیشتر هوش مصنوعی، انقلاب های عظیمی در تمامی عرصه ها از جمله آموزش و پرورش، سرمایه گذاری، اقتصاد، اجتماع و ... رخ خواهد داد.

* تبعید انسان ها به سایر سیاره ها
هوش مصنوعی در حال حاضر به ماشین های بدون سرنشین نیز وارد شده تا به مرور زمان به حذف کامل انسان ها از فعالیت بپردازد. اما از سوی دیگر، انسانی را تصور کنید که تمام کارهایش را روبات ها یا ماشین ها انجام می دهند، اگر روزی فرا رسد که ماشین ها برای لحظه ای بایستند، آیا انسان قادر به فعالیت و ایفای دوباره نقش خود خواهد بود؟ در این میان و در دنیای روبات ها و ماشین آلات هوشمند انسان چه جایگاهی می تواند داشته باشد؟ آیا به همین دلیل است که انسان ها به دنبال کشف و کنکاش در سایر سیاره ها هستند تا در روز مبادا به سیاره دیگری مهاجرت کنند؟

* تاثیر هوش مصنوعی بر رفتارهای انسان
انسان ها با حضور هوش مصنوعی، ماشین وار رفتار کرده بدین معنا که عواطف و احساسات دیگر جایی در میان بشریت نداشته و به مرور به سوی رفتارهایی می روند که آنها را تبدیل به ماشین می کند. انسان ها دیگر کمتر به سمت دوست یابی از شکل هم نوع و هم جنس خود تمایل پیدا می کنند. در عصر هوش مصنوعی حتی حیوانات نیز به شکل روباتیک خواهند بود. در عصری که همدم انسان ها دوستانی از جنس روبات هستند یا تمام فضای اطراف آنها را روبات ها تشکیل می دهند چه فاجعه بزرگی رخ خواهد داد؟
البته این موضوع تا حدودی در کشور ژاپن بروز کرده و ژاپنی ها به "افرادی روبات دوست" مشهور شده اند زیرا آنها ترجیح می دهند که روابط خود را با روبات ها گسترش دهند تا انسان ها!

* ورود هوش مصنوعی به معنای تباهی زندگی انسان ها
بنا بر نظرسنجی که در ژاپن انجام شده، 52 درصد از محققان و کارشناسان معتقدند با ورود هوش مصنوعی به زندگی انسان ها نه تنها به زندگی انسان ها چیزی اضافه نمی شود بلکه این ورود به معنای پایان و ویرانی زندگی انسان هاست اما از سوی دیگر 48 درصد از کارشناسان معتقدند ورود هوش مصنوعی به زندگی انسان ها گریز ناپذیر است پس باید با آغوش باز به استقبال آن رفت. پیش بینی می شود این بحران در کشورهای توسعه یافته ای مانند ایالات متحده و کشورهای اروپایی بیشتر باشد.
"دبورا لوپتن"، استاد دانشگاه کانبرا استرالیا در رابطه با این موضوع می گوید :"من معتقدم هر اندازه که شاهد رشد و شکوفایی روبات ها در عرصه فناوری یا ورود هوش مصنوعی باشیم، باز هم تمامی ماشین ها ارزش و قدرت انسان ها را نداشته و نمی توانند با مهارت های انسانی مقایسه شوند."

 


ریشه مشکلات ما:‌ همدیگر را دوست نداریم

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 


- در شیرهای پرچرب، روغن پالم که برای سلامتی مضر است می ریزند و به مردم می فروشند.

- در اکثر تن ماهی ها، روغن نباتی را به جای روغن ماهی می ریزند و به مردم می فروشند.

- قبل از زدوده شدن سموم کشاورزی از روی میوه ها، آنها را می چینند و به مردم می فروشند.

- دو میلیون خودرو و سه میلیون موتورسیکلت معاینه فنی ندارند.

- 15 میلیون پرونده مفتوح قضایی در محاکم کشور در جریان است.

- از اول فرودین تا آخر دی سال گذشته، فقط در تهران، ‌90 هزار نفر به دلیل نزاع به پزشکی قانونی تهران مراجعه کرده اند. آمار کل کشور بیشتر است.

- در تعطیلات عید فطر که جاده های شمال به دلیل کثرت مسافران قفل شد، برخی فروشندگان بین راهی، یک بطری آب معدنی را تا 10 هزار تومان به مسافران مانده در راه فروختند.

- ... .

این لیست را می توان همچنان ادامه داد اما واقعیت این است که با فهرست کردن رنج هایی که می بریم، کاری از پیش نمی رود.
پس چه باید کرد؟

شاید بهتر باشد کارخانه هایی که لبنیات آلوده به پالم به مردم می دهند را پلمپ کنیم و تولید کنندگان متقلب تن ماهی را به مجازات های نقدی سنگین (نه! خیلی سنگین) محکوم نماییم.

شاید بهتر باشد از همین امروز، علاوه بر پارکینگ های شهر، بیابان های اطراف شهرها را هم تبدیل به پارکینگ کنیم و همه خودروها و موتورسیکلت های فاقد معاینه را به پارکینگ های شهری و بیابانی منتقل کنیم.

شاید یکی از راهکارهای لازم برای کاهش تعداد پرونده های قضایی این باشد که تعداد قضات بیشتری در دستگاه قضایی استخدام شوند یا شعبات پزشکی قانونی را برای تسریع در کار مراجعه کنندگان بیشتر کنیم.

گرانفروشانی که آب معدنی را چندین برابر قیمت فروختند حتماً باید به تعزیرات معرفی شوند. شاید بد نباشد که از این به بعد، نهادهایی مانند هلال احمر در شرایط مشابه، آب و غذا به مسافران برساند.

همه این ها راهکارهایی هستند که می شود درباره شان فکر کرد، برایشان همایش گذاشت، مصوبه و بودجه گرفت و عملیات اجرایی شان را محقق ساخت اما واقعیت این است که در کنار همه این کارهای اجرایی (که در جای خود لازم اند) باید به سراغ "ریشه مشترک" همه این مشکلات رفت.

اما به نظر می رسد ریشه مشترک ریختن روغن پالم در شیر و گران فروختن آب به مسافران جاده چالوس و نزاع های خیابانی، این است که "ما همدیگر را دوست نداریم".
اگر مدیر فلان کارخانه تولید لبنیات، مردم را دوست می داشت، با خود می گفت که درست نیست آنها با خوردن لبنیات کارخانه من دچار چربی اضافه و بیماری شوند.

آن کشاورزی که میوه های آلوده به سم تحویل مردم می دهد،‌ اگر همنوعان خود را دوست داشت، با خود می گفت که درست نیست خانواده ها به هوای این که دارند میوه های پر از ویتامین می خورند، ذره ذره سم بخورند و در دراز مدت به انواع سرطان ها دچار شوند.

آن مغازه داری که فرصت در راه ماندگی مردم را برای گرانفروشی مغتنم دانست، ‌اگر مردم را دوست داشت،‌ به آنها به چشم شکار نگاه نمی کرد و ... .

چرخه "دوست نداشتن همدیگر"، در حالی همه ما را می بلعد که هر کس فکر می کند در حال زرنگی و برنده شدن است و به این نمی اندیشد که اگر من امروز آب معدنی را به 10 برابر قیمت بفروشم، فردا خودرویی سوار می شوم که کارگر خط تولیدش چون مردم را دوست ندارد، فلان پیچش را محکم نبسته است و آن کارگر هم شیر پالم دار می خورد تا زودتر سکته کند و و رئیس کارخانه لبنیات هم سر یک چهار راه با یک راننده تاکسی سر بوق زدن دعوا می کند و مصدوم می شود و آن راننده تاکسی هم به پست تعمیرکاری می خورد که روغن تقلبی به ماشین اش می ریزد و این قصه همچنان ادامه می یابد و هر کدام از ما، دیگری را قربانی می کنیم و قربانی دیگری می شویم.

 


پس چه بهتر که "همدیگر را دوست بداریم" ؛
این کلید حل معماست و راهگشای بسیاری از معضلات اجتماعی است که درگیرش هستیم.

 


اگر به همان اندازه که به لایه های رویی مشکلات می پردازیم،‌ به ریشه مشترک شان توجه کنیم و آن گاه از خود بپرسیم چرا دوست نداشتن همدیگر،‌ این همه فراگیر شده است و سپس به همین یک سوال و پاسخش بپردازیم، جامعه ایران ، ‌جای بسیار بهتری برای زندگی خواهد بود.

پی نوشت1:
این عکس، یکی از زیباترین عکس هایی است که دیده ام. کسی که این کاغذ را روی در خانه اش چسبانده ،‌ حتماً انسان مهربانی است و مردم را دوست دارد.

 


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 


ای کاش همه ما این گونه بودیم و البته می توانیم این گونه باشیم زیرا مهربانی در ذات بشر است.
حتی اگر از منظر نفع گرایانه هم به موضوع بنگریم، نهایتاً این مهربانی ها به نفع خودمان است.

پی نوشت 2:
برای مهربان بودن با یکدیگر، منتظر نباشید دولت بیاید و فرهنگ سازی کند تا ما همدیگر را دوست داشته باشیم. از همین امروز به اصالت انسانی خویش برگردیم، انسان ها را دوست بداریم و رفتار مهربانانه تری داشته باشیم، ‌به همین سادگی. باور کنید زندگی خودمان هم راحت تر می شود.



ترفندها و حقایق ساده ای که همیشه به کارتان می‌آید



گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org





گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتـی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

 

 

این هفـت نفـر در بیـست سالگی چه می‌کردنـد؟


 
سایت پالیسی میک با انتشار مطلبی به فعالیت و آنچه بر هفت رهبر و رئیس جمهور کنونی جهان در ۲۰ سالگی گذشته، پرداخته است. در این گزارش به فعالیت ها و آنچه رئیس جمهوری آمریکا، صدر اعظم آلمان، رهبر کره شمالی، رئیس جمهوری ایران، رئیس جمهوری روسیه، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری سوریه در سن ۲۰ سالگی بدان مشغول بودند پرداخته شده است.


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اوباما پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۸۳ در رشته علوم سیاسی، به شیکاگو رفت و آنچنان که گفته می شود به موسسه های خیریه برای کمک به افراد کم درآمد پیوست. پیش از آنکه در سال ۱۹۸۸ به دانشکده حقوق هاروارد برود، رئیس جمهوری آمریکا کمی به خودش توجه کرد و به دیدار خانواده اش در کنیا رفت. وی همچنین پیش از آنکه برای اتمام درسش به دانشگاه کلمبیا در نیویورک برود ۲ سال را در دانشکده اکسیدنتال سپری کرد. بر اساس برخی از گزارش ها اوباما در آن زمان، الکل و ماری جوانا مصرف می کرده است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پوتین بر آن بود تا پیش از آنکه دوره تحصیلاتش در دانشگاه را به اتمام برساند در بخش اطلاعات فعالیت کند. وی پس از آنکه مدرکش را در رشته حقوق دانشگاه مرکزی لنینگراد دریافت کند در آژانس های امنیتی روسیه مشغول به کار شد. در آنجا پوتین نخست به عنوان رئیس دبیر خانه و سپس به عضویت سازمان مقابله با جاسوسی و پس از آن وارد دوره های آموزش عملیات شد. پس از آنکه تحصیلات تکمیلی اش را به اتمام رساند به مدت ۱۰ سال به عنوان افسر اطلاعاتی مشغول به کار شد. با آنکه جزئیات زندگی پوتین کمی محرمانه است اما گفته می شود که وی همزمان با حضور در دانشگاه اوقات فراغتش را به آموزش جودو می گذارند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

آنگلا مرکل، نخستین صدراعظم زن آلمان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


وی با نخستین همسرش "اوریچ" که یک دانشجوی فیزیک بود در سال ۱۹۷۴ در دانشگاه لیپزیک زمانی که مرکل تنها ۲۰ سال داشت، آشنا شد. وی با همسر نخستش در سال ۱۹۷۷ ازدواج کرد و به طور جداگانه زندگی را آغاز کردند زیرا اگر آنها می خواستند با یکدیگر زندگی کنند باید به طور کامل قوانین نظام وقت آلمان را رعایت می کردند. مرکل در حالی مدرک تحصیلی خود را دریافت کرد که به عنوان گارسون کار می کرد و در یک اتاق ۱۰۰ فوتی به همراه همسرش زندگی می کرد. در این اتاق همچنین سرویس بهداشتی و حمام نیز قرار داشت. نخستین ازدواج مرکل با طلاق در سال ۱۹۸۲ به پایان رسید. مرکل مجددا در سال ۱۹۸۸ با جاشیم سوار، استاد شیمی از برلین ازدواج کرد. گفته می شود که وی هنگام تحصیل در دانشگاه مشروبات الکی مصرف می کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


اسد ۲۰ سالگی اش را با تحصیل در علم پزشکی در دانشگاه دمشق گذراند و در سال ۱۹۸۸ فارغ التحصیل شد. در حالی که وی برای پزشک شدن درس می خواند و دوره کارورزی خود را به عنوان چشم پزشک در بیمارستان نظامی در خارج از دمشق طی می کرد، هیچ برنامه ای برای ورود به دنیای سیاست نداشت. برادر بزرگتر وی باسل، کسی بود که پس از پدرش قدرت را در اختیار می گرفت اما پس از مرگ باسل در تصادف رانندگی، بشار به عنوان جانشین پدرش معرفی شد. اسد به عنوان پزشک ارتش در دمشق فعالیت می کرد و سپس به لندن رفت، وی هیچ انگیزه ای برای بازگشن به سوریه نداشت و در آن زمان هیچ گونه تمایلات سیاسی نیز نداشت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


پس از فارغ التحصیلی از دانشکده براسنوس آکسفورد لندن با دریافت مدرک شاگرد اولی، کامرون به مدت ۵ سال در مرکز تحقیقاتی حزب محافظه کار مشغول به فعالیت بود. در حالی که کامرون به عنوان یک محقق پرتلاش و باهوش در مرکز تحقیقات حزب محافظه کار فعالیت می کرد به عضویت باشگاه بولینگدون این دانشگاه نیز درآمده بود. این باشگاه به محلی که در آن مشروبات الکلی سنگین سرو می شود و رفتارهای خشن و بد در آن صورت می گرفت مشهور است و کامرون همواره از صحبت کردن در این باره خودداری می کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اغلب اوقات زندگی جونگ اون به ویژه جوانی وی و حتی سال تولدش محرمانه و رمز آلود است. وی در دانشگاه نظامی کیم ایل سونگ حضور داشت و گفته می شود که پیش از ۳۰ سالگی به عنوان همراه کیم جونگ ایل، پدرش و رهبر سابق کره شمالی در بخش های نظامی حضور داشت. زمانی که وضعیت سلامت پدرش بد شد، کیم به یک ژنرال نظامی ۴ ستاره و رئیس کمییته مرکزی ارتش در حزب کارگر تبدیل شده بود و از اعضای کمیته مرکزی آن محسوب می شد. کیم یکی از هوادارن سرسخت تیم بسکتبال شیکاگو بود و دنیس رادمن بازیکن سابق این تیم را که در سال ۲۰۱۲ به کره شمالی رفت دوست داشت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


وی پس از آنکه مدرک کارشناسی خود را در رشته حقوق قضایی در دانشگاه تهران گرفت. روحانی به شهرهای مختلف ایران سفر می کرد و سخنرانی های علیه شاه و در حمایت از آیت الله خمینی ارائه می کرد. فعالیت های وی منجر به آن شد که روحانی ایران را ترک و به رهبر جمهوری اسلامی ایران که آن زمان در پاریس در تبعید بود بپیوندد. برخلاف سمت مذهبی وی که یک حجت الاسلام است، در اواخر ۲۰ سالگی اش بارها به دلیل اتهامات همکاری با روحانیت بازداشت شده بود. روحانی در اسکاتلند درس خواند. گفته می شود که وی به راحتی فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسه، آلمانی و روسی صحبت می کند.

 

 

دلایـل مهم خستـگی و راه های غلبـه بر آن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


آیا شما توانایی انجام کارهای تان را ندارید و بلافاصله از انجام کارهای روزمره تان خسته می شوید؟ در چنین صورتی خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم:

  خواب ناکافی
یکی از شایع ترین دلایل خستگی، کم خوابی است.

راه حل: هر شب ۷ الی ۸ ساعت بخوابید.

  قطع تنفس در خواب (Sleep Apnea)
بعضی افراد با این که شبانه ۸ ساعت یا بیشتر هم می خوابند، باز هم در طول روز خسته اند. Sleep Apnea در واقع قطع موقتی تنفس در خواب است که مدت چندین ثانیه طول می کشد. هر بار که شما دچار این حالت می شوید برای لحظاتی از خواب بیدار می شوید و ممکن است خود شما هم از این بیدار شدن های کوتاه اطلاعی نداشته باشید.

راه حل: در صورت اضافه وزن، وزن خود را کم کنید، سیگار را ترک کنید.

  غذای ناکافی
تغذیه ناکافی هم یکی دیگر از دلایل خستگی است. همچنین خوردن غذاهای اشتباه! می تواند چنین مشکلی ایجاد کند. اگر شما روز خود را با خوردن شیرینیجات شروع می کنید، گلوکز خون شما به سرعت افزایش می یابد و به همان سرعت نیز پایین می آید در نتیجه شما پس از مدت کوتاهی احساس کسالت و خستگی می کنید.

راه حل: همیشه یک صبحانه کامل بخورید. سعی کنید صبحانه شما شامل پروتئین و کربوهیدرات های کمپلکس باشد مانند تخم مرغ و غلات. این ترکیب غذایی یک منیع انرژی است که به تدریج در اختیار سلول های بدن شما قرار می گیرد.

  کم خونی (Anemia)
آنمی یکی از دلایل خستگی در خانم هاست و زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی توسط گلبول های قرمز در اختیار سلول های بدن قرار نمی گیرد. آنمی با یک تست خون ساده قابل تشخیص است.

راه حل: درمان آنمی به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. مثلا آنمی کمبود آهن(Iron Deficiency Anemia) با کمک مکمل غذایی آهن یا غذاهای دارای آهن مانند گوشت، جگر، لوبیا و ... درمان می شود.

  افسردگی
افسردگی علاوه بر اینکه بر روی روان اثرات سوء می گذارد، بلکه باعث اختلالات فیزیکی مانند خستگی، سردرد و بی میلی جنسی می شود. اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر به این علایم دچار شدید، احتمالا به افسردگی دچار شده اید. افسردگی به خوبی به روان درمانی و دارو پاسخ میدهد. برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

  کم کاری تیروئید (Hypothyroidism)
تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است که در گردن و جلوی حنجره واقع شده است. این غده متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کنترل می کند. هنگامی که فعالیت این غده کم می شود شما دچار خستگی و کسالت می شوید.

راه حل: یک تست خون می تواند کم بودن هورمون های تیروئید شما را تایید کند. هورمون های سنتتیک که توسط پزشک شما تجویز می شوند به راحتی متابولیسم بدن شما را به حالت عادی بر می گردانند.

  خوردن کافئین زیاد
همه ما می دانیم که خوردن کافئین باعث افزایش هوشیاری و تمرکز می شود. اما محققان به این نتیجه رسیده اند که خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی کافئین ممکن است باعث ایجاد خستگی شود.

راه حل: از خوردن قهوه، چای، شکلات و داروهای حاوی کافئین به مقدار زیاد پرهیز کنید.

  عفونت پنهان مجرای ادرار
معمولا عفونت مجرای ادرار با علائمی چون سوزش ادرار و احساس ادرار فراوان داشتن شناخته می شود. اما این عفونت بعضی وقت ها هیچ علامتی غیر از خستگی ندارد.

راه حل: یک تست ادرار می تواند وجود یا عدم وجود این عفونت را تایید کند. با پزشک خود مشورت کنید.این عفونت و خستگی ناشی از آن به راحتی در عرض یک هفته از بین می رود

  دیابت
در افراد دیابتی گلوکز در خون باقی می ماند و توسط سلول ها استفاده نمی شود و به انرژی تبدیل نمی شود. در نتیجه بدن به کمبود انرژی و خستگی دچار می شود.

راه حل: برای تایید ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید. این بیماری نیز قابل کنترل است.

  بیماری های قلبی
بیماری های قلبی خصوصا در سنین بالا باعث ایجاد خستگی حتی در حین انجام کارهای ساده روزانه می شوند.

راه حل: مشورت با پزشک و استفاده مرتب از داروهای تجویز شده و تغییراتی در سبک زندگی، باعث تحت کنترل در آمدن بیماری های قلبی می شوند.

  حساسیت های غذایی
بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود. چنانچه پس از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت میشوید، احتمال حساسیت به آن ماده غذایی را در نظر بگیرید.

راه حل: می توانید با پزشک خود مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند خودداری کنید.

  سندرم خستگی مزمن (Chronic Fatigue Syndrome)
چنانچه خستگی شما بیش از ۶ وجود داشته و شدت خستگی شما به حدی است که از عهده کارهای روزانه خود بر نمی آیید، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. شایع ترین علامت این بیماری، خستگی شدید و دائم بدون علت خاص است.

راه حل: مشورت با پزشک و انجام دادن بعضی تمرینات بدنی خاص و تغییراتی در سبک زندگی باعث بهبودی می شود.


- راه حلی سریع برای خستگی های متوسط
چنانچه شما به خستگی متوسط که هیچ دلیل خاص پزشکی برای آن پیدا نشده است دچارید، ممکن است ورزش کردن یک راه حل خوب باشد. یک پیاده روی یا دوچرخه سواری ۲۰ دقیقه ای به مدت ۳ روز در هفته راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است.

 

 

 

 

 چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم?
 

عاشق خود,خودشیفتگی ,خود کم بینی

خودشیفتگی یک بیماری روانی و ناشی از عدم تعادل روان است. اصولا وقتی بیماری عارض می شود که تعادل امور جسم و روح بر هم بخورد. در مقابل خودشیفتگی وقتی ازخودمان بیزار باشیم دچار خود کم بینی و عدم اعتماد به نفس خواهیم شد.

تعادل در توجه به خود باعث تعادل روان می شود. اگر شما خودتان را دوست نداشته باشید به بدنتان عشق نورزید وسعی نکنید آن را در اوج سلامت و زیبایی نگهداری، اگر مهر و محبتی به خودتان نداشته باشید چطور می توانید سایر انسان ها را دوست بدارید؟ در این مقاله 7 دلیل برای اینکه عاشق خودتان بشوید و به شکل تازه ای به خودتان بنگرید به شما معرفی می کنیم.

1 - کی عزیز تر از من؟!
هیچ کس به شما از شما نزدیکتر نیست. موقع درد ها ،رنج ها، سختی ها و شادی ها خوب است که مصاحب خوبی داشته باشیم و کسانی که دوستشان می داریم کنارمان باشند اما حقیقت این است که یک نفر همیشه با ماست آن هم خودمان هستیم.
پس چرا برای خودمان وقت نمی گذاریم. چرا هر ماده غذایی مضری را می خوریم و به خودمان احترام نمی گذاریم. همیشه به دیگران احترام بگذار و برایشان بهترین ها را آرزو کن. اما تو هم شایسته بهترین ها هستی اشکال ندارد بعضی وقت ها در بشقاب خورش زندگی گوشت هایش را برای خودت جدا کنی!!!

2 - اول و آخر تویی
بهترین همسر، بهترین فرزند، بهترین خانواده، بهترین دوست تا کجا با تو هستند؟ آخر دنیا؟ً نه حقیقت این است که ما تنها به دنیا می آییم  و تنها خواهیم رفت. در این مسیر خاطراتمان خواهند ماند پس در هر لحظه تلاش کن بهترین خاطرات را به جای بگذاری برای آرامش خاطر خودت برای نشاط روحت خودت را دوست بدار و به شکرانه حضورت در این جهان به دیگران کمک کن.

3 - ارتباطات اجتماعی
ما انسان ها به عنوان موجوداتی اجتماعی خواهان ارتباط و دوستی با سایر همنوعان خودمان هستیم اما خیلی پیش می آید که در این مسیر موفقیت های مطلوبی به دست نمی آوریم.
شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که مهم‌ترین عامل این است که ابتدا بتوانید خودتان را دوست بدارید و برای خود احترام قائل شوید. ولی باید بدانید که ما اگر نتوانیم به خودمان عشق بورزیم، نمی‌توانیم دیگران را هم دوست بداریم و به آنان احترام بگذاریم.

4 - منحصربفرد بودن
در کل دنیا فقط یکی از شما هست. حتی اگر خواهر یا برادر دو قلوی همسانی داشته باشید باز هم در کل دنیا یکی از شما هست! هیچ کدام ما بی نقص نیستیم و نخواهیم بود اما تک هستیم و خدایی داریم که عاشق ماست.
پس چرا خودت را می آزاری و انقدر به خودت سخت می گیری؟

5 - احساساتتان را بپذیرید
هنگامی که خود را دوست بدارید و به خود عشق بورزید، بخش مهمی از این پذیرفتن بی‌چون و چرای خود، پذیرفتن احساسات نیز هست.
هیچ‌گاه سعی نکنید در برابر هیچ احساسی مقاومت کنید. مهم نیست که احساس اندوه باشد یا خشم یا هر چیز دیگر. بکوشید آن را احساس کنید و قبولش داشته باشید. فقط با پذیرفتن احساس و درک اینکه این احساس از کجا نشأت گرفته است می‌توانیم از واکنش‌های منفی مانند ترس و خشم دست بکشیم و بار دیگر به آزادی و رهایی برسیم.


هنگامی که در صدد انکار و حذف این احساسات برنیایید و خود را به خاطر داشتن این احساسات سرزنش نکنید بلکه آنها را درک کنید، در این صورت امکان دوست داشتن خودتان را فراهم می‌آورید.


فرونشاندن و انکار احساسات ممکن است ما را بیمار کند. در شرایط فشار عصبی، نظام ایمنی ما به خوبی وظایف خود را انجام نمی‌دهد و در این شرایط سرکوب کردن ممکن است بسیار تنش‌زا باشد.


آیا تاکنون اتفاق ناخوشایندی برایتان روی داده که خواسته باشید آن را فراموش کنید؟ هرچه بیشتر برای فراموش‌کردن چنین اتفاقاتی تلاش کنید، بیشتر ذهنتان را اشغال می‌کند. مثلا وقتی دوست‌تان با شما قطع رابطه کند و شما بخواهید به عمد به او فکر نکنید، ذهن شما به این سادگی نمی‌تواند خاطره او را فراموش کند و شما می‌بینید که جز او به کسی فکر نمی‌کنید. هرچقدر تلاش کنید، کمتر می‌توانید او را از ذهن خود دور کنید.


این چرخه تلاش برای فراموش‌کردن و به یادآوردن، کاری بسیار دشوار است. وقتی تمام نیروی‌تان را صرف این فعالیت می‌کنید، نمی‌توانید در زمینه‌های دیگر- مانند کار، تحصیل و سلامتی- موفق باشید.


شما نمی‌توانید از احساسات خود فرار کنید بلکه باید با آن روبه‌رو شوید و درکش کنید.
اگر خشمگین هستید از خود بپرسید: «این خشم من از کجا آمده است و چرا چنین احساسی دارم؟» از کنار عمل یا سخنی که شما را خشمگین کرده بگذرید و به علت زیربنایی آن پی ببرید. علت ظاهری ناراحتی، به ندرت علت ریشه‌ای آن است.

ریشه ناراحتی در خود شما پنهان است و درک آن مستلزم تلاش و بررسی است. نیاز اشخاص به رنجانیدن دیگران نیز اغلب ناشی از این حقیقت است که خود آنها به قدری رنجیده‌اند که تنها با رنج‌دادن دیگران می‌توانند احساس خوبی داشته باشند. وقتی کسی نسبت به ما خشم می‌ورزد، ممکن است خشم او ناشی از احساسات سرکوب‌ شده و در بسیاری از موارد ناشی از هراس او باشد.

اما ما باید سعی کنیم با خشم دیگران به شیوه متفاوتی برخورد کنیم. اگر بفهمیم و مسائل را آنگونه که هست درک کنیم، می‌توانیم با میل به جنگیدن متقابل، برخورد کنیم. این میل به فهمیدن به جای میل به جنگیدن، نشانه رشد بیشتر ماست.

6 - با خود ملایم، با محبت و صبور باشیم
اشكال بسیاری از ما این است كه همیشه می‌خواهیم فوراً به همه چیز برسیم. مثلا در یک روز خود را دوست بداریم. شاید نتوانیم در عرض یك روز خود را كاملاً دوست بداریم، ولی می‌توانیم هر روز خود را كمی بیشتر دوست داشته باشیم. اگر هر روز به خود كمی بیشتر عشق بورزیم بعد از دو یا سه ماه در مسیر "خود دوستی" پیشرفت شایانی خواهیم داشت.

7 - " دوست داشتن دشمن، آسان است اما دوست داشتن خود مشكل."
تو خودت را خوب می شناسي پس چگونه مي توانی خودت را دوست داشته باشي با این همه اشکال ؟ اگر هر جور بيماری جسمی يا روحی يا فكری به سراغتون اومده يعنی به حد كافی خودتون رو دوست ندارين!
اگه هنوز هم به وجود اين ديو در درونتون شك دارين ، صادقانه به خودتون بگين، چند بار تا حالا به خودتون گفتين :" خيلي دوستت دارم؟ چون بي نظيری! " و در مقابل اون چند بار به خودتون گفتين :"همه اش تقصير خودمه! باز خراب كاري كردم ! و..."
پس اين رو به عنوان يك قانون به خاطر بسپرين :

قانون :
هر گونه عذاب ( جسمی، روحی و فكری ) به دليل انزجار از خويشتن و احساس گناه است. دست كشيدن از اين نفرت و انزجار، حتي مرض سرطان را نابود مي كند." پذيرش خود" كليد دگرگونيهاي مثبت است.احساس گناه، همواره جويای مجازات است و مجازات درد می آفريند. (پس هر دردی كه در بدن، روح، فكر و احساستون دارين، يا دردی كه از برآورده نشدن آرزوتون حس می كنين، به همين دليله.)

 

 

 

 

روش های طبیعی موثر برای تسکین سردرد

 

 


 

استرس کاری و کم خوابی باعث بروز سردرد می شود و بیشتر ما برای رفع آن مسکن مصرف می کنیم. بعضی از مسکن ها که ترکیبی از آسپرین، استامینوفن و کافئین است، برای افرادی که اختلال خون ریزی، آسم، زخم معده، ناراحتی کلیوی یا کبدی دارند ممکن است خطرساز باشد. مصرف مسکن تنها یک راه حل است و راه های دیگری نیز برای رهایی از سردرد وجود دارد که در این مطلب به نقل از �eaders Digest�به ذکر آن می پردازیم.
 


ماساژ:
با حرکت های چرخشی، وسط شست و انگشت اشاره را برای چند دقیقه ماساژ دهید، سپس این کار را برای دست دیگر انجام دهید تا درد آرام شود. این قسمت از دست به قسمتی از مغز مربوط می شود که با سردرد ارتباط دارد.
 


پا را در آب گرم و سرد قرار دهید:
شاید باور نکنید اما قرار دادن پا در آب گرم و سپس آب سرد سردرد را کم خواهد کرد. با این کار فشار رگ های خون در سر کاهش پیدا می کند. برای سردردهای خیلی شدید، کمی پودر خردل به آب اضافه کنید.
 


کمپرس: برای سردردهای تنشی، کمپرس گرم روی پیشانی یا پشت گردن قرار دهید. پس از کمپرس گرم ، روی پیشانی کمپرس سرد بگذارید. سرما رگ های خونی را منقبض و فشار روی اعصاب را متوقف می کند.
 


جایگزین کمپرس سرد:
دست ها را به مدتی که می توانید در آب یخ قرار دهید و به طور منظم مشت خود را باز و بسته کنید. این عمل همانند استفاده از بسته یخ روی سر موثر است و رگ های خون گشاد شده را باریک می کند.
 


قهوه مصرف کنید: کافئین موجود در قهوه ورم رگ های خون را کاهش می دهد و در نتیجه سردرد تسکین می یابد. به همین علت است که کافئین در برخی از مسکن های قوی موجود است.
 


سر خود را ببندید: روسری را دور سر ببندید سپس در نقطه ای از سر که احساس فشار می کنید روسری را فشار دهید. با کاهش یافتن جریان خون در آن نقطه، درد تسکین پیدا می کند. برای اثربخشی سریع تر می توانید روسری را به سرکه آغشته کنید.
 


از رایحه استفاده کنید:
بعضی از روغن های طبیعی به ویژه اسطوخودوس می تواند سردرد شما را کاهش دهد. به آرامی مقداری روغن به پیشانی و گیجگاه بمالید و دراز بکشید. برای تسکین درد به یک اتاق خنک، تاریک و آرام بروید.
 


روغن نعناع:
منتول موجود در روغن نعناع سردرد را تسکین می دهد. بوی آن ابتدا تحریک کننده است، سپس عصب ها را آرام می کند.
اگر دستگاه بخور دارید، ۷ قطره روغن اسطوخودوس و ۳ قطره روغن نعناع در آن بریزید و استنشاق کنید. یا اینکه چند قطره روغن نعناع روی دستمال کاغذی بریزید و استنشاق کنید. می توانید ۲ کیسه چای نعناع کمی مرطوب شده را روی چشم های بسته و سپس روی پیشانی قرار دهید.
 


آب زنجبیل :
در زمان قدیم از این گیاه ضدالتهابی برای رفع سردرد استفاده می شد. به یک لیوان آب، نصف قاشق مرباخوری زنجبیل رنده شده اضافه کنید یا اینکه در یک فنجان آب داغ، یک قاشق مرباخوری زنجبیل تازه پودر شده بریزید و بخورید.
 


دمنوش رزماری:
این دمنوش از سردرد پیشگیری می کند.
 


چای میخک:
چای حاوی کافئین است و میخک نیز خاصیت ضدالتهابی دارد. بنابراین دم کرده هر ۲ با هم برای رفع سردرد موثر است.
 


آب بنوشید: با نوشیدن آب کمبود آب بدن رفع می شود؛ این امر در رفع سردرد موثر است.
 


پرهیز از دندان قروچه:
دندان قروچه یا قرار دادن محکم دندان ها روی هم چه در خواب، چه در بیداری می تواند سردرد ایجاد کند. بنابراین، قبل از خواب، از محافظ دندان استفاده کنید.
 


با فاصله منظم غذا بخورید:
نتایج تحقیقات نشان می دهد افت خون بر اثر غذا نخوردن در طولانی مدت، می تواند سردرد ایجاد کند.
 


ورزش:
حداقل ۳ روز در هفته، نیم ساعت را صرف پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و... کنید زیرا ورزش بهترین راه برای رهایی از استرس است.

 

چرا بعد از شام باید پیاده روی کرد

 شما پس از شام چه کار می‌کنید؟ اگر روی مبل لم می‌دهید و کانال‌های تلویزیون را عقب جلو می‌کنید، شما تنها نیستید!
بعد از یک روز طولانی کار یا خانه داری، بدون شک به استراحت کردن تمایل دارید، اما دلایل خیلی خوبی وجود دارد که بجای استراحت کردن، پیاده روی کنید!
اگر نگران سلامتی بدنتان هستید و می‌خواهید تغییراتی بدهید تا چیزها بهتر شوند، این 5 دلیل برای شروع پیاده روی پس از صرف شام هر شب را در نظر بگیرید.

1. پیاده روی می‌تواند به فرایند گوارش کمک کند

زمانی که شما می نشینید دستگاه گوارش شما بهم فشرده می‌شود، اما هنگامی که می ایستید روده‌های شما می‌توانند کش بیاییند. پس پیاده روی به نوبه‌ی خود به سیستم گوارش شما کمک می‌کند تا غذا را هضم کرده و تمامی مواد مغذی آنرا جذب کند.
یک پیاده روی یک ساعته پس از شام می‌تواند به شما کمک کند در مجموع احساس سلامتی کنید و می‌تواند سوءهاضمه و مشکلات دیگر مرتبط با معده را کاهش دهد.

2. افزایش گردش خون که به معنای افزایش سلامتی است

هنگامی که شما پس از شام پیاده روی کنید، گردش خونتان افزایش می‌یابد، که باعث بهبود سلامتی شما خواهد شد. چطور؟ تمام مواد مغذی حیاتی که پس از هضم غذا از آن استخراج شده است، توسط خون به تمامی سلول‌های بدن منتقل خواهد شد.
هرچه گردش خون بیشتری داشته باشید، سلول‌های بیشتری از بدنتان از این مواد تغذیه خواهند کرد، بنابراین سالم تر خواهند بود.

3. پیاده روی کالُری می‌سوزاند

بهتر است که پس از غذا خوردن، کالُری هم بسوزانید تا احتمال جمع شدن انرژی اضافه و تبدیل شدن آن به چربی در بدنتان کاهش پیدا کند. شما خواهید فهمید که پیاده روی پس از هر وعده‌ی غذایی می‌تواند کمک کند تا بدنتان لاغر و خوش اندام تر بماند و بدنتان درصد چربی کمتری داشته باشد.
اگر شما پس از غذا خوردن جلوی تلویزیون بنشینید، تقریباً تمام کالری‌های مصرفی‌تان به چربی تبدیل خواهند شد.

4. پیاده روی از خوردن دوباره شما را باز می‌دارد

حتی اگر شام پر و پیمانی خورده باشید، نشستن روبروی تلویزیون ممکن است دوباره شما را به خوردن تهییج کند، چرا که ممکن است حوصله‌تان سر برود و بخواهید با دستان تان کاری انجام دهید!
حتی اگر گشنه هم نباشید، یکی دو ساعت پس از شام خیلی راحت می‌تواند به سمت خوردن هله هوله روی ببرید، کاری که باعث خواهد شد کیلو کیلو وزن اضافه کنید.

5. تلویزیون دیدن می‌تواند باعث شود بیشتر بخورید

این بدین علت است که شما شاهد تبلیغات تلویزیونی همبرگرهای لذیذ و نوشیدنی‌های خوشمزه خواهید بود، و طبیعی است که شما آنچه می‌بینید را می‌خواهید! هرچقدر بیشتر جلوی تلویزیون وقت صرف کنید، به احتمال زیاد بیشتر خواهید خورد.
اگر از جایتان بلند شوید و راه بروید، هیچ کدام از آن تصاویر و فیلم‌ها جلوی شما سبز نخواهند شد و وسوسه نخواهید گشت، بنابراین متوجه خواهید شد که شامی که خورده‌اید برایتان کافی بوده است.

هنر نه گفتن

چرا نه تلفظش آسان است اما گفتنش سخت؟
کلمه نه یکی از کوتاهترین و ساده ترین کلمات برای تلفظ در فارسی است. اما دقیقا همین کلمه، به زبان آوردنش سخت است.
وقتی میخواهیم به دیگران نه بگوییم، می ترسیم که احساسات شان را جریحه دار کرده یا ناامیدشان کنیم یا حتی بدتر، دیگر دوست مان نداشته باشند.
در این مورد هم مثل همه کارهای دیگر، با تمرین مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد. برای اینکه نه گفتن برای تان راحتتر شود، این راهکارها را امتحان کنید.

1 - کلمه ممنونم را اضافه کنید

بااینکه کلمه «نه» به تنهایی خیلی خشن است اما اضافه کردن یک ممنونم، آن را بسیار دلپذیرتر میکند. وقتی از شما میخواهند کاری را انجام دهید که نمیخواهید، از طرف مقابل برای اینکه به فکر شما بوده تشکر کنید.

مثال: نه ممنونم اما خیلی خوشحالم که من را برای همراهی دخترت به شهربازی انتخاب کردی

2 - یک برنامه دیگر پیشنهاد دهید

وقتی کسی از شما میخواهد کاری را انجام دهید که چندان رغبتی به آن ندارید، کار دیگری را پیشنهاد دهید که میتوانید برای او انجام دهید.

مثال: متاسفم نمیتونم هفته دیگه از پسرت نگهداری کنم اما اگه دوست داشته باشی میتونم از دوستانم بپرسم که وقت این کار را دارند یا نه

3 - وقت بخواهید

به جای اینکه فورا بگویید بله (و بعد بخاطر آن پشیمان شوید)، از طرف مقابل بخواهید چند روز به شما وقت بدهد که فکر کنید.

مثال: خوشحال میشم کمکت کنم هفته دیگه انباری خونتو تمیز کنی اما نمیدونم برنامه هفته دیگم چیه. میتونم بعدا بهت خبر بدم؟

4 - بگویید که نیاز ندارید

به جای اینکه بخاطر خوردن لازانیایی که خواهرشوهرتان مدام تعارف تان میکند، خودتان را اذیت کنید، بگویید که سیر شده اید.

مثال: الان سیر شدم ولی بدم نمیاد کمی با خودم ببرم خونه که بعدا بخورم

5 - ساده بگیرید

گاهی وقت ها مودبانه ترین راه برای «نه» گفتن این است که خیلی ساده بگویید «نه»! بدون هیچ توضیحی.

مثال: متاسفم، نمیتونم

مهمترین چیزی که باید بفهمید این است که گفتن «نه» کار زشت یا خودخواهانه ای نیست. درواقع اگر زیاد بله بگویید، ممکن است سلامت احساسی و جسمی خودتان را به خطر بیندازید و وقت کمتری را بتوانید صرف رسیدگی به کارها و اهدافی که برای خودتان مهم است صرف کنید.
ناتوانی برای نه گفتن همچنین ممکن است سطح استرس شما را هم بالا ببرد. براساس وبسایت کلینیک مایو، افراد باید قبل از متعهد شدن به انجام کاری میزان بله گفتن هایی که موجب استرس میشود را در نظر بگیرند.

اگر نه گفتن برایتان سخت است، بعضی از این روش های مودبانه را امتحان کنید. حتی میتوانید با یکی از دوستان نزدیک تان این کار را تمرین کنید.

 

شش چیز بدی که در واقع برای تان خوب است !

 

اگر تاکنون تحت تاثیر عقاید و باورهایی از قبیل آنچه که در این مقاله خواهید خواند زندگی کرده اید ،به شما توصیه میکنیم  با تازه ترین یافته های محققان هماهنگ شوید و روش خود را تغییر دهید.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/01.jpg

 

بازی های کامپیوتری:
پدر و مادرها فکر میکنند که بازی های کامپیوتری ،بچه ها را از درس و مشق شان غافل می کنند ، اما باید بدانید که محققان کشف کرده اند که بازی های کامپیوتری ، هماهنگی دست با چشمان کودک را افزایش می دهند.اما باید مراقب باشید که انجام این بازی های کامپیوتری به صورت اعتیاد و ساعت های طولانی در نیاید.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/02.jpg

 

لبنیات پر چرب بخوریم با کم چرب؟
اگر عادت کرده اید که از لبنیات بدون چربی یا کم چرب استفاده کنید این عادت خود را ترک کنید. تحقیقات نشان داده است که استفاده مداوم از لبنیات کم چرب و بدون چربی باعث می شود روند تخمک گذاری در خانمها مختل شده و تخمدان ها تعادل خود را از دست بدهند.مقدار کمی چربی برای ترشح هورمون ها و تسریع روند تخمک گذاری لازم و ضروری است.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/03.jpg

 

گوش کردن به موسیقی با صدای بلند:
اگر فرزند شما دوست دارد با صدای بلند موسیقی گوش دهد نگران نباشید ، این کار برای او خوب است!
زمانیکه موسیقی با صدای بلند در اتاق پخش می شود بلندگو ها می لرزند و این ارتعاش امواج مثبتی به فرزند شما منتقل می کند که این امواج به طور مستقیم به مغز منتقل می شود.اما این مسئله نیز نباید به صورت عادت در بیاید چرا که ممکن است فرد به مرور زمان شنوایی خود را از دست بدهد.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/04.jpg

 

 

 

 

کافئین:
بسیاری از مردم فکر می کنند که نوشیدنی های بدون کافئین سالم تر هستند. اما رابطه مستقیمی بین کمبود کافئین و سرطان پانکراس و بیماری های قلبی وجود دارد. بنابراین کافئین برای بدن شما مفید و حتی ضروری است.
بسیاری از تحقیقات نشان داده کسانی که از کافئین استفاده می کنند ،کمتر به بیماری پارکنیسون دچار می شوند. همچنین این ماده از بروز آلزایمر نیز در افراد تا حد زیادی جلوگیری می کند.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/05.jpg

 

مادر کارمند بودن:
بعضی اوقات استرس نگهداری از فرزندان و خانه داری و در عین حال انجام دادن کارهای شرکت خسته و افسرده تان می کند؟ اما باید بدانید کار کردن در کنار نگهداری از فرزندان برای سلامتی تان مفید است. خانمهای خانه دار به نسبت زنان شاغل ،بیشتر در معرض انواع بیماری های جسمی و روحی قرار دارند. آنها بیشتر به انواع بیماری قلبی ، دیابت و افسردگی دچار می شوند. در عین حال زنانی که بیرون از خانه شاغل هستند ،تحرک بیشتری داشته و از سلامت بیشتری نیز برخوردار می شوند.

 

http://mj9.persianfun.info/img/92/9/Six-Good-Things/06.jpg

 

نور خورشید:
برای سالها دانشمندان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را مضر و خطرناک می دانستند.اما تحقیقات مدرن نشان داده است که این امر می تواند حتی مفید نیز باشد.همه ما میدانیم که نور خورشید منبع خوبی برای تامین ویتامین D بدن است که به استحکام و سلامت استخوان ها کمک فراوانی می کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که این ویتامین از بروز سرطان سینه و پروستات و همچنین از افزایش کلسترول بد و مضر در بدن نیز جلوگیری می کند.

 

مهارت‌های زندگی مشترک را یاد بگیرید
 

زندگی مشترک,مهارت‌های زندگی مشترک , قبل از ازدواج

ازدواج هدیه ای برای پایان دوران تجرد شماست. اگر شما از نسل آدم و حوا هستند، خدا فرد ویژه ای را برای شما خلق کرده است! سوال این است که آیا شما برای حضور آن فرد خاص آماده هستید؟

ازدواج دشوار است زیرا نیاز به آموزش دارد
آن نیاز به آموزش دارد زیرا ما چیزی از مهارت های قبل از ازدواج نمی دانیم. در حالی که در طول زندگی ما باید با توسعه و افزایش مهارت هایی که لازمه ازدواج موفق هستند، حمایت شویم. ازدواج چیز فراتر از دوستیابی است اما اکثر ما اغلب آن را با دوستیابی مقایسه می کنیم در حالی که اینکار اشتباه است. ازدواج سخت تر است، اما زمانی که موفق شوید بسیار شاد می شوید. مزایای آن شامل همسر شاد، همسر خوشحال، اعتماد، احترام، ثبات، حمایت، عشق بی قید و شرط، رابطه جنسی عاری از گناه، همدم زندگی طولانی، دانشی است که بدون سایه یک شک، وقتی هر کاری کی منید و نمی شود فردی وجود دارد که پشت شماست.

برای ازدواج ما 10 مهارت های عملی به شما ارائه می دهیم که به منظور موفقیت در ازدواج مورد نیاز شماست.

ساختن، رشد دادن، قرض گرفتن آنها را ازدست ندهید. شما باید هرکاری برای بدست آوردن این مهارت ها قبل از ازدواج انجام دهید.اگر شما در حال حاضر ازدواج کرده، باید برخی از این مهارت ها را توسعه دهید.

1. مهارت های حل مساله: مهارت حل مشکل مهم ترین مهارت در این فهرست است اول به آن اشاره می کنیم زیرا اگر این مهارت را نداشته باشید مهارت های دیگر به کارتان نمی آید.

با مهارت حل مسئله مشکلی نخواهید داشت، 2 سال اول ازدواج سالهای سختی است. در طول دو سال اول ازدواج شما و همسرتان رویکرد های خودتان را برای حل مشکلات دارید. شما برای پیدا کردن راه حل مشکلتان با همسر فقط نصف زمان را فرصت دارید. مهارت حل مسأله به شما زمان مناسب برای دعوا کردن، تسلیم شدن، دادن و بخشیدن را آموزش می دهد.

2. مقدم دانستن همسرتان: او پس از خدا، اولین نفر زندگی شما است او را قبل از بچه ها و یا کار خود، دوستان و یا ایکس باکس، پلی استیشن یا هر چیز دیگری که شما می توانید فکرش را کنید قرار دهید. خدا - اول. همسر - دوم. کودکان و نوجوانان - سوم. او صدر جدول کار های مهم شما باید قرار گیرد زیرا شما می خواهید او همیشه اولین باشد.

3. مهارتهای زندگی: این مهم است که هر یک از همسران نه تنها برای امروز خود بلکه برای فردا و همسرشان برنامه ریزی داشته باشند. "امروز باید چگونه باشم تا در آینده مرد یا همسر خوبی باشم ؟"، "چه کاری می توانم انجام دهم که 5 سال دیگه هم همینقدر برای همسرم جذاب باشم؟"، "باید به دانشگاه بروم؟"، "باید شروع کنم رونق کسب و کارم؟"، "چگونه به همسرم نشان دهم که می خواهم از او حمایت کنم؟" برنامه ریزی مالی، صرفه جویی، مسئولیت رسیدگی به کسب و کار، سبک زندگی و... نیاز به یک شریک دارد.

زندگی مشترک,مهارت‌های زندگی مشترک , قبل از ازدواج

4. مهارت عفو و بخشش: در طول زندگی، شما مجبور نیستید ببخشید اما می توانید انتخاب کنید که فراموش کنید. به منظور موفقیت در ازدواج، نه تنها شما باید قادر به ببخشیدن اتفاقات گذشته باشید، بلکه باید قادر به بخشیدن در همان لحظه باشید ! کار اشتباه خود و همسرتان را بپذیرید و عذر خواهی کنید و پذیرای عذر خواهی باشید.نه شما کاملید نه او.زمانی که شما نتوانید ببخشید رابطه شما متوقف میشود. شما نمی توانید کاری را انجام دهید بدون بخشش. اگر نتوانید ببخشید تنها می مانید.

5. مهارت های خلاقیت: ما همدیگر را هر روز می بینیم، پس می توانیم به راحتی برای هم یکنواخت شویم. گهگاه، در ایام هفته خودتان را به چالش بکشید و سرگرم کنید حتی برای چند دقیقه به پیاده روی بروید، فوتبال بازی کنید، بازی های متفاوت جنسیتی داشته باشید و...به همسرتان در هنگام بازی نگاه کنید.از مشارکت همدیگر لذت ببرید.

6. مهارت تمرکز: یاد بگیرید بر روی ویژگی های مثبت همسر خود تمرکز کنید. برخی از صفات در او وجود دارد که شما به آنها عشق می ورزید. برخی از ویژگی ها ممکن ایت در او باشد که شما از آنها نفرت دارید، اما خوبی ها بیشتر از بدی هاست. بنابراین تمرکز بر روی چیزهایی که شما دو نفر با هم به ارمغان آورد یک کار لذت بخش است. مهارت تمرکز داشتن یعنی دیدن نیمه پر لیوان. مراقب باشید وقتی با یک انگشت به همسرتان اشاره می کنید چهار انگشتتان به سمت خودتان است.

7. مهارت اعتماد به نفس: فکر می کنید که ازدواجتان هرگز شکست نخواهد خورد و طلاق یک گزینه نیست. باید اعتماد به نفس داشته باشید که همسرتان شما را همانقدر که شما او را دوست دارید دوست دارد. گاهی اوقات آنها ممکن است آن را نشان ندهند، بنابراین شما باید از دوست داشته شدنتان مطمئن باشید. نگران بودن پی در پی در باره این که آیا دوستتان دارد؟ هنوز برایش جذاب هستید؟ نکند ابراز نکردن محبتش یعنی دیگر از سکه افتاده اید و... اعتماد به نفس شما را پایین می آورد و همین مانند مانع دست اندازی در زندگی شم عمل می کند.

 

8. مهارت های یادگیری: در برخی از مراحل زندگی ما فکر می کنیم همسرمان را می شناسیم اما او تغیر کرده است. او همان زن 28 ساله نیست. او همان مردی که 7 سال پیش بود نیست. این دلیلی برای گرفتن طلاق نیست. شما همیشه باید مایل به دوباره یادگیری همسر خود باشد. هر چیز دیگری در زندگی تغییر و تکامل می یابد، چرا همسرتان تغییر نکند؟ اگر شما مایل به دوباره یادگیری همسرتان نیستید نباید ازدواج می کردید.

9. مهارت های ادراک: در اینجا منظور خودتان نیستید منظور ادراکتان از محیط اطراف و جهان است که بعد از ازدواج تغییر می کند. ادراک این است که من باور دارم مرد خوشبختی در ازدواجم هستم. برای من مهم این است که دید خوبی از زندگی به همسرم بدهم.

برای من مهم این است که همسرم باعث شود دید مثبتی بدست آورم. البته منظور این نیست که به صورت غیر واقعی خودتان را خوشحال نشان دهید. در ارتباط بین زن و شوهر، نوع ادراک یا تفکر هر یک، بر رفتار و درک متقابل تأثیرگذار است. درک درست از نیازهای خودتان و همسرتان و انتقال آن به یکدیگر یکی از مهارت های مهم در ازدواج موفق است.

10. مهارت مبارزه: زمانی که شروع به مبارزه می کنید باید مبارزه ای عادلانه داشته باشید.مبارزه با هدفتان. مبارزه تان نباید طولانی شود و ساعت ها به طول بی انجامد زیرا همسرتان را آزرده می کند.. به همسرتان اطمینان دهید که کاری که انجام می دهید با عث خوشحالی اوست.مبارزه با اهداف شما را از رکود خارج می کند و باعث افزایش امید به زندگی مشترک می شود. اگر در رسیدن به اهدافتان دچار اشتباه شدید دوباره انجام دهید.موفق می شوید.

 

 

عجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویر

عجیب‌ترین و نادرترین ماهی «مولا‌ مولا» در سواحل کالیفرنیا ظاهر شده است.

ماهی مولا مولا با ظاهری عجیب که به ندرت در ساحل کالیفرنیا روی آب ظاهر می‌شد، توسط زیست شناس و عکاسی به نام «جودی فردیانی» کشف شد.

 
عجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویرعجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویرعجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویرعجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویر

عجیب‌ترین ماهی دنیا/تصاویر

 

 

با این خوراکی های مفید زودتر سیر می شوید

 

گروه اینترنتی خورشید

می‌دانید که همه‌ی ما باید میوه و سبزیجات را بیشتر از مواد بسته بندی شده که حاوی نگهدارنده هستند، مصرف کنیم. همچنین بهتر است تا در طول روز بجای خوردن یک یا دو وعده، چندین بار غذا بخوریم اما در مقدار کم!

با همه‌ی اینها مهمترین بخش یک رژیم غذایی سالم، گوش دادن به صدای بدنتان است. و اگر تغذیه‌ی شما درست باشد، بدنتان می‌گوید که چه زمانی سیر است. در زیر، فهرستی از 6 نوع غذا نام برده شده که باعث می‌شوند خوب و بموقع سیر شوید.

1. عدس

عدس، این دانه‌ی کوچک سحرآمیز را فراموش نکنید. هر دانه عدس حاوی 30٪ پروتئین، فیبر فراوان، آهن و ویتامین ب است. همچنین عدس ارزان است و خوردنش با هرچیزی مانند ماهی، سالاد، سوپ، بهمراه گوجه یا با آووکادو مقدور می‌باشد.

2. آووکادو

اول از همه، آیا می‌دانید که آووکادو از نظر علمی جزو خانواده‌ی توت‌هاست؟! این میوه، چربی اشباع نشده‌ای دارد که کلسترول خونتان را پایین می‌آورد. همچنین، دارای فیبر محلول و نامحلول (فقط چند غذا هستند که هردو نوع فیبر را دارند)، و ویتامینهای کا، بی و ای هم هست. این همان چیزی است که هر روز می‌توانید بدون نگرانی میل کنید.

3. سیب

سیب‌ها سرشار از فیبر می‌باشند، حتما بارها درباره‌ی خواصشان شنیده اید!

4. غذاهای تند

اینرا می‌دانید که سس‌های تندی مثل سس چیلی یا هر ادویه‌ی تند دیگر که به غذایتان می‌افزایید، می‌تواند متابولیسم بدنتان را بالا ببرد. اما بنظر می‌رسد که غذاهای تند به شما احساس سیری هم می‌دهند که این فوق العاده است، چرا که آنها واقعا خوشمزه‌اند!

5. شکلات تلخ

تحقیقی نشان داده است، افرادی که پیش از غذایشان شکلات تلخ می‌خورند، 17٪ کالری کمتری مصرف می‌نمایند. آیا می‌توانید دلیل بهتری برای خوردن این دسر قبل از غذا پیدا کنید؟ شکلات تلخ حتی بیشتر از شیر به شما احساس سیری می‌دهد، پس لازم نیست هیچ خوراکی دیگری را جایگزین شکلات تلخ کنید.


6. انواع آجیل ومغزها

خطری که در مورد آجیل وجود دارد این است که پس از خوردن تنها مقدار کمی، دیگر نمی‌توانید از آنها دست بکشید! اما اگر شما این توانایی را دارید که با این وسوسه مبارزه کنید، آجیل و انواع مغزها، میان وعده‌ی کاملی هستند. کره‌‌ی بادام زمینی یا بادام شیرین را هم می‌توانید جایگزین کنید، اما فقط یک قاشق!

 

 پیشنهادی هایی برای استفاده صحیح از اینترنت

گروه اینترنتی خورشید

بعضی ها؛ البته بعضی ها فکر می کنند که اینترنت تنها خلاصه می شه به عکس و ... و کلیپ موبایل و فیلم. و تا پاشون به اینترنت باز می شه اول به دنبال دانلود فیلتر شکن جدید میرن، بعدش هم می افتند به جون سایتهای مستهجن و چت کردن و خلاصه بگم تلف کردن عمر نازنینشون... اما باید فرهنگ استفاده صحیح از اینترنت رو به مرور یاد بگیرم یعنی باور کنیم که اینترنت فقط به این چیزها محدود نمی شه، حتی اینترنت محدود به تبلیغ و تجارت و کاسبی و پول درآوردن و ثروتمند شدن هم نیست.

از اونجایی که شاید کسانی باشند که دوست دارند هم از این فضای مجازی استفاده کنند و از طرفی هم نمی دونند که چه جوری باید از این امکانات به نحو احسن بهره بگیرند، توجه شما دوستان رو به چند پیشنهاد در این زمینه جلب می کنیم.

اول : اگه به دنبال سرگرمی در اینترنت هستید سعی کنید این سرگرمی رو با نوعی آموزش همراه کنید به همین خاطر هم می تونید از سایتهایی که برای آموزش نقاشی، آموزش خطاطی، آموزش خیاطی، آموزش سفالگری، آموزش خراطی، آموزش تایپ، آموزش عکاسی، آموزش هنرپیشگی... طراحی شده اند استفاده کنید.

دوم : همینطور که می دونید معتبرترین کتابخونه های داخلی و خارجی الآن تو اینترنت سایت دارن که می شه از میلیونها کتابی که در اونها هست استفاده کرد، لذا به دانشجویان و کسانی که در رشته های تخصصی تحصیل می کنند پیشنهاد می کنیم به جای اینکه ایام تحصیل خودشون رو پای اینترنت ضایع کنند و دست آخر هم بخوان از پایان نامه فروشی استفاده کنند، از این کتابخانه های تخصصی که راه اندازی شده برای پایان نامه ها و تحقیقات خودشون به بهترین نحو بهره ببرند.

سوم : از سایتهایی که برای آموزش کامپیوتر طراحی شده اند بهترین استفاده رو بکنید به تعبیر دیگه میشه گفت که بهترین منبع انواع آموزش های کامپیوتر چه در خصوص آموزشهای نرم افزاری (مثل آموزش word، آموزش فتوشاپ، آموزش پاورپونت و... ) و چه سخت افزاری خود اینترنت هست.

چهارم : برای رفع مشکلات زندگی تون می تونید از اینترنت کمک بگیرید مثلا اگه در خصوص تربیت فرزند و همسر داری مشاوره می خواهید می تونید از سایتهای روانشناسی که در این زمینه وجود داره استفاده کنید (البته مواظب آدمای کلاش که از این فضا سوء استفاده می کنند باشید) و یا اگه یه مریضی دارید که روتون نمی شه اون رو با کسی در میان بگذارید برای شروع می تونید با سرچ کردن علائم بیماریتون تا حدودی به نوع بیماری تون پی ببرید و همینطور اگه در خصوص دارویی مشکل دارید و یا برای پیدا کردن مساله ای گیر کردید و حتی برای تعمیر وسایل خونگی تون وووو ... می تونید از اینترنت کمک بگیرید.

پنجم : از بهترین راههایی که در اینترنت می تونید خودتون رو باهاش سرگرم کنید این هست که یک وبلاگ شخصی برای خودتون طراحی کنید و در اون از دانسته های خودتون بنویسید و یا خاطرات زیبایی که دارید و...
البته لازمه این کار مقداری آشنایی با وبلاگ نویسی هست که اون رو هم می تونید از خود اینترنت بدست بیارید؛ تنها در یکی از موتورهای جستجو گر جمله : "آموزش وبلاگ نویسی" رو سرچ کنید تا به راحتی این کار رو هم یاد بگیرید.

ششم : در اینترنت یکی از مسالی که خیلی دیده می شه بحث شبهات دینی و اعتقادی هست، الان هم در خصوص شبهات دینی و سؤالات مربوط به مسائل اعتقادی و احکام، تفسیر سایتهای بسیار خوبی از سوی مراکز حوزوی و غیر حوزوی طراحی شده که در این خصوص می تونید شبهات و سؤالات ذهنی خودتون رو یا در یکی از سایتهایی که برای پاسخ گویی به شبهات دینی راه اندازی شده اند مطرح کنید و پاسخ خودتون رو دریافت کنید یا اینکه همون شبهه رو اگه سرچ کنید قطعا به جواب اون در یکی از سایت ها خواهید رسید.

هفتم : خیلی ها از ساده ترین مسائل احکام خودشون بی خبرند و شاید هم خجالت می کشند احکام خودشون رو بپرسند در اینصورت بهترین کاری که می تونید بکنید اینه که به سایت مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید و احکام خودتون رو سؤال کنید. (در این خصوص لازمه فقط نام مرجع خودتون رو در یکی از موتورهای جستجو گر سرچ کنید).

هشتم : سایتهای خیلی زیادی برای دانلود کتاب رایگان راه اندازی شده؛ شما که همش با گرونی و قیمت بالای کتاب مواجه هستید می تونید از این سایتها استفاده کنید و بدون پرداخت هیچ پولی به بهترین کتابها دسترسی پیدا کنید یعنی این کتابها رو دانلود کنید بعدا سر فرصت مناسب به مطالعه اونها بپردازید.

نهم : چند وقتی هست که برنامه هایی برای مطالعه کتاب توسط موبایل (گوشی همراه) طراحی شده و شما می تونید فایل این کتابها رو از سایت هایی که در این زمینه طراحی شدند دریافت کنید و روی گوشی تون نصب کنید و در زمانیکه در مترو یا اتوبوس و یا درمانگاه حتی در صف نونوایی وقتتون داره هدر می ره از این کتابها استفاده کنید.

دهم : وقتی در اینترنت با سایتهای مفید برخورد می کنید اونها رو برای خودتون لینک کنید.

یازدهم : سایت های خبری یکی از بهترین سرگرمی های کسانی هست که علاوه بر اینکه آدم رو سرگرم می کنه، آگاهی آدم رو نسبت به اونچه که دور و برش می گذره بالا می بره.

دوازدهم : دانش آموزها می تونند از سایت هایی که به عنوان کمک درسی طراحی شده استفاده کنند.

 

 

تکنیک‌هایی ساده اما کارساز برای تقویت حافظه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اگر حافظه‌تان ضعیف است، اگر قرار ملاقات‌هایتان را فراموش می‌کنید، اگر هر چه درس می‌خوانید در حافظه‌تان نمی‌ماند، خواندن مطالب این ایمیل را از دست ندهید. دکتر سیدا در مقاله ‌خود به نکاتی اشاره کرده است که می‌تواند حافظه را تقویت بخشد و ما را در انجام کارها یاری کند. وی در مقاله خود به تکنیک‌هایی اشاره کرده است که به شما کمک می‌کند حافظه‌تان تقویت شود.

اعتماد به حافظه

یکی از موارد خیلی مهم برای تقویت حافظه، اعتماد به حافظه است. روانشناسان حافظه را به یک شبکه یا توری تشبیه کرده‌اند؛ به هر میزان نسبت به توانایی حافظه تردید کنید، سوراخ‌های این شبکه بازتر می‌شود و نمی‌توانند مطالب را خوب نگه دارند.

ولی اگر به حافظه‌تان اطمینان داشته باشید، سوراخ‌های شبکه بسته می‌شوند و مطالب را بهتر نگه می‌دارند پس به توانایی مغز و قوی بودن حافظه‌تان اطمینان کنید تا حافظه نیز به شما کمک کند؛ هیچ وقت به قدرت حافظه خود شک نکنید، اشخاصی که جملاتی از قبیل "حافظه‌ام ضعیف شده، سنم بالا رفته و دچار فراموشی شده‌ام، مطالب را خوب نمی‌توانم به خاطر بسپارم، زود فراموش می‌کنم" را مرتب تکرار می‌کنند به شدت به قدرت حافظه خود لطمه وارد می‌سازند.

چرا که با گفتن این جملات به خودشان تلقین می‌کنند که حافظه‌شان ضعیف شده است. اکنون یکی از برنامه‌های هفته آینده یا فردا را بدون یادداشت کردن به خاطر بسپارید و تنها بر اساس اعتماد به حافظه خودتان عمل کنید.

به کار انداختن حافظه

کسانی که از ذهن و حافظه خود به طور منظم و مستمر استفاده می‌کنند، کمتر از دیگران در معرض فرسایش و ضعف حافظه قرار می‌گیرند همان گونه که اگر اعضای بدن انسان، جنب و جوش و فعالیت نداشته باشند دچار سستی و تنبلی می‌شوند، حافظه هم اگر مورد استفاده قرار نگیرد ضعیف می‌شود. استادانی که پژوهش و مطالعه را کنار نگذاشته‌اند نسبت به استادانی که دست از تحقیق برداشته‌اند از حافظه بهتری برخوردارند.

دلیل عمده این اتفاقات این است که در اشخاص مسن با وجود اینکه برخی رشته‌های عصبی به سبب افزایش سن از دست می‌روند اما بر اثر کار مداوم و مستمر و استفاده از مغز، ممکن است تا میزان 25 درصد از رشته‌های عصبی یک فرد 50 ساله بیشتر باشد.

بنابراین راکد گذاشتن و به کار نگرفتن حافظه، آن را از حالت پویایی بازداشته و حالت رکود و خمودگی ایجاد می‌شود و فرد احساس می‌کند که حافظه‌اش ضعیف شده است.

بررسی و مرور کارهای روزانه

هر شب موقع خواب، یا هر موقعی از روز که فرصتی پیدا می‌کنید کارهای روزانه را به طور منظم و تا حد ممکن به صورت جزیی به خود یادآوری کنید و یا بر روی کاغذ بنویسید؛ این تمرین مغزتان را وادار به فعالیت می‌کند و در نهایت باعث تقویت حافظه می‌شود.

علاوه بر این، یک بار هم کارهای مثبت و مؤثری که انجام داده‌اید و یا اوقاتی را که بیهوده تلف کرده‌اید، یادآوری کنید و اگر برنامه نامنظمی داشته‌اید، در روزهای آینده آن را تکرار نکنید. در واقع مرور کارهای روزانه علاوه بر تقویت حافظه، روند پیشرفت زندگی شما را ترسیم می‌کند و نقاط ضعف و قوت شما را گوشزد می‌نماید.

تمرکز

تمرکز یعنی دقت روی یک موضوع مشخص، بی‌ آنکه افکار دیگری ذهن را به خود مشغول کند؛ تمرکز یعنی یک بعدی فکر کردن و افکار بیهوده و اضافی را کنار گذاشتن، یعنی تمام حواسمان به کاری که انجام می‌دهیم باشد. همزمان با کنترل ذهن، حافظه خود را نیز تقویت خواهید کرد.

تمرکز در هنگام یادگیری و به خاطر سپاری، مدت زمان و دفعات لازم برای تکرارِ موضوعِ موردِ یادگیری را کاهش می‌دهد.

فاصله بین یادگیری

یکی از علت‌های مهم خستگی مغز، طولانی بودن مطالعه است. بین یادگیری فاصله بیندازید. پس از یادگیری یک مطلب چند دقیقه صبر کنید تا مطلب در مغز جا بیفتد، بعد مطالعه را ادامه دهید. در کل روش "هر نیم ساعت مطالعه، پنج دقیقه استراحت" را فراموش نکنید.

فهمیدن

معده برای هضم و جذب است. یک لقمه برای معده زحمت زیادی ندارد اما اگر چند لقمه را یک دفعه با هم در دهان بگذاریم نمی‌توانیم خوب بجویم، خوب ببلعیم و خوب هضم کنیم. کار مغز نیز شبیه کار معده است مطالب را خوب بخوانید و تجزیه و تحلیل کنید آنگاه به خاطر بسپارید؛ از حفظ کردن بدون درک معنی خودداری کنید.

سیستم لایه لایه برای یادگیری اشعار

شعرهایی را که دوست دارید بخوانید و با استفاده از سیستم لایه لایه به خاطر بسپارید. با این روش حافظه خود را تقویت کنید هر بیت را که یاد گرفتید برگردید و از اولین بیت تا جایی که یاد گرفته‌اید مجدد از حفظ بخوانید و به آن بیت بعد را اضافه کنید و همین طور وقتی بیت جدید را یاد گرفتید به بیت اول برگشته و تا آخر همین طور ادامه دهید.

تنفس عمیق

یکی از روش‌های مهم برای تقویت حافظه تنفس عمیق است؛ با کمک تنفس عمیق می‌توانید به اندازه کافی اکسیژن به سلول‌های مغز برسانید. مناسب‌ترین شیوه برای تنفس روش 2-4-1 است. یعنی یک شماره دم، چهار شماره حبس تنفس و دو شماره بازدم، اگر تنفس عمیق در کنار طبیعت یا هوای آزاد صورت بگیرد بسیار بهتر از تنفس در هوای بسته است. این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از علل کم کاری و ضعف حافظه نرسیدن اکسیژن خون به مغز است بنابراین در هنگام مطالعه فضای اتاق باید اکسیژن لازم را داشته باشد.

 

 

 

وقتی زندگی خوب پیش نمی‌رود، این ۸ نکته را به خاطر بیاورید

 

 


 

«امروز روی تخت بیمارستان نشسته‌ام و منتظرم که هر دو سینه‌ام را درآورند. اما به طریق عجیبی احساس می‌کنم فوق‌العاده آدم خوش‌شانسی هستم. تا قبل از این هیچ مشکل جسمی نداشته‌ام. من زنی ۶۹ ساله در آخرین اتاق این راهرو قبل از بخش کودکان این بیمارستان هستم. طی چند سال گذشته ده‌ها بیمار سرطانی را دیده‌ام که با ویلچر یا تخت اینطرف و آنطرف برده می‌شوند. هیچکدام از این بیماران بیشتر از ۱۷ سال سن نداشتند.»

 
این جملات اولین سطرهای دفترچه خاطرات مادربزرگم بودند. ده سال پیش این صفحه را کپی گرفتم و آن را به دیوار اتاقم چسباندم تا یادم باشد همیشه چیزی هست که برای آن شکرگزار باشیم. و اینکه زندگی‌ام خوب بگذرد یا بد، هر روز باید شکرگزار از این زندگی از خواب بیدار شوم چون یک نفر جایی بخاطر زنده‌ماندنش شدیداً در کشاکش است. 

 
حقیقت این است که خوشبختی، نداشتن مشکل نیست، توانایی کنار آمدن با آنهاست. اگر ذهن شما مسئله‌ای برای متمرکز شدن روی آن نداشت، می‌دانید چقدر سرگردان می‌شد؟ همیشه نگاهتان به چیزهایی باشد که دارید نه چیزهایی که از دست داده‌اید. چون چیزهایی که زندگی از شما می‌گیرد مهم نیستند، آنچه اهمیت دارد این است که با چیزهایی که برایتان باقی مانده است چه می‌کنید.

 
در زیر به ۸ چیزی اشاره می‌کنیم که به شما در زمان سختی‌ها انگیزه می‌دهد:

 
 
۱. درد بخشی از رشد کردن است.

 
گاهی اوقات زندگی به این دلیل درها را به رویتان می‌بندد که وقت جلو رفتن است. و این چیز خوبی است چون معمولاً ما هیچوقت به خودمان تکان نمی‌دهیم مگر اینکه شرایط، ما را به آن مجبور کند. وقتی زندگی سخت می‌شود. به خودتان یادآور شوید که هیچ درد و غمی بی‌دلیل اتفاق نمی‌افتد. از چیزی‌هایی که اذیتتان کرده درس بگیرید ولی هیچوقت این درس‌ها را فراموش نکنید. فقط بخاطر اینکه با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید به معنی این نیست که شکست خورده‌اید. افتادن اتفاق‌های خوب زمان می‌برد. صبور باشید و مثبت فکر کنید. همه چیز درست خواهد شد؛ البته شاید این اتفاق زود نیفتد اما بالاخره می‌افتد.

 
یادتان باشد که دو نوع درد وجود دارد: دردی که آسیب می‌زند و دردی که تغییرتان می‌دهد. هر دو این دردها به رشد شما کمک می‌کنند.
 

 
۲. همه چیز در زندگی گذرا و موقتی است.

 
هروقت باران می‌آید، بالاخره بند می‌آید. هروقت ضربه می‌خورید، بالاخره خوب می‌شوید. بعد از تاریکی همیشه روشنایی است -- هر روز صبح طلوع خورشید همین را می‌خواهد به شما بگوید اما معمولاً یادتان می‌رود و درعوض فکر می‌کنید که شب همیشه باقی می‌ماند. اما اینطور نیست. هیچ‌چیز همیشگی نیست.

 
پس اگر اوضاع زندگی خوب است از آن لذت ببرید چون همیشگی نیست. اگر اوضاع بد است، نگران نباشید چون این شرایط هم همیشه نمی‌ماند. فقط به این دلیل که در این لحظه زندگی‌تان سخت شده است به این معنی نیست که نمی‌توانید بخندید. فقط به این دلیل که چیزی اذیتتان می‌کند به این معنی نیست که نمی‌توانید لبخند بزنید. هر لحظه برای شما شروعی تازه و پایانی تازه است. هر لحظه فرصت جدیدی به شما داده می‌شود. فقط باید از این فرصت  بهترین استفاده را بکنید.

 
 
۳. نگران بودن و شکایت کردن چیزی را عوض نمی‌کند.

 
آنهایی که بیشتر از بقیه شکایت می‌کنند، کمتر از بقیه کار انجام می‌دهند. همیشه بهتر است که سعی کنید کاری بزرگ انجام دهید و شکست بخورید تا اینکه هیچکاری انجام ندهید و موفق شوید. اگر گم شوید، هیچ چیز تمام نمی‌شود؛ زمانی همه چیز تمام می‌شود که کاری انجام ندهید و فقط شکایت کنید. اگر به چیزی باور و اعتقاد دارید، تلاش کنید. اجازه ندهید سایه‌های گذشته، دریچه رو به آینده‌تان را تاریک کند. اینکه امروز را به شکایت کردن درمورد دیروز بگذرانید، آینده‌تان را روشن‌تر نمی‌کند. به جای آن دست به کار شوید. بگذارید درس‌هایی که گرفته‌اید زندگی‌تان را بهبود بخشند. تغییر ایجاد کنید و هیچوقت به عقب نگاه نکنید.

 
و صرفنظر از اتفاق‌هایی که در این راه طولانی می‌افتد، یادتان باشد که شادی و خوشبختی واقعی فقط زمانی می‌آید که دست از شکایت کردن بخاطر مشکلاتتان بردارید و شروع به شکرگزاری برای مشکلاتی که ندارید کنید.
 

 
۴. جای زخم‌های شما نشانه قدرتتان هستند.

 
هیچوقت بخاطر جای زخم‌هایی که زندگی رویتان گذاشته است خجالت نکشید. این جای زخم‌ها یعنی درد تمام شده و روی زخمتان بسته شده است. یعنی توانسته‌اید بر درد غلبه کنید، درسی بگیرید، قوی‌تر شوید و به جلو پیش روید. جای زخم، خالکوبی پیروزی است که باید به آن افتخار کنید. اجازه ندهید این زخم باعث شوند زندگی‌تان را با ترس سپری کنید. هیچوقت نمی‌توانید جای این زخم‌ها را از بین ببرید اما می‌توانید نگاه خودتان به آنها را تغییر دهید. می‌توانید به جای این زخم‌ها بعنوان نشانه قدرتتان نگاه کنید نه درد.

 
 
۵. هر مشکل کوچک، قدمی رو به جلو است.

 
صبر کردن در زندگی به معنی منتظر ماندن نیست؛ صبر کردن توانایی داشتن نگرشی خوب در زمان تلاش برای رسیدن به رویاهایتان است. پس اگر می‌خواهید امتحان کنید، وقت گذاشته و تا آخر راه را بروید. درغیراینصورت، هیچ دلیلی برای شروع کردن نیست. این می‌تواند به معنی از دست دادن راحتی و ثباتتان و بر هم خوردن عادت‌های خواب و خوراکتان  برای مدتی کوتاه باشد. می‌تواند به معنی قربانی کردن روابط و همه چیزهای آشنایی باشد که قبلاً در زندگی‌تان وجود داشت. می‌تواند به معنی قبول کردن تمسخرهای همسالان و دوستانتان باشد. می‌تواند به معنی ساعت‌های متمادی تنهایی باشد که البته تنهایی نعمتی است که می‌توان از آن برای خلق چیزهایی عالی استفاده کرد. تنهایی فضایی که لازم دارید را به شما می‌دهد. بقیه چیزها آزمایش کردن قطعیت شماست، اینکه چقدر آن هدف را می‌خواهید.

 
و اگر آن را بخواهید، با وجود همه شکست‌ها، طردشدگی‌ها و مسائل دیگر انجامش می‌دهید. و هر قدمی که رو به آن برمی‌دارید از هر چه که فکرش را هم بکنید حالتان را بهتر می‌کند. می‌فهمید که مشکلات اتفاقاتی نیست که سر راه برایتان می‌افتد، چالش اصلی خود آن راه است. و ارزشش را دارد. پس اگر می‌خواهید امتحانش کنید، راه را تا آخر بروید. هیچ حسی در دنیا بهتر از این نیست… هیچ حسی در دنیا بهتر از این نیست که بفهمید زنده بودن یعنی چه. 

 
 
۶. منفی بودن دیگران مشکل شما نیست. 

 
وقتی چیزهای منفی دور و برتان را می‌گیرد، مثبت باشید. وقتی دیگران می‌خواهند باعث ناراحتی‌تان شوند، لبخند بزنید. این بهترین و ساده‌ترین راه برای حفظ انگیزه و تمرکزتان است. وقتی دیگران با شما بدرفتاری می‌کنند، خودتان باشید. هیچوقت اجازه ندهید تلخی یک نفر شخصیتتان را تغییر دهد. هیچ چیز را به خودتان نگیرید، حتی اگر دقیقاً منظور خودتان باشد. خیلی کم پیش می‌آید که آدمها بخاطر شما کاری را انجام داده باشند. آنها کارهایشان را بخاطر خودشان انجام می‌دهند.

 
مهمتر از همه اینها، هیچوقت بخاطر اینکه کسی گفته به اندازه کافی خوب نیستید، خودتان را تغییر ندهید. زمانی تغییر کنید که می‌دانید آدم بهتری خواهید شد و آینده درخشان‌تری خوهید داشت. هر کاری که بکنید، چه درست و چه غلط، آدمها پشت سرتان حرف خواهند زد. پس قبل از اینکه نگران چیزی باشید که دیگران درموردتان می‌گویند، نگران کارهایی باشید که می‌کنید. اگر به چیزی واقعاً اعتقاد دارید، برای جنگیدن بخاطر آن نترسید. قدرت واقعی از غلبه بر چیزهایی به دست می‌آید که به نظر دیگران غیرممکن به نظر می‌رسد.

 
از همه اینها گذشته، شما فقط یکبار زندگی می‌کنید. پس سعی کنید همان طوری زندگی کنید که دوست دارید.

 
 
۷. اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، بالاخره خواهد افتاد.

 
قدرت واقعی زمانی می‌آید که چیزهایی زیادی برای گریه کردن بخاطرشان و شکایت کردن داشته باشید اما ترجیح دهید که لبخند بزنید و به جای این کارها بخاطر زندگی‌تان شکر کنید. همیشه در همه سختی‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوید، نقاط مثبتی هم وجود دارد اما باید بخواهید که دریچه قلب و ذهنتان را باز کرده و به استقبال آن بروید. نمی‌توانید به زور بخواهید بعضی اتفاق‌ها بیفتند. با تلاش در چنین جهتی فقط خودتان را خسته خواهید کرد. در بعضی نقاط فقط باید رها کنید و ببینید چه پیش می‌آید.

 
در آخر، دوست داشتن زندگی به اعتماد به حس‌تان، ریسک کردن، از دست دادن  به دست آوردن خوشبختی و درس گرفتن از تجربه های تان بستگی دارد. این سفری دور و دراز است. باید دست از نگرانی، سرگردانی و تردید بردارید، به دست‌پاچگی‌هایتان بخندید، در لحظه زندگی کنید و از چیزهایی که روزگار پیش پایتان قرار می‌دهد لذت ببرید. شاید در آخر دقیقاً به آن مقصدی که می‌خواستید نرسید اما مطمئن باشید همان جایی می‌رسید که باید می‌رسیدید.
 

 
۸. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که به راهتان ادامه دهید.

 
از دوباره بلند شدن از زمین نترسید، از دوباره تلاش کردن، دوباره دوست داشتن، دوباره زندگی کردن و دوباره آرزو کردن. اجازه ندهید یک درس سخت از روزگار دلتان را سخت کند. بهترین درس‌های زندگی را معمولاً در سخت‌ترین شرایط و از بدترین اشتباهاتتان یاد می‌گیرید. زمان‌هایی هست که به نظر می‌رسد همه چیز بد پیش می‌رود و احساس خواهید کرد که این شرایط سخت همیشه می‌ماند. اما اینطور نخواهد بود. وقتی احساس کردید که کم‌کم ناامید و دلسرد می‌شوید، یادتان باشد که همیشه برای درست شدن مسایل، اول همه چیز باید خراب شود. گاهی برای اینکه به بهترین وضعیت خودتان برسید، باید بدترین وضعیتتان را پشت سر بگذارید.

 
بله، زندگی سخت است اما شما از آن سخت‌ترید. قدرت هر روز خندیدن را در خودتان ایجاد کنید. جرات داشتن احساسی متفاوت اما زیبا را در خودتان رشد دهید. سعی کنید لبخند را به لبان بقیه هم بیاورید. برای چیزهایی که قادر به تغییر آن نیستید، استرس نداشته باشید. ساده زندگی کنید. سخاوتمندانه دوست داشته باشید. صادقانه حرف بزنید. با دقت کار کنید و حتی اگر زمین خوردید، دوباره از جایتان بلند شوید. به رشد کردن ادامه دهید.
 

 
هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید سعی کنید این کارها را انجام دهید:

 
۱. مثبت فکر کنید.
۲. سالم غذا بخورید.
۳. ورزش کنید.
۴. سخت کار کنید.
۵. زیاد بخندید،
۶. خوب بخوابید.

 
و هر روز همه این کارها را تکرار کنید.

 
چه چیزهایی به شما برای کنار آمدن با مشکلات انگیزه می‌دهد؟ شما برای حفظ مثبت‌گرایی خود در زمان مشکلات به چه چیزی فکر می‌کنید؟ ما را نظرات خود مطلع کنید.

 

 

 
       تحول آفرینان اقتصادی ربع قرن اخیر

برترين تحـول‌آفـرينــان ربـع قـرن اخيـر

25 سال پیش نسبت به اکنون، در بازارهای مالی تعداد بسیار کمتری شرکت وجود داشت، شرکت وال مارت هنوز جزو 500 شرکت بزرگ آمریکایی قرار نگرفته بود، شبکه اینترنت در مراحل اولیه شکل‌گیری خود قرار داشت، تنها 4 شرکت آمریکایی درآمد سالانه بیش از 50 میلیارد دلار داشتند و اکنون بیش از 50 شرکت این کشور از جمله اپل، مایکروسافت، آمازون و گوگل چنین درآمدی دارند و کمتر کسی از تجارت الکترونیک یا خدمات الکترونیکی مالی اطلاع داشت. تحولات سال‌های اخیر به راستی دنیا را دگرگون کرده و در این میان افرادی بوده‌اند که تاثیری عمیق و انقلاب‌گونه بر دنیای تجارت، خدمات مالی و اقتصاد جهان گذاشته‌اند. این افراد کسانی هستند که خوب یا بد، اثراتی بی مانند بر صنایع و بخش‌های مختلف اقتصاد جهان بر جا گذاشته‌اند و بسیاری از ساختارها را تغییر داده‌اند.
خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی در سالروز تاسیس خود (این خبرگزاری در سال 1989 تاسیس شد)، فهرستی از 25 شخصیت تاثیرگذار بر جهان تهیه کرده و در آن به معرفی این افراد و تاثیری که بر صنعت حوزه فعالیت خود داشتند پرداخته است.
در این فهرست افراد در بخش‌های مختلف فناوری، صنعت، خدمات، سرمایه‌گذاری، اینترنت به چشم می‌خورند. در مطلب حاضر افرادی از این فهرست که بیشترین تحولات را در حوزه‌های اقتصادی ایجاد کرده‌اند و میراثی ماندگار از خود به جا گذاشته‌اند ذکر شده است.
ویژگی مشترک تمام این افراد راضی نبودن به وضعیت کنونی خود، تمایل به توسعه فعالیت‌ها و اولویت دادن به تامین نیازهای مشتری به بهترین شکل و بالاترین کیفیت است. اکثر افراد در فهرست اثرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن اخیر خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی آمریکایی هستند، اما با توجه به رشد بالای اقتصادهای نوظهور آسیایی و کند بودن نرخ رشد اقتصادهای توسعه‌یافته و نیز اصلاحات اقتصادی که اقتصادهای در حال توسعه در بخش‌های مختلف اقتصاد خود انجام می‌دهند می‌توان انتظار داشت طی سال‌های آینده بر تعداد افراد اثرگذار در این کشورها افزوده شود.
نکته دیگر اینکه انتخاب نام‌ها در فهرست زیر بر مبنای تاثیر انقلاب گونه‌ای که این افراد بر صنعت حوزه فعالیت خود داشته‌اند بوده است نه ثروت آنها.
 


استیو جابز
ایده‌پرداز شرکت اپل
 


استیو جابز از بنیان‌گذاران و مدیرعامل پیشین شرکت اپل در سال 1955 در سانفرانسیسکو به دنیا آمد و در سال 2011 در ایالت کالیفرنیا درگذشت. او تحصیلات خود در دانشگاه رید را رها کرد.
«طراحی، ظاهر چیزها یا آنچه احساس می‌شود نیست، طراحی، نحوه عملکرد است.»
همانطور که بیل گیتس به تجربه ما از استفاده از رایانه شخصی شکل داد، استیو جابز امکان تجربه استفاده از رایانه همراه و ابزارهای موبایل را برای جهان فراهم کرد. گیتس نحوه کار میلیون‌ها نفر در جهان را تغییر داد و جابز سبک زندگی میلیون‌ها نفر را دگرگون کرد و توقعات جدیدی از کاربرد فناوری در زندگی روزمره به وجود
 آورد.
نبوغ خلاقانه استیو جابز نه تنها صنعت ابزارهای دیجیتالی همراه و محصولات این صنعت را از اساس دگرگون کرد، بلکه در هر حوزه از موسیقی گرفته تا فیلم و گوشی‌های هوشمند تغییراتی انقلاب‌گونه پدید آورد. او برای دیگران مبنایی به‌وجود آورد تا از آن برای نوآوری، خلاقیت، ایجاد و تغییر ابزارها استفاده کنند. استیو جابز به‌دلیل تاثیری که بر زندگی و کار و دنیای ابزارهای ارتباطی دیجیتال گذاشته در صدر فهرست شخصیت‌های تحول آفرین در ربع قرن اخیر قرار گرفته است. او بیش از دیگر شخصیت‌های فهرست با ایده‌هایی که مطرح کرد دگرگونی‌هایی فراتر از شرکت و صنعت خود به وجود آورد. 
در سال 1977 جابز و دوست او استیو و سنیاک که هر دو به دنیای رايانه علاقه‌مند بودند شرکت اپل را تاسیس کردند. ووسنیاک که یک تکنسین بود به انجام امور فنی پرداخت و جابز مسوولیت بخش فروش را برعهده گرفت. اوایل دهه 1980 جابز با ایده‌ای که از یکی از محصولات شرکت زیراکس گرفت به ساخت نخستین رایانه مکینتاش اقدام کرد.
 این بخشی حیاتی از روندی بود که شرکت اپل را در مسیری مجزا از دیگر تولیدکنندگان رایانه قرار داد. محصولات شرکت اپل به ویژه در چند سال اخیر نقشی تعیین‌کننده در نحوه استفاده مردم از فناوری داشته‌اند. او همواره به ممکن کردن غیرممکن‌ها و پیشرو بودن باور داشت.
 


بیل گیتس
بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت
 


بیل گیتس در سال 1955 در سیاتل به دنیا آمد و برای تحصیل به دانشگاه هاروارد رفت اما تحصیلات خود را ناتمام گذاشت.
«به اعتقاد من اگر مشکلات را به مردم نشان دهید و راه‌حل‌ها را آشکار کنید آنها به حرکت وادار خواهند شد.»
بیل گیتس در آغاز دوران ساخته شدن رایانه‌ها ایده‌ای در ذهن داشت. او همواره به این موضوع فکر می‌کرد که روزگاری رایانه‌های شخصی در هر خانه و هر محل کار مورد استفاده قرار خواهند گرفت و او می‌تواند از هر رایانه‌ای که از نرم‌افزار ساخت شرکت مایکروسافت استفاده می‌کند مبلغی به‌عنوان حق امتیاز استفاده دریافت کند. این ایده به تاسیس بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزار رایانه‌ای شخصی جهان منجر شد. این شرکت را بیل گیتس به همراه پاول آلن که همکلاسی او در دبیرستان بود تاسیس 
کردند.
 شرکت مایکروسافت تجربه مصرف‌کنندگان را برای نخستین دوره انقلاب رایانه‌های شخصی شکل داد و زندگی روزمره میلیاردها نفر را در جهان متحول کرد. بیل گیتس در 31 سالگی به یک میلیاردر تبدیل شد و این رشد مالی حاصل همان ایده اولیه او بود که با تلاش و نوآوری‌های متعدد همراه شد و موفقیت را برای او به ارمغانآورد. 
سیستم‌های عامل شرکت مایکروسافت یعنی ام اس داس و ویندوز در کنار نرم‌افزارهای بسیار سودمند ورد و اکسل سبب شد شرکت مایکروسافت در دورانی که رایانه‌های شخصی فراگیر شده و از آنها عموما برای اتصال به اینترنت استفاده می‌شد بتواند نیازهای مختلف کاربران را پاسخ دهد. بین سال‌های 1995 تا 2009 بیل گیتس به جز یک‌سال هر سال ثروتمندترین انسان روی زمین
 بود. 
نشریه فوربس در تازه‌ترین بررسی‌های خود ثروت او را 76 میلیارد دلار برآورد کرده است. در سال 2000 گیتس از سمت مدیریت عاملی شرکت مایکروسافت کناره‌گیری کرد و سمتی جدید برای خود به‌وجود آورد: معمار ارشد نرم‌افزار.
نکته بسیار مهم در موفقیت‌های شرکت مایکروسافت و بیل گیتس حرکت آنها با تحولات فناوری و عقب نماندن از بازار بود.



بن برنانکی، آلن گرین اسپن 
روسای پیشین بانک مرکزی آمریکا
 


آلن گرین اسپن رئیس پیشین بانک مرکزی آمریکا در سال 1926 در نیویورک سیتی به دنیا آمد. بن برنانکی رئیس پیشین بانک مرکزی آمریکا در سال 1953 به دنیا آمد. گرین اسپن فارغ‌التحصیل مقطع دکترای اقتصاد از دانشگاه نیویورک و برنانکی فارغ‌التحصیل مقطع دکترای اقتصاد از دانشگاه ام‌ای تی است.
«من می‌دانم که شما فکر می‌کنید آنچه فکر می‌کنید من گفته‌ام درک می‌کنید اما مطمئن نیستم شما بدانید آنچه شنیده‌اید چیزی نبوده که من منظور داشته‌ام.» آلن گرین اسپن
«من هرگز در بورس سرمایه‌گذاری نکرده‌ام. علت توجه من به وال استریت یک چیز و تنها یک چیز است و آن اینکه آنچه در وال استریت می‌گذرد بر دولت و کشور تاثیر دارد.» بن برنانکی واقعیت این است هیچ سمت دولتی در آمریکا به اندازه ریاست بانک مرکزی این کشور بر اقتصاد آن تاثیرگذار نیست. طی ربع قرن اخیر این دو نفر ریاست بانک مرکزی آمریکا را بر عهده داشتند. (البته چند ماه است که خانم جانت یلن جانشین بن برنانکی شده است). در فهرست تاثیرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن گذشته ما این دو نفر را مشترکا در جایگاه دوم قرار دادیم، زیرا نمی‌توان تاثیر آنها را از نقشی که به‌عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا داشتند جدا کرد. دوران ریاست این دو با بحران مالی و رکود اقتصادی سال 2008 از هم جدا می‌شود. در فوریه سال 2006 بن برنانکی جایگزین گرین اسپن شد. او نیز مانند سلف خود از ریاست شورای مشاوران اقتصادی به بانک مرکزی آمد اما برعکس گرین اسپن او قبلا مدتی را در بانک مرکزی مشغول فعالیت بود. تفاوت دیگر آنها این است که قبل از تصدی مقام ریاست بانک مرکزی آمریکا، گرین اسپن در بخش خصوصی مشغول کار بود اما برنانکی فعالیت‌های آکادمیک در دانشگاه پرینستون داشت.
هم گرین اسپن و هم برنانکی هنگامی که بحران مالی و رکود اقتصادی در دوران ریاست شان بر بانک مرکزی آمریکا رخ داد بازارها را مطمئن کردند که نقدینگی کافی به اقتصاد تزریق خواهند کرد و نیز هر دو از ابزار نرخ‌های بهره برای خارج کردن اقتصاد آمریکا از رکود و بحران استفاده کردند و در این مسیر موفق بودند. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا هنوز هم ادامه دارد اما در حال محدود شدن است.


سرگئی برین، لری پیچ، اریک اشمیت 
تیم مدیران گوگل
 


لری پیچ از موسسان و مدیرعامل گوگل در سال 1973 در ایالت میشیگان به دنیا آمد و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم رایانه است. سرگئی برین متولد سال 1973 و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم رایانه از دانشگاه استنفورد 
است.
 اریک اشمیت در سال 1955 در واشنگتن متولد شد و دارای مدرک دکترای علوم رایانه از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است.
«نکته جالب این است که ما بخشی از زندگی روزمره مردم هستیم. شبیه مسواک زدن.»
همه ما می‌دانیم که وقتی نام یک شرکت به یک فعل تبدیل می‌شود آن شرکت تاثیر عمیق فرهنگی دارد و برای شرکت گوگل این اتفاق افتاده است یعنی واژه گوگلینگ (Googling) اکنون به‌عنوان یک فعل به‌کار می‌رود. 
گوگل چگونگی توزیع محتوای سایت‌های اینترنت و مصرف این محتوا را دگرگون کرده است. گوگل کاربران را قادر ساخته به ایجاد محتوا و برقراري ارتباط با آن بپردازند و نیز سایت‌ها بر مبنای نتایج جست‌وجوهایی که کاربران در گوگل می‌کنند بازدیدکننده پیدا می‌کنند. 
ما این سه نفر را در فهرست تاثیرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن اخیر در یک جایگاه قرار دادیم زیرا نمی‌توان سهم مشترک آنها در رشد گوگل و گسترش فعالیت‌های آن را از هم جدا کرد و این سه نفر همزمان با آنکه زمینه ارائه خدمات متنوع را در گوگل فراهم کردند این شرکت را به یک ماشین پول ساز، و مرکزی برای نوآوری تبدیل کردند. 
هرچه گوگل در حوزه جست‌وجو امکانات پیشرفته‌تری در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برد، توانایی آن برای استخراج داده‌های مربوط به استفاده‌کنندگان بیشتر می‌شود و از این داده‌ها برای توسعه بخش تجاری و تبلیغات گوگل استفاده می‌شود. 
در حال حاضر، گوگل سالانه 40 میلیارد دلار درآمد دارد. اریک اشمیت می‌گوید: آنها که سریع‌تر می‌آموزند پیروز خواهند شد و سرگی برین در پی آن است که گوگل را به سومین نیمه مغز کاربران تبدیل کند.


جف بزوس
مدیرعامل و رئیس شرکت آمازون
 


بزوس در سال 1964 در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمد و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی برق و رایانه از دانشگاه پرینستون است.
«اگر نمی‌خواهید مورد انتقاد قرار بگیرید، هیچ کار جدیدی انجام ندهید.»
بزوس خرید آنلاین را پدید نیاورد، اما آن را از حالت نو به امری پراستفاده و فراگیر تبدیل کرد. همچنین او بازار انبوه آنلاین برای کالاهای مصرفی را تعریف و ارزیابی کرد. او تجربه آنلاین را به شکلی دگرگون کرد که فرهنگ خرید مصرف‌کنندگان تغییر کرد، درست همان‌طور که چهار نفر از خرده‌فروش‌های قبل از او در دوران‌های خود، فروشگاه‌های واقعی خرده‌فروشی را متحول کرده بودند.
موفقیت بزوس و تاثیری که بر دنیای خریدهای آنلاین گذاشت در حالی تحقق یافته که شرکت آمازون جزو 50 شرکت برتر آمریکا از لحاظ درآمد قرار ندارد. فروش شرکت وال مارت در سال 2013 هفت برابر فروش 74 میلیارد دلاری شرکت آمازون بود. ویژگی دیگر شرکت آمازون ادامه فعالیت با حاشیه سود اندک است. میزان پایین ذخیره انبار، انبارداری متمرکز با هزینه پایین و دانش درباره ترجیحات شخصی مشتری‌ها سه عامل موفقیت مالی آمازون است؛ البته بزوس ترجیح می‌دهد سرمایه خود را در ایجاد خطوط تجاری جدید و نوآوری سرمایه‌گذاری کند. آمازون به بزرگ‌ترین خرده فروش آنلاین جهان تبدیل شده و در حال توسعه فعالیت‌های خود به حوزه‌هایی نظیر فروش غذای تازه و مزایده‌های هنری است.
بزوس و همسرش شرکت آمازون را در سال 1995 در یک گاراژ تاسیس کردند و دو سال بعد سهام آن در بورس آمریکا عرضه شد. راز موفقیت بزوس مانند دیگر شخصیت‌های فهرست، تمرکز بر گسترش فعالیت‌ها، افزایش کیفیت خدمات و تامین خواست مشتری بهتر از رقبا است. شرکت آمازون انبارهای خاص خود را دارد و به این شکل امکان کنترل کیفیت محصول و توزیع سریع محصولات فراهم شده است. استفاده از تازه‌ترین امکانات فناوری در ارائه خدمات عامل دیگر موفقیت او است.
 


وارن بافت
سرمایه‌گذار افسانه‌ای آمریکا مدیرعامل و رئیس شرکت برکشایر هث وی

 


وارن بافت در سال 1930 در ایالت نبراسکا متولد شد و در رشته اقتصاد
 از دانشگاه کلمبیا فارغ‌التحصیل شد.
«لازم نیست یک دانشمند نابغه باشید. سرمایه‌گذاری بازی‌ای نیست که فردی با هوش 160 فردی با هوش 130 را شکست دهد.»
وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار دوران خود است. اگر 25 سال پیش یک سهم از شرکت هلدینگ صنعتی برکشایر هث وی را با قیمت 5875 دلار می‌خریدید، با در نظر گرفتن رشد قیمت و سود نقدی و... اکنون این سهم 185 هزار دلار ارزش داشت. این رشد قیمت پنج برابر افزایش شاخص استاندارد اند پورز در همین دوره زمانی است. وارن بافت به واسطه نبوغ در خرید و فروش سهام، دقت فوق‌العاده در اعداد و ارقام و جدیت در کار و زندگی ساده شهرت دارد.
خبرگزاری بلومبرگ ثروت او را 1/ 63 میلیارد دلار تخمین زده است. در سال 2008 او جای بیل گیتس را در فهرست ثروتمندترین افراد جهان گرفت و در صدر جدول قرار گرفت. او خود را 85 درصد گراهام و 15 درصد فیشر توصیف کرده است. این دو نویسندگان دو کتاب ماندگار و استثنایی در حوزه سرمایه‌گذاری در سهام با روش خرید و حفظ سهام پرارزش هستند. بنجامین گراهام کتاب سرمایه‌گذار هوشمند را نوشته که بافت آن را بهترین کتاب نوشته شده در زمینه سرمایه‌گذاری می‌داند. فیلپ فیشر نیز کتاب سهام عادی، سود غیرعادی را به رشته تحریر درآورده است.
خرید سهام با قیمت کمتر از ارزش ذاتی و سربار اندک و سهام با پتانسیل بالا برای رشد، سبب ثروتمند شدن بافت شده است، به طوری که او در سال 1960 میلیونر و در سال 1988 میلیاردر شد. در سال 1991 او که از پیش بزرگ‌ترین سهامدار شرکت سالومون در وال استریت بود به ریاست این شرکت رسید. شرکت برکشایر هث‌وی اکنون در حوزه‌های مختلف ازجمله تولید، بیمه، انرژی، حمل‌و‌نقل و خدمات فعالیت می‌کند.


مارک زوکربرگ
میلیاردر کارآفرین در حوزه رسانه
 



زوکربرگ مدیرعامل و رئیس شرکت فیس‌بوک در سال 1984 در نیویورک به دنیا آمد و تحصیلات خود را در زمینه علوم رایانه ناتمام رها کرد
«سریع حرکت کنید و چیزها را بشکنید. اگر چیزی شکسته نشود، به اندازه کافی سریع حرکت نکرده‌اید.»
زوکربرگ نه‌تنها جزو نسل جدید کارآفرین‌های دره سیلیکونی است، بلکه در حوزه رسانه‌های اجتماعی یک انقلاب پدید آورده است.
 فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی در اکثر کشورهای جهان به جز روسیه، ایران و چین است. 
در پایان سال 2013، در سراسر جهان بیش از یک میلیارد نفر عضو شبکه فیس‌بوک بودند، یعنی 351 میلیون نفر در آسیا، 275 میلیون نفر در اروپا، 199 میلیون نفر در آمریکای شمالی و 362 میلیون نفر در دیگر نقاط جهان. 
درآمد سالانه این سایت 9 /7 میلیارد دلار است و ارزش آن در بورس 150 میلیارد دلار. هیچ شرکت دیگری نتوانسته در 10 سال نخست حضور خود در بورس چنین ارزشی پیدا 
کند.  زوکربرگ در سن 23 سالگی میلیاردر شد و در سی سالگی ثروت او بنا به تخمین بلومبرگ 4/ 26 میلیارد دلار خواهد بود. در این حالت او یکی از 25  ثروتمند جهان خواهد بود و جوان‌ترین در بین 150 ثروتمند جهان. در سال 2008 مجله فوربس مارک زوکربرگ را جوان‌ترین میلیاردر که ثروتش را شخصا کسب کرده است، معرفی کرد. زوکربرگ نیز مانند بیل گیتس سه دهه پیش، پس از 2 سال تحصیل در دانشگاه هاروارد این دانشگاه را رها کرد تا شرکت خود را تاسیس کند. 
رشد سریع فیس‌بوک حتی از لحاظ استاندارد شرکت‌های تازه تاسیس نیز اعجاب برانگیز بوده است. سهام فیس‌بوک در سال 2012 در بورس عرضه شد و در بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ 16 میلیارد دلار سرمایه به آن جذب شد. 
شبیه برخی دیگر از شخصیت‌های فهرست، زوکربرگ برای رشد و افزایش سهم خود در بازار به تصاحب شرکت‌های دیگر اقدام کرده و فیس‌بوک را به یک پلت‌فرم برای اپلیکیشن‌های مختلف تبدیل کرده است.
 سال پیش او ائتلافی از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری تشکیل داد تا از طریق آن خدمات دیجیتال را روی خطوط تلفن به کاربران در کشورهای در حال توسعه ارائه کند. پاسخگویی به خواست نسل نو و توجه به توسعه خدمات عوامل مهم در رشد این شبکه بوده‌اند.
 


جک باگل
پیشرو صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی
 



جک باگل موسس و مدیرعامل پیشین گروه ونگارد در سال 1929 در ایالت نیوجرسی به دنیا آمد و از دانشگاه پرینستون در مقطع کارشناسی اقتصاد فارغ‌التحصیل شد
«موفقیت را نباید خرید، باید به‌دست آورد.»
امروزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی، چنان فراگیر هستند که تصور اینکه جک‌باگل نخستین این صندوق‌ها را چهل سال پیش تاسیس کرد، سخت است. آنچه جک باگل به مدیران پولی حرفه‌ای می‌گفت چیز خطرناکی بود. 
او می‌گفت، تک‌تک سرمایه‌گذاران دیگر مجبور نیستند با صندوق‌های سرمایه‌گذاری که عملکرد پایین‌تر از بازار دارند، کار کنند در عوض برای آنها بهتر است سهامی از طیفی گسترده از شرکت‌های حاضر در بازار را بخرند نه آنکه همواره به دنبال یافتن سهام پر سود باشند. 
چنین چالشی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری دردسرساز بود و به همین دلیل انتقادهای زیادی درباره این دیدگاه مطرح شد، اما تمام کسانی که ایده‌های جدید مطرح می‌کنند با چنین انتقادهایی مواجه می‌شوند.
اگر چه او در سال 1974 گروه ونگارد را تاسیس کرد و نخستین صندوق شاخصی خود را 2 سال بعد راه انداخت، اما تنها در سال 1990 این صندوق‌های شاخصی فراگیر شدند و این امر حاصل تلاش‌های باگل بود. 
در نهایت همان سال باگل از دید فعالان صنعت مدیریت پول به رسمیت شناخته شد. صندوق شاخصی 500  او وارد رقابت با دیگر فعالان بازار شد. 
در نهایت صندوق ونگارد به دومین صندوق بزرگ سرمایه‌گذاری جهان تبدیل شد و در سال 1999 صندوق شاخصی ونگارد 500، 100 میلیارد دلار دارایی داشت. در سال 2011 دارایی‌های این صندوق به 200 میلیارد دلار رسید و تا آن زمان 383 صندوق شاخصی دیگر هم در آمریکا تشکیل شده بودند. در حال حاضر ارزش دارایی‌های این صندوق 2 هزار میلیارد دلار است. به زبان ساده، فلسفه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری وی تمرکز بر صندوق‌های شاخص گسترده بود که به‌عنوان صندوق‌های باهزینه ناچیز، بازدهی اندک و مدیریت به‌صورت گذشته‌نگر معرفی می‌شد. حداقل‌سازی هزینه‌ها در پایه‌گذاری، اهداف بلندمدت سرمایه‌گذاری در اقتصادهای تولیدی و توجه به تحلیل منطقی به جای انتخاب احساس از مهم‌ترین مبانی تصمیم‌گیری در فرآیندهای سرمایه‌گذاری وی بود.



لری الیسون
از بنیان‌گذاران شرکت اوراکل
 



لری الیسون از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت اوراکل در سال 1944 در نیویورک سیتی متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه‌های ایلینویز و شیکاگو ناتمام گذاشت.
«من به موفقیت معتادم. هر چه بیشتر موفق می‌شوید، بیشتر مایلید موفق شوید.»
لری الیسون نمونه‌ای از داستان موفقیت آمریکایی است: او فرزندخوانده‌ای است که به یکی از ثروتمندترین افراد در جهان تبدیل شد. آنچه او را به یک تحول آفرین تبدیل کرد، نقش پیشرویی است که در شکل‌دهی به شرکت‌های مختلف استفاده‌کننده از فناوری اطلاعات داشته است. 
شرکت اوراکل که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای اداری است، داده‌های انبوه و محاسبات انبوه تجاری را آنطور که ما اکنون آن را می‌شناسیم، تعریف کرد. محصولات شرکت اوراکل در تک تک 100 شرکت بزرگ جهان و 400هزار شرکت دیگر در 145 کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
الیسون در نیویورک به دنیا آمد، اما در شیکاگو و توسط عموی مادرش بزرگ شد. او، لری را در 9 سالگی به فرزندی قبول کرد. الیسون پس از دوران نوجوانی پرتلاطم و ترک تحصیل از دو دانشگاه به غرب رفت و در آنجا به نوشتن کد برای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نظیر آمپکس پرداخت. طی دهه 1990 شرکت اوراکل متحول شد و توانست برای محصولات خود مشتری بیابد.  بانک‌ها، خطوط هواپیمایی، تولیدکنندگان خودرو و خرده‌فروش‌ها مشتری نرم‌افزارهای این شرکت شدند. شرکت اوراکل جزو نخستین شرکت‌هایی بود که برنامه‌های نرم‌افزاری سازگار با اینترنت تولید می‌کردند و همین پیشرو بودن سبب شد در رقابت با شرکت‌هایی نظیر سایبست و انفورمیکس پیروز شود.  همزمان با آنکه شرکت‌ها بیشتر با افراد و ابزارها مرتبط می‌شوند و خدمات و محصولات جدید از داده‌های تراکنش‌ها استخراج می‌شود نیاز به شرکت‌هایی نظیر اوراکل بیشتر می‌شود.
طبق گزارش مجله فوربس در سال 2012 لری الیسون در رده پنجم ثروتمندترین افراد دنیا قرار گرفت. فوربس اعلام کرد ارزش خالص دارایی‌های الیسون 40 میلیارد دلار است.
او در سال 1971 با انجام سرمایه‌گذاری شخصی به مبلغ 2000 دلار آزمایشگاه‌های توسعه نرم‌افزار را بنیان گذاشت. در سال 1979 این شرکت به Relational Software Inc (نرم‌افزار رابطه‌ای) تغییر نام داد که بعدها با ارائه محصول اصلی این شرکت- پایگاه داده اوراکل- و براساس نام آن مجددا  به شرکت اوراکل تغییر نام یافت.
 


جک ولش
 رئيس و مدیر سابق شرکت جنرال الکتریک

 


جک ولش، مدیرعامل پیشین شرکت جنرال موتورز در سال 1935 در ایالت ماساچوست متولد شد و در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه ایلینویز با مدرک دکتری فارغ‌التحصیل شد
«سرنوشت خود را به‌دست بگیرید در غیر این صورت دیگری آن را در کنترل خود خواهد گرفت.»
جک ولش که به جای آنکه یک مالک - کارآفرین باشد، یک کارمند- مدیر بود، از برخی جهات در فهرست 25 شخصیت تاثیرگذار جهان منحصربه‌فرد یا کم‌نظیر است. او در نقش رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک «مدیریت شرکتی آمریکایی» را در اواخر قرن بیستم تعریف کرد. 
او این کار را با رهبری نوآورانه و تلاش‌هایش انجام داد. ولش که مهندسی شیمی خوانده بود در سال 1960 پس از گرفتن مدرک دکترای خود در شرکت جنرال الکتریک پلاستیکس مشغول به‌کار شد. 
به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد و در سال 1972 به معاونت ریاست این شرکت و طی 5 سال به معاونت ارشد ریاست شرکت رسید.
در سال 1981 او به جوان‌ترین رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک تبدیل شد. دیدگاه‌های استراتژیک ولش به‌رغم جوان بودن او سبب موفقیت و ارتقاي شغلی وی
 شد. 
طی دوره ریاست جک ولش بر شرکت جنرال الکتریک ارزش بازار این شرکت از 14 میلیارد دلار به 400 میلیارد دلار افزایش رسید. طی دهه 1980 سبک مدیریتی ولش برای دیگر مدیران آمریکایی الگو قرار گرفت. او توانست بر تهدید حاصل از کاهش تقاضا و رقابت آسیایی‌ها غلبه کند.
 او برخی کارخانه‌های جنرال الکتریک را تعطیل و عده‌ای از کارکنان را اخراج کرد. او برای تغییر فرهنگ کاری در کارخانه‌ها هر سال 10 درصد از مدیران دون پایه شرکت را اخراج کرد و به 20 درصد مدیران ارشد شرکت پاداش داد. تا سال 1985 یک‌چهارم نیروی کار جنرال الکتریک اخراج شده و 299 هزار نفر باقی مانده بودند. 
نکته قابل توجه این است که خرید شرکت‌های جدید از سوی جنرال الکتریک سبب شد توازن تجاری این شرکت از تولید به سمت خدمات مالی تغییر کند. 
درآمد جنرال الکتریک از 8/ 26میلیارد دلار در سال 1980 به 130 میلیارد دلار افزایش یافت. این همان سالی بود که ولش بازنشسته شد.



نارایانا مورتی
 بنیان‌گذار اینفوسیس، پدر فناوری اطلاعات هند
 



نارایانا مورتی مدیر شرکت اینفوسیس در سال 1946 در هند به دنیا آمد و از موسسه فناوری هند در رشته مهندسی برق فارغ‌التحصیل شد
«معتقدیم آنچه می‌آموزیم بیش از جایی که از آن آغاز می‌کنیم، اهمیت دارد.»
مهم‌ترین تغییر در مدیریت شرکت‌های بزرگ در اروپا و آمریکا طی ربع قرن گذشته برون‌سپاری عملیات‌های غیراداری بوده است. بخش عمده این عملیات‌ها در نهایت به هند منتقل شدند و به دست شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مستقر در بنگلور نظیر اینفوسیس و وایپرو سپرده شدند. 
در این حوزه هیچ‌کس به اندازه نارایانا مورتی موسس شرکت اینفوسیس در پدید آمدن این تحول انقلاب‌گونه موثر 
نبود. 
او پدر فناوری اطلاعات هند قلمداد می‌شود و در ایجاد یک شرکت چند میلیارد دلاری نرم‌افزاری و ارائه‌دهنده خدمات فناوری اطلاعات، نشان داد که شرکت‌های هندی می‌توانند با بهترین شرکت‌های جهان رقابت کنند.
مورتی در سال 1981 به همراه 6 مهندس نرم‌افزار از شرکت سیستم‌های رایانه‌ای پاتنی شرکت اینفوسیس را تاسیس کردند. 
همسر مورتی که او هم مهندس رایانه بود و در آن زمان درآمد بیشتری نسبت به مورتی داشت سرمایه اولیه تاسیس شرکت را که 1150 دلار بود، تامین کرد. 2 سال طول کشید تا اولین خط تلفن برای شرکت نصب شود و 2 سال و نیم طول کشید تا اولین رایانه وارد شود.
نخستین مشتری شرکت اینفوسیس شرکت دیتابیسیکس در نیویورک بود. در سال 1990پس از 9 سال موفقیت نسبی، مورتی باید همکارانش را متقاعد می‌کرد که پیشنهاد خرید شرکت به قیمت یک میلیون دلار را رد کنند. 
سال بعد در هند اصلاحات اقتصادی انجام شد و فعالیت‌های شرکت اینفوسیس رونق گرفت. در سال 1991 اینفوسیس به نخستین شرکت هندی تبدیل شد که سهام آن در بازار نزدک آمریکا عرضه شد. 
پنج سال بعد اینفوسیس نخستین شرکت بورسی هند بود که درآمد سالانه یک میلیارد دلار داشت. امروزه اینفوسیس 800 مشتری از 30 کشور جهان دارد و 85 درصد درآمد آن از آمریکای شمالی و اروپا حاصل می‌شود. مورتی در سال 2011 به طور کامل بازنشسته شد.
 


لی کاشینگ
ثروتمندترین مرد آسیا، رئیس هلدینگ چونگ کونگ
 


لی کا شینگ متولد سال 1928 در چین است و تحصیلات دانشگاهی ندارد.
«اگر فکر کنید، آماده خواهید شد. اگر آماده شوید، هیچ نگرانی نخواهید داشت.»
لی کا شینگ ثروتمندترین مرد آسیا به تخمین بلومبرگ ثروتی 2 /31 میلیارد دلاری دارد و به‌دلیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه و عظمت امپراتوری تجاری‌اش، قدرتمندترین مرد آسیا در حوزه تجارت محسوب می‌شود.
 او در فهرست تاثیرگذارترین شخصیت‌های 25 سال اخیر کهنسال‌ترین فرد است. فعالیت‌های تجاری او بسیار گسترده است و در 52 کشور جهان 270 هزار کارمند دارد. او در استان گوانگدونگ چین به دنیا آمد اما خانواده‌اش طی جنگ چین و ژاپن به هنگ‌کنگ گریختند. اندکی پس از این سفر پدرش بر اثر بیماری درگذشت و او در سن 9 سالگی مدرسه را ترک کرد و در یک کارخانه تولید ساعت به‌کار مشغول شد.
 در چهارده سالگی در یک شرکت تجاری که در حوزه پلاستیک فعالیت می‌کرد، مشغول به‌کار شد. در سال 1950 او برای آنکه کسب و کار خود را راه اندازد از شرکت یاد شده خارج شد. در آن دوره او به ساخت اسباب بازی‌های پلاستیکی و اقلام مصرفی روزمره پرداخت. 
لی، کارخانه خود را به ماشین‌آلات جدید مجهز کرد تا بر تولید گل‌های پلاستیکی متمرکز شود زیرا با مطالعه نشریات تجاری فهمید محصولاتش در ایتالیا طرفداران زیادی دارد. او تصور می‌کرد تولید گل‌های پلاستیکی افق تجاری بهتری برایش 
دارد. 
او به‌دلیل موفقیت‌هایی که طی 6 دهه اخیر در حوزه تجاری داشته و توانسته به ثروتمندترین مرد آسیا تبدیل شود در فهرست شخصیت‌های تاثیرگذار ربع قرن اخیر قرار گرفته است. همان‌طور که کارلوس اسلیم بر تمام جنبه‌های تجاری و زندگی مردم مکزیک تاثیرگذار بوده است، لی در هنگ کنگ بر هر چیز از مخابرات و برق گرفته تا خرده‌فروشی، املاک و کشتیرانی تاثیرگذار است و البته فعالیت‌های تجاری شرکت‌های او بسیار بیش از هنگ‌کنگ را شامل می‌شود. 
لی، مالک بزرگ‌ترین اپراتور خصوصی پایانه‌های کانتینری با بنادری است که در سرتاسر جهان از انگلستان تا پاناما وجود دارند. او همچنین مالک بزرگ‌ترین خرده‌فروشی لوازم آرایشی و زیبایی به نام ‌ای اس واتسون است که از اروپا تا چین فروشگاه دارد. او به «سوپرمن» هنگ‌کنگ مشهور است.



کارل ایکان
سرمایه‌گذار آمریکایی، بنیان‌گذار ایکان انترپرایز
 


کارل ایکان در سال 1936 در نیویورک متولد شد و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی در رشته فلسفه از دانشگاه پرینستون است.
«در تجارت تصاحب شرکت‌ها، اگر مایلید دوستی داشته باشید یک سگ بخرید.»
کارل ایکان پس از شناسایی ارزش یک شرکت به خرید آن اقدام می‌کند و نه اندازه شرکت، نه شهرت، نه صنعتی که شرکت در آن مشغول فعالیت است هیچ یک آن را از خرید آن شرکت منصرف نمی‌کند.
 او برای تصاحب شرکت از روش‌های مختلف و نقش‌های گوناگون نظیر سهامدار اقلیت، مالک مدیر و... استفاده می‌کند و صرف‌نظر از روشی که برای به تملک درآوردن شرکت‌ها دارد، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ایکان ثروتی معادل 7 /21  میلیارد دلار برای او به ارمغان آورده است.
اعضاي هیات‌مدیره و مدیران عامل شرکت‌ها از اینکه بفهمند او سهامدار شرکت شده دچار هراس می‌شوند زیرا با قدرتی که او پس از خرید سهام شرکت‌ها به‌دست می‌آورد به تغییرات اساسی در آنها اقدام می‌کند و عموما، نه همیشه، نتیجه این تغییرات برای شرکت و سهامداران بسیار مثبت بوده
 است.
 از دید او سهامداران به دلایل مختلف و برای مدتی بیش از حد طولانی به شکلی غیرمستقیم زیاده‌روی‌های مدیران شرکت را نادیده گرفته‌اند و در مقابل آن موضع‌گیری نکرده‌اند در نتیجه برای موفقیت بلندمدت شرکت ضروری است تغییراتی در کادر مدیریت آن داده شود. 
ایکان علاقه خاصی به شرکت یا صنعتی خاص ندارد و انواع شرکت‌های فعال در حوزه‌هایی نظیر تولید قطعات خودرو، فلزات، انرژی، بسته‌بندی مواد غذایی، املاک و... را مدیریت می‌کند. 
این کار را از طریق شرکت بورسی خود یعنی ایکان انترپرایز انجام می‌دهد او در این شرکت سهامدار عمده است. شرکت ایکان انترپرایز در سال 1987 تاسیس شد و چند صندوق سرمایه‌گذاری داخلی با دارایی 3/7 میلیارد دلار در آن مشغول فعالیت مالی هستند.
از سال 2000 تاکنون ایکان استراتژی سرمایه‌گذاری فعال را در پیش گرفته است و همواره به دنبال شرکت‌های با ارزش ذاتی بالا و قیمت اندک سهام است. او به دارایی‌های فیزیکی علاقه‌ای خاص دارد.
 


مگ ویتمن
مدیرعامل هیولت پاکارد، مدیرعامل پیشین eBay 

 


مگ ویتمن، رئیس و مدیرعامل شرکت هیولت پاکارد در سال 1956 در ایالت نیویورک متولد شد. او در رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی از دانشگاه پرینستون فارغ‌التحصیل شده و مدرک ام‌بی‌ای خود را از دانشکده تجاری هاروارد گرفته است.
«من وقت زیادی را صرف فکر کردن به این موضوع نمی‌کردم که به‌عنوان یک زن چطور می‌توانم به شکلی متفاوت مدیریت کنم. من صرفا از اینکه در حال مدیریت کردن هستم خشنود بودم.»
مگ ویتمن تنها زنی است که تاکنون مدیریت عاملی دو شرکت بورسی آمریکا را بر عهده داشته است: ایی‌بی و هیولت پاکارد. همچنین تا قبل از ورود ماریسا مایر به یاهو، او تنها زن مدیر یک شرکت پیشرو اینترنتی بود. شرکت‌های ایی‌بی و هیولت پاکارد هنگامی که مگ ویتمن مدیریت آنها را بر عهده گرفت در دوره‌های مختلف فعالیت تجاری خود بودند اما هر دو شرکت از لحاظ مدیریتی در وضعیت ناهنجار قرار داشتند. ویتمن در سال 1998 به سمت مدیرعاملی سایت فروش آنلاین و مزایده ایی‌بی رسید.
 این شرکت که پیر امیدیار آن را تاسیس کرده بود سه سال بود که فعالیت می‌کرد و تنها 30 کارمند داشت و درآمد سالانه آن کمتر از 5 میلیون دلار بود. ویتمن پس از 10 سال مدیریت بر این شرکت در حالی آن را ترک کرد که فروش سالانه آن به 8 میلیارد دلار رسیده بود و 15 هزار کارمند داشت. همچنین در 30 کشور جهان فعالیت می‌کرد. فعالیت‌های ویتمن سبب شد ارزش بازار شرکت ایی بی از 7/7 میلیارد دلار در سال 1998 به 57 میلیارد دلار در سال 2004 برسد و به این ترتیب او به‌عنوان اثربخش‌ترین مدیرعامل در آمریکا به الگویی برای زنان و مردان تبدیل شد.
6 ماه پس از ورود ویتمن به شرکت ایی بی، سهام آن در بورس آمریکا عرضه شد و ویتمن با سختکوشی و نبوغ خود این عملیات ظریف را رهبری کرد. او همچنین توانست شرکت ایی بی را به سلامت از بحران سال 2000 و 2001 شرکت‌های اینترنتی خارج کند. او زمینه بین‌المللی شدن این شرکت را فراهم کرد و در سال 2002 سیستم خرید آنلاین پی پال را با قیمت 5 /1 میلیارد دلار خرید. ویتمن در سال 2011 به مدیریت عاملی شرکت هیولت پاکارد برگزیده شد و در آن شرکت نیز به مدیریت از هم پاشیده سامان داد. او مجبور بود تصمیم‌های سخت بگیرد و به‌دلیل پشتکار و نبوغ و نیز شجاعتی که در مدیریت این دو شرکت و توسعه آنها از خود نشان داد، الگو قرار گرفت.



مایکل بلومبرگ،
پیشرو خدمات اطلاع‌رسانی مالی در وال‌استریت
 



مایکل بلومبرگ، بنیان‌گذار شرکت بلومبرگ در سال 1943 در بوستون متولد شد و در رشته مهندسی برق از دانشگاه جان هاپکینز فارغ‌التحصیل شد. او از دانشکده تجاری هاروارد مدرک ام بی‌ای گرفت.
«من به رها کردن اعتقادی عمیق دارم و همواره گفته‌ام که بهترین برنامه‌ریزی مالی انجام تعهدات است.»
برای کارآفرین‌ها لازم، اما نه کافی، است که ایده‌ای متحول‌کننده داشته باشند. باید فرصتی در زندگی پدید آید که این ایده به مرحله عمل برسد. 
در فهرست اثرگذارترین شخصیت‌های ربع قرن اخیر هیچ‌یک از افراد به اندازه مایکل بلومبرگ نمونه‌ای بارز از این گفته نیست.در سال 1981 بلومبرگ در وال استریت به تدریج به اوج می‌رسید. او ریاست بخش معاملات و توسعه سیستم‌ها را در شرکت سالومون برعهده داشت. 
هنگامی که این شرکت با شرکت فیبرو که در حوزه معامله مواد خام فعالیت می‌کرد، ادغام شد بلومبرگ و برخی دیگر از مدیران آن استعفا دادند. بلومبرگ با این کار 10 میلیون دلار پول نقد و اوراق قرضه به‌دست آورد و 4 میلیون دلار آن را برای راه‌اندازی شرکت اطلاع‌رسانی مالی که «سیستم‌های نوآورانه بازار» نام‌گذاری شد، اختصاص داد.
او معتقد بود یک بازار دست نخورده در حوزه اطلاع‌رسانی وجود دارد که با حضور در آن می‌توان تحولی بزرگ در ارائه خدمات اطلاع‌رسانی به وجود آورد. بلومبرگ می‌خواست قیمت‌ها، داده‌های مالی و تحلیل‌ها را به سریع‌ترین شیوه و از طریق پایانه‌های اختصاصی در اختیار متخصصان وال‌استریت قرار دهد.
نخستین مشتری او بانک مریل‌لینچ بود. این بانک 22 واحد بلومبرگ را خرید و 30 میلیون دلار برای 30 درصد آن سرمایه‌گذاری کرد. بلومبرگ به سرعت رشد کرد و در سال 1989 ارزش آن به 2 میلیارد دلار رسید. نشریه فوربس ثروت بلومبرگ را 32 میلیارد دلار تخمین زده است. 
طی سال‌های اخیر شرکت بلومبرگ خدمات متنوعی را به سبد خدمات خود افزوده است؛ اما پایانه‌های اختصاصی ارائه اطلاعات مالی و تحلیل‌ها همچنان مهم‌ترین بخش فعالیت‌های این شرکت است. 
در سال 2013 درآمد این شرکت 3 /8 میلیارد دلار بود و یک سوم بازار 25 میلیارد دلاری تحلیل‌ها و داده‌های مالی را در اختیار داشت.
 


سندی ویل بانکدار و دلال معاملات 
در وال استریت
 


سندی ویل، معامله‌گر، رئیس و مدیر پیشین سیتی گروپ در سال 1933 در نیویورک سیتی به دنیا آمد و از دانشگاه کورنل مدرک کارشناسی امور دولتی گرفت
«یاد بگیر چطور یک بازنده باشی؛ زیرا برای برنده بودن تجربه بازنده بودن مهم است.»
سندی ویل مسلما در دوران خود استاد انعقاد قرارداد و معاملات در صنعت مالی بود. 
او موفق شد دو امپراتوری خدمات مالی یعنی شیرسون و سیتی گروپ را که از بسیاری جهات با نهادهای مالی مشابه متفاوت بودند، تاسیس کند. هدف از تاسیس سیتی گروپ این بود که این نهاد مالی به بزرگ‌ترین موفقیت ویل در نیم قرن فعالیت او در وال استریت تبدیل شود.
 او از طریق ادغام‌ها و تصاحب‌ها نخستین سوپرمارکت مالی را از زمان رکود بزرگ پدید آورد. در قلب این ابداع بزرگ بانک آمریکا قرار داشت. 
بحران مالی سال 2008 که کشورهای توسعه‌یافته جهان را به بحران مالی و رکود اقتصادی کشاند، نشان داد سیتی گروپ درست مدیریت نشده یا آن‌طور که ویل مدیران بعدی خود را متهم کرد، اصلا مدیریت نشده است.
همچنین آشکار شد در سیتی گروپ مولفه‌هایی نظیر معاملات صحیح، سازگاری با تحولات تجاری بین‌المللی و واکنش سریع به خواست مشتری‌ها وجود نداشته است.
 در آن بحران قیمت سهام سیتی گروپ به شدت کاهش یافت؛ یعنی از 55 دلار به ازای هر سهم در سال 2007 به یک دلار در سال 2009 رسید. دولت آمریکا برای جلوگیری از ورشکستگی این نهاد وارد عمل شد و 46 میلیارد دلار از پول مالیات‌دهندگان را به آن تزریق کرد. با این اقدام خطر ورشکستگی از میان رفت.
ویل در اکتبر سال 2003 خود را از سمت مدیریت سیتی گروپ بازنشسته کرد. دریافت که توان دوری از کار و فعالیت را ندارد و مجددا برای مدت 3 سال (تا پایان سال 2006) قراردادی امضا کرد و به عرضه فعالیت بازگشت. وي بار ديگر در سال 2006 از سمت مدیر عاملی سیتی گروپ بازنشسته شد و اندکی بعد در تابستان سال 2008 بازار وام‌های رهنی دچار فروپاشی شد. تحولات منفی که بعد از بازنشستگی ویل برای سیتی گروپ اتفاق افتاد از ارزش تلاش‌های او نمی‌کاهد و درباره توانایی‌های او در حوزه معاملات مالی تردید به وجود نمی‌آورد. تلاش‌های او برای بسیاری از مدیران پس از او الگو قرار گرفته است.
 

 

جزئیات مفید درمورد روغن پالم

 
 

 

روغن پالم؛ واژه یا به عبارتی ماده ای است که اگر چه جدید نیست اما در چند روز اخیر وارد حوزه گسترده واژه های نگران کننده در ذهن ایرانیان شده است.

هنوز چند روزی از صحبت های وزیر بهداشت درباره شایعه ورود پالم به صنایع لبنی نگذشته بود که واکنش ها نسبت به آن آغاز شد و این بهترین دلیل برای اثبات ضرب المثل قدیمی تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها بود.

 وقتی وزیر بهداشت اعلام کرد در ماست پرچرب بعضی از شرکتها که اسمشان اعلام خواهد شد روغن پالم استفاده می شود دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه هیچ کارخانه‌‌ای را سراغ ندارم که از چربی گیاهی به جای چربی حیوانی در تولید شیر پرچرب استفاده کند، گفت: این حرفها تشویش اذهان عمومی است واگر وزارت بهداشت از وجود کارخانه‌‌های متخلف مطلع است باید فورا جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرد.

 رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی در مورد استفاده روغن پالم برای تولید شیر پرچرب توسط برخی از کارخانه‌های صنایع لبنی گفت: این موضوع را شنیده‌ام و از بیان آن توسط وزیر بهداشت و درمان بسیار تعجب کردم.

 اما در همین زمینه ،رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه اضافه نمودن روغن پالم به شیر به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست، گفت: این اقدام سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می‌کند و لازم است وزارت بهداشت و درمان مداخله جدی برای نظارت داشته باشد.

 رحمت‌الله حافظی در گفت‌وگو با ایسنا‌ درباره مطرح شدن خبری مبنی بر اضافه نمودن روغن پالم به شیر گفت: این مسئله از نظر بهداشتی و سلامت مورد تایید نیست و انتظار داریم وزارت بهداشت با مداخله و نظارت بیشتر مانع از این اقدام شود.

 

**روغن پالم چیست؟

 **اما روغن پالم چیست و چرا اضافه کردن آن به مواد پرچرب خطر آفرین است؟

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است .

 و در اکثر خیابانهای شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود. مثل همه روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست اگرچه مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDLرا افزایش می دهد.

روغن نخل یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی، افریقا،اسیای جنوب شرقی و بخش هایی از برزیل است.در دیگر نقاط جهان برای پایین اوردن هزینه ها در صنایع غذایی تجاری و پایداری بالا اکسیداتیو (اشباع) محصول تصفیه شده برای سرخ کردن هم استفاده می شود.

 با این حال مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ انجام شد که نشان داد ممکن است روغن نخل جایگزین مناسبی به دلیل داشتن چربی های ترانس برای افراد با سطح بالا LDL نیست. استفاده از روغن نخل نگرانی هایی را برای گروه های فعال محیط زیست ایجاد کرده است.

 میزان زیاد روغن ها در درختان باعث جذب سرمایه گذاران برای سود دهی شده است که این منجر به از بین رفتن جنگل های مالزی و اندونزی به منظور ایجاد فضا برای کشت خالص روغن خرما شده است.

 **پالم و افزایش بیماری قلبی

روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c۱۶ یالمتیک اسید گرفته است. اسید اوئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است.

به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند.

چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به دلیل خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و هم اکنون هم در مواد آرایشی خانمها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است.

مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود. در حال حاضر روغن پالم به عنوان «روغن گیاهی» یا «چربی گیاهی» بر روی برچسب های مواد غذایی در اتحادیه اروپا (EU) ذکر شده است.

از سال ۲۰۱۵ زیر نظر اتحادیه اروپا در بسته بندی مواد غذایی دیگر اجازه استفاده از اصطلاح کلی «چربی گیاهی» یا «روغن گیاهی» در فهرست مواد تشکیل دهنده داده نخواهد شد. تولید کننده ی مواد غذایی باید نوع خاص چربی گیاهی را استفاده می کند شامل روغن پالم را ذکر کند.

 

پیدا کردن و مشخص کردن زمان و چگونگی وقوع اتفاقات تاریخی مشهور کار سختی نیست اما بیرون کشیدن نکته های تاریخی و وجه هایی از آن که در سایه مانده اند خلاقیت و تخصص بیشتری می خواهد. گاهی باید به تاریخ جور دیگری نگاه کرد تا نکاتی را از دل آن بیرون کشید که تا به حال کسی فکرش را هم نمی کرده.

در این متن یک نمونه جالب از این خلاقیت را خواهید خواند، متنی که در پاسخ به این سوال تهیه شده است: "کدام جفت اتفاق ها تقریبا در یک زمان تاریخی واقع شده اند اما کسی فکرش را نمی کرد که چنین باشد؟!" این هشت مورد را مرور کنید که مشتی از خروار است.

اهرام جیزه و ماموت های پشمالو

آنچه شواهد و اسناد زیستی نشان می دهند، آخرین ماموت های پشمالو حدود 1700 سال پیش از میلاد در جزیره ورانجل روسیه منقرض شدند. در مصر، اهرام جیزه یا اهرام خوفو یا خئوپس که جزو عجایب هفتگانه جهان به شمار می روند، حدودا چهار هزار سال پیش ساخته شدند. هر چند برخی باستانشناسان معتقدند تاریخ ساخت آنها از این هم قدیمی تر است. مقایسه این عددها یک آمار دیگر هم به ما می دهد و آن اینکه زمان حضور کلئوپاترا روی زمین، از نظر تاریخی به ما نزدیکتر است تا زمانی که مصری ها به دستور فراعنه خود، هرم های عجیب و غریب شان را بنا کردند.

دانشگاه هاروارد و حساب دیفرانسیل

دانشگاه هاروارد، در سال 1636 تاسیس شد و به همین دلیل قدیمی ترین موسسه تحصیلات عالیه در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. این دانشگاه که ابتدا "کالج جدید" نام داشت، فاقد کلاس های حساب دیفرانسیل بود زیرا هنوز تا آن موقع مبحث جداگانه ای به این عنوان در ریاضیات تعریف نشده بود.

اولین بار در اواخر قرن 17 میلادی و دقیق تر در 1678 بود که نام حساب دیفرانسیل به عنوان یک شاخه تخصصی ریاضی و با عنوان "روش نووا" توسط گاتفرید لایبنیز مطرح شد. بعد از آن ایساک نیوتن با قوانین "پرینسیپیا" یا "اصول ریاضیات" این مبحث را به طور تخصصی تر و با فرمول بندی های جدید دنبال کرد که به شدت مورد توجه ریاضیدانان هم عصر و بعد از او قرار گرفت.

نکته جالب دیگر در مورد این تقابل تاریخی این است که تاسیس دانشگاه هاروارد مربوط به زمانی است که گالیله، فیزیکدان، ریاضیدان و منجم مشهور اروپایی هنوز زنده بود، گالیلگه در 1643 درگذشت.


اولین استخراج صنعتی نفت در خاورمیانه و امپراتوری عثمانی

تا سال 1908، هنوز هیچ چاه نفتی در خاورمیانه به منظور استخراج صنعتی نفت حفر نشده بود. در این سال و در تاریخ 26 می، انگلیسی ها برای اولین بار این کار را در شهر مسجدسلیمان در استان خوزستان انجام دادند و این شهر به "پایتخت نفت خاورمیانه" مشهور شد.

انگلیسی ها در همان سال، کار ساخت یک استادیوم مدرن فوتبال در این شهر را شروع کردند و تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان و ورزشگاه آنها نیز در خاورمیانه، اولین هستند.امپراتوری عثمانی که در قرن 13 میلادی تاسیس شد تا آن زمان هنوز منقرض و متلاشی نشده بود. سلطان محمد پنجم آخرین پادشاه این سلسله پادشاهی بود که در سال 1922 حکومتش پایان یافت و در این سال دولت ترکیه به صورت یک جمهوری جدید از این سلطنت پهناور مستقل شد. این اتفاق 14 سال بعد از حفر اولین چاه صنعتی خاورمیانه به وقوع پیوست.

ماشین فکس و اولین شماره هفته نامه اکونومیست

اولین ماشین فکس در سال 1843 توسط یک مکانیک اسکاتلندی به نام "الکساندربین" اختراع شد. این مدل اولیه ماشین فکس از ترکیب چند آونگ همزمان و منظم، چند پراب الکتریکی و کاغذهای حساس الکترومکانیکی برای اسکن اطلاعات ساخته شده بود. اطلاعات خوانده شده توسط این دستگاه توسط چند سیم منتقل و در سوی دیگر توسط دستگاهی مشابه همین، بازخوانی و چاپ می شد.
  

از طرفی در سپتامبر همان سال هفته نامه اکونومیست به سردبیری جیمز ویلسون در شهر لندن به چاپ رسید. اکونومیست یکی از قدیمی ترین و پرتیراژترین نشریات جهان است که اخبار و مقالات آن در سراسر جهان به عنوان مرجع استفاده می شود.


انسولین و نان تست

نان تست اولین بار در سال 1928 توسط یک مخترع به نام فردریک رووِدِر معرفی شد. پیش از آن نان به اشکال مختلف از جمله قرص کامل یا دایره ای فروخته می شد زیرا نانواها تصور می کردند نان تکه تکه شده و بریده بریده تازه نمی ماند اما خوب! طبیعت انسان حکم می کند که اول بدن سالمی داشته باشد و بعد به فکر سیر کردن آن بیفتد.

شاید به همین خاطر است که شش سال قبل از اختراع نان تست اولین داروی انسولین برای مداوای بیماران دیابتی به موفقیت ساخته شد. هر چند فکر ساختن انسولین مصنوعی برای کنترل دیابت، از سال 1889 وجود داشته است اما بالاخره در 11 ژانویه 1922 بود که فردریک بانتیگ موفق شد در آزمایشگاهش در تورنتو برای اولین بار نتیجه مثبت از انسولین مصنوعی بگیرد.

ایتالیا و ایالت کالیفرنیا

تا پیش از سال 1850 میلادی، ایالات متحده متشکل از 30 ایالت بود. در نهم سپتامبر این سال ایالت کالیفرنیا به عنوان سی و یکمین ایالت معرفی شد. این در حالی است که تا آن زمان هنوز کشور ایتالیا با مرز سیاسی امروز تشکیل نشده بود و 11 سال بعد، در سال 1861 میلادی، ژنرال ژوسپ گاریبالدی برای متحد کردن شهرها و ایالات مختلف ارتشی فراهم کرد و موفق شد آنها را تحت لوای یک پرچم متحد کرده و به طور رسمی یک ملت مستقل تشکیل دهد؛ یعنی عمر کشور ایتالیا از عمر ایالات کالیفرنیا کمتر است.

اشکانیان و میلاد مسیح (ع)

در سال های زندگی حضرت مسیح و کمی پیش و پس از آن آدم های معروفی در دنیا زندگی می کردند. کالیگولا امپراتور معروف روم در سال 12 میلادی به دنیا آمد یعنی دقیقا همزمان با حضرت مسیح (ع) زندگی می کرد و نرون در سال 37 میلادی.
 
 
کلئوپاترا، آخرین فرعون سلسله بطالسه مصر باستان هم 30 سال قبل از میلاد مسیح (ع) از دنیا رفت. در سال های زندگی حضرت مسیح (ع) در ایران اشکانیان حکومت می کردند و تقریبا مقارن با تولد ایشان، اردوان دوم پادشاه ایران بود.

"جنگ ستارگان" و گیوتین

آخرین باری که در فرانسه از گیوتین برای اعدام استفاده شد، به سال 1977 میلادی بازمی گردد. اولین فیلم جنگ ستارگان هم در سال 1977 و چند ماه پیش از آخرین استفاده گیوتین ساخته شد.

یک تقابل تاریخی جالب دیگر که به فرانسوی ها برمی گردد این است که برج مشهور ایفل در سال 1889 ساخته ساخته شد، یعنی در همان سالی که نینتندو تاسیس شد و همان سالی که ونگوک تابلو معروف "شب پرستاره"اش را کشید.

  ۱۰ درس زندگی که حین ورزش دو یاد گرفتم!

 



به نظر عجیب می‌آید که یک فعالیت فیزیکی که خیلی‌ها به تنهایی انجام می‌دهند و در آن چالشی به هیچ شخصی ندارد، بتواند پندآموز باشد.

تأثیرات مفید دویدن روی سلامت بدن، تناسب اندام، افزایش ظرفیت قلبی عروقی و تنفسی و کاهش استرس انکارناپذیر است. اما جالب است که همین فعالیت بدنی اگر مستمر انجام شود، تغییراتی در نگرش دونده در زندگی ایجاد می‌کند و دریچه‌هایی جدید روبروی او می‌گشاید.

 

در اینجا من فهرست جالبی از این اثرات مفید را برای شما می‌آورم:

۱- دشوارترین مرحله یک کار، شروع آن است. هرگز به خاطر دشوار بودن کار، از آن نترسید. مرحله دشوار کار که همان آغازش باشد را انجام بدهید، به تدریج در ادامه کارها روی غلطک می‌افتند.

 

۲- استمرار در کاری، باعث عادت کردن به آن می‌شود. هیچ کس دونده به دنیا نمی‌آید، کسانی که نمی‌دوند، حتی تصور نمی‌کنند که بشود هفته‌ای ۴ بار، هر بار مثلا ۱۰ کیلومتر دوید. آنها از خود می‌پرسند که این ورزشکارها انگیزه چنین فعالیتی را از کجا می‌آورند.

حقیقت این است که استمرار و پیشتکار در یک کار مثبت، به تدریج باعث شکل‌گیری عادت‌های مثبت می‌شود، خواه مسواک زدن به موقع باشد، یا دویدن یا عادات مطالعاتی.

6-30-2014 10-11-17 PM

 

۳- اگر می‌خواهید آدم بهتری شوید یا در کاری مهارت پیدا کنید، باید قبول کنید که این کار راه شاهانه ندارد و مستلزم تحمل دردها و رنج‌هایی است.

نشاط و سرخوشی بعد از تمرینات دو را می‌خواهید؟ باید آن دقایق فشار به عضلات، گرما، عرق کردن و نفس نفس زدن را تحمل کنید.

 

۴- اگر تن‌آسایی را کنار نگذارید، به هیچ کجا نمی‌رسید.

 

۵- کسانی که کاری را بهتر از شما انجام می‌دهند، در حکم آموزگاران شما هستند و نه رقبای شما.

کسی را سراغ دارید که بهتر و بیشتر از شما می‌دود و برنامه منظم‌تری دارد، ناخودآگاه از او یاد می‌گیرید که منظم‌تر باشید و از وقت‌های فراغت خود بهتر استفاده کنید.

همین فلسفه در زندگی هم به شما یاد می‌دهد که وقتی آدم موفق‌تر و بهتری می‌بینید، به جا بخل و حسد، یاد بگیرید که از او بیاموزید.

6-30-2014 10-11-41 PM

 

۶- هیچ مرزی برای توانایی‌های شما وجود ندارد.

شما به تدریج با دو یاد می‌گیرید که می‌توانید پیوسته رکوردهای شخصی را بشکنید.

همان آدمی که در روزهای اول از به پایان بردن یکی دو کیلومتر ناتوان بود، به تدریج متوجه می‌شود که می‌تواند کیلومترهای بیشتری را بدون خستگی طی کند. جالب است که در ورزش دو، خیلی وقت‌ها آدم در میانسالی بهتر از اوج جوانی‌اش می‌تواند عمل کند.

به طریق مشابهی در زندگی عادی هم شما یاد می‌گیرید که می‌توانید بیشتر تلاش کنید، مطالعه کنید و خستگی‌ناپذیر شوید.

6-30-2014 10-11-59 PM

 

۷- همیشه احتمال دارد، چیزهایی برنامه‌ریزی شما را به هم بزنند.

برای ماه آتی خود برنامه‌ریزی ورزشی می‌کنید ولی مصدومیت، بارش باران یا گرمای زیاد با جلسات کاری، برنامه‌ریزی شما را به هم می‌زنند.

بعضی از آدم‌ها از قانون همه یا هیچ پیروی می‌کنند. یعنی به محض اینکه حس می‌کنند برنامه ایده‌آلشان به هم ریخته، به کلی عصبی و ناامید می‌شوند و به اجرای هشتاد درصد برنامه هم رضایت نمی‌دهند.

اما ورزش دو به شما یاد می‌دهد که همیشه این مزاحم‌ها غیرفابل پیشبینی وجود دارند، نباید از آنها ترسید، باید به اجرای باقی برنامه رضایت داد و به علاوه در نظر گرفت که همیشه امکان جبران وجود دارد.

۸- در سربالایی می‌دوید و نفس کم آورده‌اید، هر لحظه خستگی عضلات و فشار روی قلب و ریه به شما نهیب می‌زنند که می‌توانی توقف کنی.

در دوی آماتوری کسی بالای سر شما نیست که شما را شماتت کنند. بنابراین این وسوسه‌ها می‌توانند هر آدم مصممی را خسته کنند و باعث توقف او شوند.

اما وقتی که به تدریج ورزش برای شما عادت می‌شود، یاد می‌گیرید که به این وسوسه‌ها، نه بگویید.

ممکن است سختی کار، روند پیشروی شما را کُند کند، اما نباید باعث توقف شما شود.

6-30-2014 10-13-50 PM

 

۹- نشاط و سرخوشی تنها در لحظه رسیدن به خط پایان نیست، یاد بگیرید که در حین ورزش و عرق ریختن هم از فعالیت خود لذت ببرید.

تنها دونده‌ها می‌دانند که آن گاه که آرام می‌دوند و در حین گوشی کردن به موسیقی دلخواه خود هستند و پیش خودشان تخیل می‌کنند، چه لذتی نصیب آدم  می‌شود.

در این لحظات عضلات و اعصاب آدم هر لحظه به آدم یادآور می‌شوند که تو در حال انجام ورزشی سودمند هستی، آرام هستی، خون در رگانت با سرعت جریان دارد و داری بهترین کار دنیا را می‌کنی!

به طریق مشابهی ما در حین انجام کارهای دشوار برای رسیدن به هدف‌های زندگی خود باید یاد بگیریم که از کار خود لذت ببریم، چه آنگاه که برای خریدی ضروری مجبوریم اضافه‌کاری کنیم، چه آنگاه که باری قبولی در آزمونی، ساعت‌ها مطالعه می‌کنیم.

 

۱۰- نگذارید که تمایل شما برای رسیدن به اهداف بزرگ، افتخار و رضایت شما را هنگام رسیدن به اهداف کوچک از بین ببرد.

دوست دارید روزی برسد که بتوانید ماراتون را بدوید، این امر نباید بگذارد که شما وقتی چند روز پشت سرهم، هر روز ۱۰ کیلومتر می‌دوید، از استمرار و پشتکار خود لذت نبرید.

در زندگی هم وضعیت به صورت مشابهی است. دوست دارید که بهترین آدم تحصیل‌کرده در رشته خود شوید، این امر نباید باعث شود که در هنگام رسیدن به مدارج علمی پایین‌تر، با خود بگویید که جایی برای خوشحالی نیست و تا قله فاصله زیادی است.

راه های رسیدن به موفقیت تا قبل از سی سالگی


 

اگر در دهه ۲۰ زندگی‌تان هستید، این سال‌ها برای اکثر شما فرصتی طلایی برای خودشناسی، ریسک‌های کم‌خطر و البته اشتباه کردن‌های تجربه‌ساز است. البته ممکن است بخواهید این سال‌ها را به شکلی دیگر و روی شغلتان سرمایه‌گذاری کنید.

در این مقاله با تکیه بر نظرات کارشناسان و مربیان سعی شده بایدها و نبایدهایی که می‌توانند روی زندگی شغلی آتی افراد در دوران ۲۰ سالگی موثر باشند استخراج شود. بد نیست که مواردی که در این مطلب هستند را تا قبل از رسیدن به سی سالگی انجام دهید تا در مسیری مستقیم‌تر بتوانید به شرایطی پایدار و باثبات در دهه بعدی زندگی‌تان برسید.

شبکه‌سازی کنید.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/01.jpg
 


۱- تا جایی که می‌توانید در رخدادهای بیشتری شرکت کنید.

به گفته میشل پرایس (نویسنده) حضور شما در رخدادها، توقعی ناخودآگاه در جهت حمایت از افراد ایجاد می‌کند. در اغلب این وقایع، افراد زیادی هستند که می‌خواهند غریبه‌های باحالی که می‌بینند جذب کنند، با آنها در ارتباط باشند و یا پیشنهادهای شغلی به آنها بدهند. اما کلیدِ داشتن تمام این امتیازات، حضور و ملاقات چهره به چهره است. شما باید تا حد ممکن بتوانید ارتباطات خود در دنیای مجازی را به دنیای واقعی بکشانید. ارتباطات انسانی و شناخت افراد هنوز تا حد بسیار زیادی وابسته به ایجاد امکان ملاقات‌های حضوری است.

۲- اهداف خود را در شبکه‌سازی مشخص کنید.

ریچارد تریگوئریو (مدیر فروش) می‌گوید: قبل از شرکت در یک رخداد، باید برای خودتان مشخص کنید که چرا می‌خواهید به آن همایش یا مراسم بروید. از خودتان بپرسید: ‘آیا در آنجا افرادی که در حیطه کاری یا مد نظر من هستند ملاقات می‌کنم؟ آیا باید برای ملاقات شخصی خاص آنجا باشم؟’ حتماً قبل از شرکت در رخدادها از این موارد مطمئن شوید.

۳- کارت ویزیت را فراموش نکنید.

داشتن کارت ویزیتی که در کنار اطلاعات ارتباطی، تخصص یا حوزه کاری شما هم در آن ذکر شده باشد اهمیت دارد. شما نمی‌توانید به تک تک افراد حاضر در جلسه یا همایش یک نسخه از رزومه‌تان را بدهید. اما می‌توانید ارتباط‌تان را با آنها، تنها با یک کارت ویزیت حفظ کنید. تحویل یا تبادل کارت ویزیت می‌تواند در آینده به تحویل یا تبادل رزومه و حتی همکاری منجر شود.

اگر در حال حاضر کارت ویزیت ندارید بهتر است یک نمونه ساده شامل نام، آدرس ایمیل، شماره تماس و اطلاعات ارتباطی مهم دیگر از جمله سایت، بلاگ، حساب توئیتر و سایر موارد (مانند آدرس پروفایل لینکدین، صفحه وبی از نمایشگاه نمونه کارهای خود و …) را در آن بگنجانید. هزینه چاپ یک کارت ویزیت هم چندان زیاد نمی‌شود. هزار عددش را می‌توانید با مبلغی زیر ۵۰ هزارتومان سفارش دهید.

۴- از اپلیکیشن‌های مدیریت تماس استفاده کنید.

ممکن است افراد مختلف را در محیط‌ها و شبکه‌های متفاوت بشناسید. با تعدادی از طریق ایمیل، با برخی در فیسبوک، برخی در لینکدین آشنایید و سایرین را در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی می‌شناسید. اما با استفاده از برخی اپلیکیشن‌ها می‌توانید به جای یک لیست از شماره‌ها و ایمیل‌ها و نام‌ها، تمامی پروفایل‌های افراد را در هم ادغام کنید تا مدیریت ارتباطات و شناسایی آنها برایتان ساده‌تر شود. اپلیکیشن‌های Rapportive یا Connect6º PeopleDiscovery برخی از این نمونه‌ها هستند.

۵- شغل یا تخصص‌تان را هوشمندانه برای سایرین بیان کنید.

شما همیشه به دنبال راهی هستید که به سایرین بفهمانید شغل، تخصص یا حداقل علاقه‌تان چیست. در صورتی که این فرصت پیش آمد و از شما در این مورد سوال شد طوری پاسخ دهید که طرف مقابل را کنجکاو کنید. برای مثال اگر شما طراح وب هستید و بیشتر در حوزه طراحی رابط کاربری تخصص دارید، می‌توانید به جای اینکه بگویید:‌طراح رابط کاربری وبسایت هستم، بگویید: من با استفاده از نکاتی که در حوزه رابط کاربری می‌دانم، افراد را مشاوره می‌دهم که بتوانند طرح‌های ساده و قابل فهم برای کاربر نهایی طراحی کنند.

۶- پیگیر باشید و پیگیر بودن‌تان را نشان دهید.

وقتی با افراد آشنا می‌شوید، سعی کنید در مواقع لزوم به بهترین شکل پیگیر آنها باشید. چه از طریق لینکدین، چه برقراری مکاتبات ایمیلی، چه تلفنی و چه حتی به بهانه یک ملاقات ساده در وقت نهار! به گفته تریگوئریو، عدم پیگیری به هیچ وجه شما را گزینه‌ای مناسب در همکاری‌های جدی نشان نمی‌دهد.

بیست و چندسالگی وقت شکار شغل‌ها است.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/02.jpg
 


۷- تا حد ممکن تصاویر بیخود خودتان در شبکه‌های اجتماعی را پاک کنید.

پارکر گایگر (مدیر) معتقد است کارفرماها علاقمند به تحقیق و بررسی در مورد افراد در شبکه‌های اجتماعی هستند. بنابراین داشتن یک چهره حرفه‌ای در توئیتر، اینستاگرام یا فیسبوک می‌تواند شما را بیشتر حرفه‌ای نشان دهد. معنی این حرف این است که اگر می‌خواهید در حوزه کاری خود فردی حرفه‌ای به چشم آیید، بهتر است تصاویری که شما را در وضعیت‌های نامناسب نشان می‌دهد را در شبکه‌های اجتماعی قرار ندهید. چنین مواردی ممکن است بدون اینکه هیچوقت متوجه هم شوید، تاثیر منفی بسیاری روی زندگی و پیشرفت شغلی شما بگذارند.

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید چنین موضعی داشته باشید، حداقل عکس‌های قدیمی را پاک کنید و روی تنظیمات حریم شخصی‌تان دقت بیشتری داشته باشید. اما به هر حال همیشه به یاد داشته باشید هر چیزی که در اینترنت قرار می‌دهید عملاً در اختیار همه قرار داده‌اید و ضمانتی وجود ندارد که یک روز آن عکس شما به دست همه نرسد.

۸- رزومه خود را پر و پیمان کنید.

به گفته پارکر گایگر شما می‌توانید رزومه‌ای بسازید که سایر فعالیت‌های مثبت شما را نیز در خود بگنجاند. اما باید بدانید قراردادن مستقیم علایق و فعالیت‌های جانبی شما در رزومه‌تان جلوه چندان مثبتی در نمایش تجربیات شما نخواهد داشت. با این حال می‌توانید این جذابیت‌ها را به نوعی دیگر ایجاد کنید. برای مثال اگر تصویری از کارکردن‌تان در خانه روی لینکدین منتشر کرده‌اید، یا ویدئویی از شما که به عنوان مهمان یا کارشناس در برنامه‌ای تلویزیونی یا رادیویی حضور داشته‌اید در یوتوب منتشر شده، اصلا ایرادی ندارد که این لینک‌ها را به رزومه خود اضافه کنید.

۹- با حوزه شغلی خود بازی کنید.

مت مکیوویکز (مدیر و موسس سایت Hired) پیشنهاد می‌کند که همزمان با تمرکز برای ورود به شرکتی که دوست دارید در آن کارکنید، سعی کنید با چند شرکت دیگر نیز مصاحبه شغلی ترتیب دهید.

این پیشنهاد از این جهت حائز توجه است که با مصاحبه‌های شغلی بیشتر شما از تعداد بیشتری از شرایط و مزایای کاری در شرکت‌های مختلف آگاه می‌شوید. بدین‌ترتیب ممکن است در کنار علاقه، فاکتورهایی همچون درآمد، امکانات و موقعیت‌های بیشتر و همچنین شرایط بهتر نصیبتان شود.

مهمترین مصاحبه‌ها را در بیست و چندسالگی انجام دهید.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/03.jpg
 


۱۰- با مصاحبه‌گر مهربان برخورد کنید.

بیشتر از آنکه در مصاحبه جسور باشد، بهتر است در صحبت با رئیس‌های آتی خود کمی مهربانانه و مودبانه رفتار کنید.

۱۱- خود را برای پرسیدن سوالات آماده کنید.

کلید یک مصاحبه موفق و توفیق در گرفتن شغل، به مصاحبه گرفتنِ مصاحبه‌گر است. به هر حال شما خیلی کمتر از آنچه آنها می‌خواهند می‌دانید. بنابراین تا حد ممکن در مورد شرایط کار، محیط کار در شرکت و سایر موارد سوال کنید. به گفته میشل پرایس، سوالات خوب حتی می‌توانند میزان هوش شما را به مصاحبه‌گر نشان دهند.
 
۱۲- استاد دست‌دادن باشید.

مهمترین نکته در خصوص دست دادن این است که نباید ضعیف و بی‌حرارت با کسی دست بدهید. خصوصاً اگر او مصاحبه‌گر شماست. کارن الیزاگا (مربی و نویسنده) معتقد است اهمیت این مساله را نباید دست کم بگیرید. دست دادن باید رسمی، محکم و چشم در چشم باشد.

بیست و چندسالگی زمان ماهر شدن است.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/04.jpg
 


۱۳- سعی کنید چیزی را بفروشید.

حتی اگر هیچگاه در موقعیت یک فروشنده تمام‌وقت نبوده‌اید، سعی کنید تا قبل از سی سالگی حداقل یک محصول یا خدمات را بفروشید. فروش یک چیز باعث می‌شود شما راه موفقیت را در حوزه‌ای که در آن مشغول کارید زودتر بشناسید.

۱۴- در کلاس‌هایی که به بهبود توانایی‌های شما کمک می‌کنند شرکت کنید.

به گفته مایلو شاپیرو (نویسنده): شرکت در کلاس‌هایی که به توسعه توانایی‌های شنیداری، حل مسئله، مدیریت بحران و موارد مشابه در شما کمک می‌کنند، در پیشرفت شما موثرند.

۱۵- آداب و رفتارهای مناسب غذاخوردن را بیاموزید.

اغلب ملاقات‌ها ممکن است در زمان نهار یا شام برگزار شوند. و دانستن اصول در این مواقع بسیار اهمیت دارد. به گفته الیزاگا، یادگیری مواردی مانند سفارش دادن و همچنین کار با قاشق و کارد و چنگال بسیار اهمیت دارد. یادگیری این اصول از استرس شما کم می‌کند و شما را مودب و آراسته نشان می‌دهد.

۱۶-اگر HTML بلد نیستید، حتماً یادش بگیرید.

آرون بلک (استادیار مدیریت و تجارت در دانشگاه میسوری) میگوید: دانستن اینکه چگونه سایت‌های مختلف را مرور کنید، از توئیتر استفاده کنید، ایمیل بفرستید و ویدئو آپلود کنید این روزها چندان خاص به حساب نمی‌آید. البته نیازی نیست همه برنامه‌نویسی و طراحی سایت را بلد باشند، اما شما به سطح کافی از فهم برنامه‌نویسی و نحوه کارکرد وب نیازمندید که HTML ساده‌ترین و پایه‌ترین آن است.

۱۷- در صورت امکان، سفری به خارج از کشور داشته باشید.

اگر موقعیتش را دارید اوقاتی را در خارج از کشور بگذرانید. حتی تحت لوای یک مسافرت شخصی یا تفریحی. چنین تجربه‌ای به شما دید خوبی از وضعیت کلی دنیا میدهد. در طول سفر شما به طرز شگفت‌انگیزی با واقعیت‌های دنیای بیرون از کشورتان آشنا می‌شوید و شاید هم موقعیت‌های شغلی جذابی در آنجا پیدا کنید.

۱۸- وظایفی را که به آن معتقدید را قبول کنید.

به گفته پارکر گایگر، کار داوطلبانه برای کارفرماها معانی‌ای همچون صداقت و ارزش را تداعی می‌کند. البته بهتر است چنین کارهایی را در وهله اول جهت کمک به دیگران انجام دهید نه بخاطر ملاقات دیگران یا یک فاکتور خوب در رزومه.

۱۹- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

شغل شما بزرگترین دارایی شماست، بنابراین سرمایه‌گذاری روی آن نیاز است. از هزینه کردن برای خرید کتاب‌های مرتبط با حوزه کاری خود، صرف غذا با افراد الهام بخش و موثر و ثبت‌نام در کلاس‌ها و دوره‌های مفید فروگذار نکنید.

بیست و چندسالگی وقت سیاست‌گذاری امور مرتبط با شغل است.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/05.jpg
 


۲۰- شایعات محیط کار را هدایت کنید.

سعی کنید در محیط کار، سخت کار کنید و همزمان کمتر در کنار موسسان یا مدیران شرکت دیده شوید. سیاست داشتن در محیط کار از الزامات جلوگیری از شایعات بی‌اساس است و تاثیر زیادی در آینده شغلی‌تان می‌گذارد.

۲۱- به جوک‌های رئیس بخندید!

رؤسا دوست دارند مورد توجه کارکنان قرار گیرند. در کنار سیاست‌هایی که برای رفتار در محیط کار اعمال می‌کنید، باید این راه هم اضافه کنید که توجه به کارکنان و خصوصا رئیس‌تان می‌تواند تاثیر بسزایی روی بهبود توجه‌ها به خودتان شود. حتی به ‘جوک‌های’ رئیس‌تان هم بخندید.

۲۲- دوستان سطح بالا برای خود پیدا کنید.

شاید دوستی با مدیران و افراد باتجربه در حوزه کاری‌تان کمی نشدنی و حتی ترسناک به نظر برسد. اما در واقع اینطور نیست. سعی کنید با آنها همراه باشید، غیرعادی به نظر نرسید، از آنها سوالات هوشمندانه بپرسید و هرگز از سوال پرسیدن و کمک‌گرفتن از آنها نترسید. چنین دوستانی می‌توانند مربیان خوبی برای شما باشند و حتی ممکن است به اسپانسرهای خوبی نیز تبدیل شوند.

۲۳- مواقعی که سکوت لازم است را بشناسید.

اگر در جلسه‌ای حضور دارید، سعی کنید برای پرسیدن سوال، موقعیت مناسب را انتخاب کنید. در گفتگوها نیز مراقب زمانی که می‌خواهید حرفی بزنید باشید و بی‌مقدمه و بدون توجه به اینکه طرف مقابل در چه بخشی از حرفش است، صحبت را قطع نکنید.

۲۴- موقعیت‌هایی که در آن بهتر عمل می‌کنید پیدا کنید.

ممکن است در موقعیت‌ها و مکان‌هایی که تصورش را هم نمی‌کنید خلاقیت‌هایی از شما سر بزند که شما را به سمت اهدافتان حرکت دهد. سعی کنید که این موقعیت‌های را بشناسید و از آنها در جهت بهبود قوای خلاقه خود بهره ببرید. بدین ترتیب امکان پیشرفت در موقعیت کاری‌تان نیز بیش از سایرین خواهد بود.

۲۵- از گفتن خبرهای بد به رئیس نترسید، اما آنها را تعدیل کنید.

شاید پنهان شدن جهت پیشگیری از پیامدهای منفی یک عمل اشتباه، به نظر کار درستی باشد. اما مدیریت و ارتباط برقرار کردن با شرایط رمز موفقیت شغلی‌ست. اعمال رفتارهای صحیح با خبرهای خوب و بد، نشان از بلوغ فکری و قدرت تصمیم‌گیری صحیح شماست.

۲۶- در کنار شغل ثابت‌تان یک کار جانبی هم داشته باشید.

ممکن است در برهه‌هایی از زندگی شغلی درگیر بیکاری شوید، به همین جهت یک کار موقت و جانبی در کنار شغل اصلی می‌تواند در مواقع بیکاری به شما در حرکت به سمت جلو کمک کند. حتی این کار جانبی می‌تواند یادگیری یک یا دو مهارت دیگر باشد که در آینده می‌توانند تاثیرگذار باشند.

بیست و چندسالگی زمان رسیدن به افزایش درآمد است.

 

http://mj4.persianfun.info/img/93/4/Success/06.jpg
 


۲۷- در خصوص میزان درآمد خود تحقیق کنید.

پیش از آنکه توقعی از میزان درآمد یا شغلی که می‌خواهید داشته باشید، بر روی آن تحقیق کنید تا خیلی کم یا حتی خیلی زیاد از چیزی که باید دریافتی نداشته باشید. بسیاری از شغل‌ها در اکثر حوزه‌ها حقوق‌های مشخصی دارند. در مورد سایر کارها هم می‌توانید از برخی دوستان نزدیک و آشنا به مسائل در این زمینه کمک بگیرید.

۲۸- دفاع از کارتان را یاد بگیرید.

یکی از مهمترین چیزهایی که شما باید در زندگی شغلی‌تان یاد بگیرید دفاع از خودتان است. چیزی که هر بار به هنگام درخواست ترفیع، افزایش حقوق یا درخواست پیوستن به گروهی که روی پروژه‌ای حساس کار می‌کنند نیاز دارید. هر چه بیشتر در این زمینه تمرین کنید، چیزهایی که می‌خواهید را راحت‌تر به دست می‌آورید.

۲۹- توانایی‌های خود را بفروشید.

اگر انتظار ترفیع یا افزایش حقوق دارید، باید لیاقت خود را به رئیس‌تان نشان دهید. چه بهتر که بتوانید با هنر و توانایی خود، حتی هزار تومان برای شرکت درآمد کسب کنید.

۳۰- شغل و درآمد آینده‌تان را تصویر کنید و برای خود بنویسید.

هر روز تمرکز کردن روی رویاهای‌تان به شما کمک می‌کند که جذب خواسته‌تان شوید و به آن برسید. تصورِ رسیدن به اهداف به شدت تاثیرگذار است و برای افراد زیادی جواب داده است. مطمئنا شما هم می‌توانید از این مساله استفاده کنید.

خوردنی‌های همه‌فن‌حریف را شناسایی کنید


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


میوه‌ها نه تنها خوشمزه هستند بلکه ضمن دارا بودن ارزش غذایی بالا به دلیل داشتن خواص دارویی نهفته، بدن ما را در برابر بیماری‌ها مصون نگه می‌دارند. به گزارش ایسنا، تغذیه هزاران ساله انسان‌ها از میوه‌ها در واقع ساختار ژنتیکی آنها را به گونه‌ای تغییر داده که بدن انسان نیاز همیشگی به تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی از این خوردنی‌های لذتبخش را احساس می‌کند. در این مقاله به نقل از پایگاه "گرین مدانیفو" به برخی از میوه‌های مقوی که دارای خواص درمانی شگفت‌انگیز و شفابخش هستند اشاره شده که به قرار زیر است:

گریپ‌فروت، عفونت‌زدا

مصرف پنج تا شش هسته گریپ فروت هر هشت ساعت یک بار و به مدت دو هفته تاثیر شگرفی در رفع عفونت مجاری ادراری دارد.


آناناس، ضد سرطان

اثرات ضدسرطان آنزیم "بروملین" که از آناناس استخراج می‌شود در نمونه‌های حیوانی بیش از داروی شیمی‌درمانی "فلورو راسیل ۵" اعلام شده است.


هندوانه، ضد فشارخون

هندوانه حاوی اسیدهای آمینه‌ای نظیر "ال سیترولین" است که به رگ‌های خونی کمک می‌کنند تا به طور طبیعی منبسط شوند و بدین ترتیب فشارخون کاهش یابد.


گیلاس، ضد درد و التهاب

ترکیبات موجود در گیلاس موسوم به "آنتروسیانین"‌ها تاثیری مشابه داروهای ضدالتهابی در کاهش درد و التهاب دارند.


لیمو، سنگ‌شکن کلیه

آبلیمودرمانی به عنوان یک جایگزین درمانی مناسب برای مبتلایان به سنگ کلیه محسوب می‌شود.


پاپایا، درمان جراحات پوستی

از پاپایا در جامائیکا در طب سنتی استفاده می‌شده اما نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که استفاده موضعی از پاپایای نارس روی جراحات مزمن پوستی در ۷۲ درصد از موارد نتایج مثبت و شفابخش به همراه دارد.


انار، منبع هورمونی

انار را می‌توان به عنوان یک "تخمدان میوه‌ای" در نظر گرفت که محتوی استروژن قوی گیاهی است و در عین حال موجب تکثیر نامنظم و بی‌رویه سلول‌ها نمی‌شود. این میوه می‌تواند عملکرد مشابه تخمدان‌ها در حفظ سلامت هورمونی زنان داشته باشد.


کیوی، ضد کلسترول

در یک مطالعه آشکار شد مصرف کیوی به همراه زالزالک اثری به مراتب قوی‌تر از داروی "سیمواستاتین" در کاهش کلسترول موش‌های آزمایشگاهی داشته که تغذیه پرکلسترولی داشتند.


"کرنبری"، ضد تکرر ادرار

ترکیبات حاصل از "کرنبری" در عین حال که اثراتی مشابه داروی "تریمتوپریم" در درمان تکرار ادرار در زنان سالخورده دارند، خطر بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی و یا عفونت‌های شدید و قارچی را نیز افزایش نمی‌دهد.


آقطی سیاه، ضد آنفلوآنزا

از آقطی سیاه از زمان باستان به عنوان درمان طبیعی آنفلوآنزا استفاده می‌شده است. مطالعات جدید نشان می‌دهد که این میوه حاوی ترکیبات فلاونوئیدی است که اثرات درمانی آن مشابه داروی "تامی فلو" در مقابله با آنفلوآنزای H1N1 است.


نارگیل، ضد زخم معده

آب و شیر نارگیل اثر داروهای التهاب‌زا را که سبب تحلیل رفتن مخاط معده می‌شود، کاهش می‌دهد.


پلانتین، ضد اسهال

از دیرباز در طب سنتی از "پلانتین" که میوه‌ای موز مانند و بومی مناطق حاره‌ای جزایر کارائیب است برای درمان اسهال استفاده می‌شده اما مطالعات پزشکی به تازگی ارزش این میوه را در تنظیم رژیم غذایی کودکان مبتلا به اسهال مزمن نشان می‌دهد. این اثرات مرتبط با طول دوره بیماری، جبران کاهش وزن و هزینه هستند.


توت فرنگی،‌ داروی قلب

امروزه مشخص شده که بسیاری از میوه‌های سرخ رنگ و انواع توت برای سلامت قلب مفید هستند اما این میوه از نظر خواصش برای سلامت قلب و عروق در خط مقدم است. عصاره این میوه سبب آرامشِ جداره داخلی رگ‌ها می‌شود که از فشارخون بالا و همینطور خستگی عضلات قلب بر اثر تپش زیاد جلوگیری می‌کند. پودر توت فرنگی همچنین در زنان مبتلا به سندرم متابولیک، میزان فشار اکسیدیته و تصلب شرائین را کاهش می‌دهد.

شما هم برای ورزش نکردن بهانه می آورید ؟

چه چیزی مانع ورزش کردن شما شده است؟ آیا وقت ندارید، انرژی ندارید، یا فقط از ورزش کردن بدتان می آید؟ ما راه حل ها را به شما خواهیم گفت. پس لباس های ورزشی تان را بپوشید.

بهانه اول: "من وقت برای ورزش کردن ندارم."

روزانه چند ساعت تلویزیون تماشا می کنید؟ در هنگام تماشا کردن تلویزیون از بند های کششی ورزشی استفاده کنید و یا در اتاق قدم بزنید. همچنین شما می توانید برنامه های مورد علاقه خود را ضبط کنید و در هنگام دیدن آنها، پیام های بازرگانی را رد کنید و در زمانی که با این روش صرفه جویی کرده اید ورزش کنید.

اگر شما زمان های فراغت کوتاهی دارید، می توانید برنامه ورزشی خود را به زمان های کوتاه تقسیم کنید. 10 دقیقه ورزش کردن در روز بهتر از ورزش نکردن است.

فراموش نکنید که زمان خود را برای کارهایی خرج کنید که مفید هستند. شاید جایگزین کردن تلویزیون خانه با یک تریدمیل بهترین کار ممکن باشد.

بهانه دوم: "خسته هستم."

ورزش کردن در واقع انرژی بیشتری به شما می دهد. بدن شما با ورزش کردن هورمون اندورفین که باعث می شود شما احساس بهتری داشته باشید ترشح می کند.

شاید بهترین کار این باشد که صبح ها ورزش کنید تا در باقی طول روز سرحال باشید.

صبح ها نمی توانید زود بیدار شوید؟ اشکالی ندارد. هر زمان که می توانید ورزش کنید. وسط روز یا آخر روز هم زمان های مناسبی برای ورزش کردن هستند.

بهانه سوم: "به خاطر مراقبت از بچه ها، به ورزش کردن نمی رسم."

بچه ها را هم با خودتان به ورزش ببرید. در حالی که بچه ها در پارک در حال بازی کردن هستند شما نیز در همان اطراف قدم بزنید و یا طناب بزنید. برای رفتن به پارک و برگشتن از آنجا نیز می توانید پیاده روی کنید.

با بچه هایتان به دوچرخه سواری بروید. یک میز پینگ پنگ هم گزینه ی خوبی است. پیاده روی های خانوادگی هم تقریبا هر هفته و در تمام شهر ها برگزار می شود. بازی های کامپیوتری با تحرک جدید نیز می توانند مفید باشند.

ورزش کردن والدین می تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کل خانواده داشته باشد.

بهانه چهارم: "ورزش حوصله ام را سر می برد."

ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید. سعی کنید قبل از انتخاب، ورزش های مختلف را امتحان کنید. متخصصان ورزشی معتقدند که برای هر فردی یک ورزش وجود دارد که با تمام وجود به آن علاقه مند شود و آن را با علاقه انجام دهد.

اگر فکر می کنید که مثلا دیدن تلویزیون یا خواندن مجله در هنگام ورزش کردن به شما احساس بهتری می دهد، پس همین کار را بکنید. در حالی که روی تریدمیل (با سرعت کم) هستید، مجله مورد علاقه ی خود را مطالعه کنید.

سعی کنید با دوستانتان به ورزش بروید و یا اینکه در ورزش های گروهی شرکت کنید. امتحان کردن ورزش های جدید و متنوع نیز می تواند گزینه ی خوبی باشد.

بهانه پنجم: "من کلا علاقه ای به تحرک داشتن ندارم."

قبل از هر چیزی از خودتان بپرسید که "چرا؟"

آیا دلیلش این است که نمی خواهید عرق کنید؟ شما می توانید در مکان هایی ورزش کنید که تهویه مطبوع داشته باشد و یا ورزش هایی مانند شنا را انتخاب کنید که با این مشکل نیز مواجه نشوید. ورزش هایی مانند یوگا نیز وجود دارند که میزان عرق کردن در آنها بسیار کم است.

آیا مفاصل شما اذیت می شوند؟ استخر بروید. ورزش کردن در آب مفاصل را کمتر تحت فشار قرار می دهد. تقویت عضلات نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند. اگر محدودیت های فیزیکی شما جدی است، بهتر است با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

اگر شما نسبت به وزن خودتان احساس خوبی ندارید، بهتر است با دوستانتان به ورزش بروید و یا ورزش را در خانه شروع کنید. انتخاب لباس های مناسب نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

بهانه ششم: "من قبلا ورزش کردن را امتحان کردم و جواب نگرفتم."

اهدافتان را کوچک و واقع بینانه انتخاب کنید. این روش موفقیت های کوچک اما متوالی به دنبال خواهد داشت.

موفقیت های خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. شروع به ورزش کردن اولین موفقیت برای شما محسوب می شود. پس همین را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و از تشویق ها و تبریک های دوستان و اعضای خانواده خود لذت ببرید.

زمانی که برای مدتی حرفی در مورد موفقیت هایتان برای به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی نداشتید، بدانید که باید تلاشتان را بیشتر کنید و یا اینکه اهدافتان را کوچکتر کنید و برنامه ورزشی خود را تغییر دهید.

این قضیه که حس می کنید یک سری از دوستانتان منتظر شنیدن خبر موفقیت های بیشتر از سوی شما هستند می تواند به شما انگیزه بدهد.

 

 

 

 

 

 

همه چیز در مورد خوبی ها و بدی های نـور آفتـاب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یکی از ترس های رایجی که در زمینه ابتلا به بیماری های پوستی وجود دارد، ترس از ابتلا به سرطان پوست در اثر تماس با نور آفتاب است. برخی افراد، ترسی افراطی دارند و برخی دیگر آنقدر نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند که حتی ضدآفتاب هم هنگام خروج از خانه استفاده نمی کنند. با دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت وگو کردیم تا بدانیم که حد ترس از آفتاب و محافظت پوست در برابر آن چقدر است.

:: آیا باید پوستمان را کاملا از نور آفتاب در امان نگه داریم؟

متاسفانه در حال حاضر سطح سرمی ویتامین D بیشتر افراد کشورمان بسیار پایین آمده است. هنوز هم دقیق نمی دانیم علت آن فقر غذایی است یا فقر تابش نور آفتاب به پوست یا هر دوی این موارد. ما برای ساخت ویتامین D در بدنمان به تابش نور آفتاب به سطح پوست نیاز داریم اما این تابش باید به اندازه و در حد اعتدال باشد، نه افراطی.

:: منظورتان از اعتدال چیست؟

ببینید، حدود ۳۰ ۲۰ دقیقه پیاده روی صبحگاهی بدون استفاده از ضدآفتاب می تواند زمینه تولید ویتامین D کافی در بدن فراهم کند. البته عجیب است که در کشور آفتاب خیزی مانند ایران که معمولا مردم از ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی هم چندان استفاده نمی کنند، کمبود ویتامین D با این وسعت وجود دارد. شاید بتوان مشکلات مربوط به فقر غذایی را کمی پررنگ تر از فقر آفتاب دانست.

:: سالمندان هم به آفتاب گرفتن روزانه نیاز دارند؟

بله، بهتر است افراد سالمند، برای ساخت ویتامین D در بدنشان، مدتی از روز را بدون استفاده از هیچ نوع ضدآفتابی در معرض نور آفتاب بگذرانند تا امکان تشدید پوکی استخوان در آنها کمتر شود. ضمن اینکه مصرف مکمل های دارویی کلسیم و ویتامین D هم برای این افراد با نظر پزشک متخصص لازم است. نتایج تحقیقات جدید نشان می دهند کمبود ویتامین D در بدن می تواند با ابتلا به برخی سرطان ها مرتبط باشد بنابراین سالمندان و افراد میانسال باید کمی کمتر از آفتاب بترسند و دقایقی از روز، خودشان را در معرض آن قرار بدهند.

:: نور آفتاب، غیر از ایجاد زمینه برای ساخت ویتامین D در بدن، فایده دیگری هم دارد؟

بله، تابش نور آفتاب به بدن می تواند باعث افزایش ترشح هورمون های شادی بخش یا همان اندورفین ها در بدن شود و فرد را شادتر کنند. به همین دلیل خود آفتاب قادر به بالا بردن خلق وخو و ایجاد شادی در افراد است. محروم کردن بدن از نور خورشید می تواند باعث پایین آمدن خلق وخو و ابتلا به افسردگی شود بنابراین برای مدتی در طول روز، اجازه تابش آفتاب به پوست بدنتان را بدهید. اصلا به همین دلیل است که خوابیدن زیر نور آفتاب در کنار ساحل باعث ایجاد حسی خوب در افراد می شود و معمولا کسانی که با نور آفتاب برنزه می کنند، به انجام دوباره این کار نسبتا خطرناک معتاد می شوند. با این حال و با تمام خوبی هایی که نور آفتاب دارد، نمی توانیم از مضرات آن هم چشم پوشی کنیم.

:: چه مضراتی؟

یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان پوست، اشعه فرابنفش نور خورشید است. معمولا در مناطقی مانند استرالیا که لایه ازن بیشتر تخریب شده و اشعه فرابنفش بیشتری وجود دارد، مردم بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می گیرند. از طرف دیگر، پیری زودرس پوست هم می تواند نتیجه تابش نور آفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست باشد. ضمن اینکه یکی از مهم ترین علت های ایجاد و تشدید لک های پوستی هم همین تابش مستقیم نور آفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست است. نور آفتاب می تواند نازک تر شدن پوست را در پی داشته باشد و باعث بازتر شدن رگ های خونی شود.

:: برخی افراد می گویند آفتاب گرفتن بچه ها کنار ساحل یا حتی در پارک های بازی در این دوره و زمانه ای که زندگی های بیشتر ما آپارتمانی شده، ضروری است. نظر شما در این مورد چیست؟

این باور درستی نیست. آفتاب سوختگی، جزو اورژانس های پزشکی، مخصوصا برای اطفال است.گاهی آفتاب سوختگی همراه با ایجاد تاول و اختلال آب و الکترولیت های بدن، شرایط لازم و کافی برای بستری شدن کودکان را فراهم می کند و حتی خطرهای جانی برای آنها دارد. ابتلا به آفتاب سوختگی در دوران کودکی می تواند عاملی برای ابتلا به ملانوما (حادترین سرطان پوست) در دوران بزرگسالی باشد. حتما باید پوست بچه ها را با ضدآفتاب های فیزیکی یا شیمیایی در برابر نور شدید آفتاب محافظت کرد. هرگز آنها را بدون پوشش مناسب برای ساعت های طولانی کنار دریا یا در پارک های بازی و زیر نور آفتاب رها نکنید .

:: توصیه آخر؟

به جای آفتاب گرفتن های طولانی مدت، رژیم غذایی خود را اصلاح و از لبنیات حاوی ویتامین D استفاده کنید. باتوجه به خطرناک تر بودن نور آفتاب برای پوست نسبت به مفید بودن آن، استفاده و تمدید کرم ضدآفتاب در طول روز را پشت گوش نیندازید.

 

 

 

 

 

چگونه در دیگران حس خوب ایجاد کنیم؟

فرقی نمی‌کند که در طول روز با چه افرادی برخورد دارید. چه دوستان شما باشند چه افراد غریبه، شما هم می‌توانید با رعایت برخی اصول، موجب ایجاد حس خوب در افراد شوید. ایجاد احساسات خوب در دیگران آنقدرها هم که به نظر میرسد سخت نیست، هر چند که همیشه کارساز نبوده و اگر غیرحرفه‌ای عمل کنید ممکن است حتی وضع را بدتر کند.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

در اینجا به چند نکته ساده و عملی در این رابطه اشاره شده که شما را به مطالعه آنها دعوت می‌کنیم:

۱- به هنگام صحبت با دیگران لبخند به لب داشته باشید. طوری رفتار کنید که انگار صحبت‌های وی برای شما جذاب هستند. نمایش صادقانه این رفتار، باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در وی می‌شود.

۲- افراد را با نام خودشان صدا بزنید. این مساله باعث می‌شود که حین گفتگو با افراد، آنها با شما احساس نزدیکی بیشتری و بهتری داشته باشند.

۳- دست دادن یا بغل کردن افراد را از صمیم قلب انجام دهید. هر چند که بغل کردن افرادی که ملاقات می‌کنید حس مثبت را بهتر بروز می‌دهد، اما برخی افراد ممکن است با چنین ارتباط نزدیکی احساس راحتی نکنند. با افرادی که نمی‌شناسید و آنها که می‌دانید با بغل کردن راحت نیستند را با گرما و حرارت خاصی دست بدهید. دست دادن هم می‌تواند تا حدود زیادی حس شما را منتقل کند.

۴- کمک سایرین را قبول کنید. اخیراً تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد کمک به افراد ارتباط بسیار نزدیکی با ایجاد حس خوب در افراد دارد. پس سعی کنید برای ایجاد این حس، پیشنهاد کمک از اطرافیان‌تان را پس نزنید.

۵- دیگران را به فعالیت‌های خاص دعوت کنید. سعی کنید همکاران و دوستان خود را به انجام فعالیت‌های گروهی دعوت کنید. این مساله باعث بروز حس مثبت و دیده شدن از طرف سایرین در آنها می‌شود.

۶- از اعمال و رفتار افراد صادقانه تعریف و تمجید کنید. تعریف‌های دوستانه و صادقانه از افراد یکی از بهترین راه‌های ایجاد احساسات خوب در آنهاست. سعی کنید این مساله را جدی بگیرید، اما زیاده‌روی نکنید. کمی از تعریف‌ها را هم برای آینده ذخیره کنید.

 

دوازده پیشنهاد برای استفاده صحیح از اینترنت

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بعضی ها؛ البته بعضی ها فکر می کنند که اینترنت تنها خلاصه می شه به عکس و ... و کلیپ موبایل و فیلم. و تا پاشون به اینترنت باز می شه اول به دنبال دانلود فیلتر شکن جدید میرن، بعدش هم می افتند به جون سایتهای مستهجن و چت کردن و خلاصه بگم تلف کردن عمر نازنینشون... اما باید فرهنگ استفاده صحیح از اینترنت رو به مرور یاد بگیرم یعنی باور کنیم که اینترنت فقط به این چیزها محدود نمی شه، حتی اینترنت محدود به تبلیغ و تجارت و کاسبی و پول درآوردن و ثروتمند شدن هم نیست.

از اونجایی که شاید کسانی باشند که دوست دارند هم از این فضای مجازی استفاده کنند و از طرفی هم نمی دونند که چه جوری باید از این امکانات به نحو احسن بهره بگیرند، توجه شما دوستان رو به چند پیشنهاد در این زمینه جلب می کنیم.


اول : اگه به دنبال سرگرمی در اینترنت هستید سعی کنید این سرگرمی رو با نوعی آموزش همراه کنید به همین خاطر هم می تونید از سایتهایی که برای آموزش نقاشی، آموزش خطاطی، آموزش خیاطی، آموزش سفالگری، آموزش خراطی، آموزش تایپ، آموزش عکاسی، آموزش هنرپیشگی... طراحی شده اند استفاده کنید.

دوم : همینطور که می دونید معتبرترین کتابخونه های داخلی و خارجی الآن تو اینترنت سایت دارن که می شه از میلیونها کتابی که در اونها هست استفاده کرد، لذا به دانشجویان و کسانی که در رشته های تخصصی تحصیل می کنند پیشنهاد می کنیم به جای اینکه ایام تحصیل خودشون رو پای اینترنت ضایع کنند و دست آخر هم بخوان از پایان نامه فروشی استفاده کنند، از این کتابخانه های تخصصی که راه اندازی شده برای پایان نامه ها و تحقیقات خودشون به بهترین نحو بهره ببرند.

سوم : از سایتهایی که برای آموزش کامپیوتر طراحی شده اند بهترین استفاده رو بکنید به تعبیر دیگه میشه گفت که بهترین منبع انواع آموزش های کامپیوتر چه در خصوص آموزشهای نرم افزاری (مثل آموزش word، آموزش فتوشاپ، آموزش پاورپونت و... ) و چه سخت افزاری خود اینترنت هست.

چهارم : برای رفع مشکلات زندگی تون می تونید از اینترنت کمک بگیرید مثلا اگه در خصوص تربیت فرزند و همسر داری مشاوره می خواهید می تونید از سایتهای روانشناسی که در این زمینه وجود داره استفاده کنید (البته مواظب آدمای کلاش که از این فضا سوء استفاده می کنند باشید) و یا اگه یه مریضی دارید که روتون نمی شه اون رو با کسی در میان بگذارید برای شروع می تونید با سرچ کردن علائم بیماریتون تا حدودی به نوع بیماری تون پی ببرید و همینطور اگه در خصوص دارویی مشکل دارید و یا برای پیدا کردن مساله ای گیر کردید و حتی برای تعمیر وسایل خونگی تون وووو ... می تونید از اینترنت کمک بگیرید.

پنجم : از بهترین راههایی که در اینترنت می تونید خودتون رو باهاش سرگرم کنید این هست که یک وبلاگ شخصی برای خودتون طراحی کنید و در اون از دانسته های خودتون بنویسید و یا خاطرات زیبایی که دارید و...
البته لازمه این کار مقداری آشنایی با وبلاگ نویسی هست که اون رو هم می تونید از خود اینترنت بدست بیارید؛ تنها در یکی از موتورهای جستجو گر جمله : "آموزش وبلاگ نویسی" رو سرچ کنید تا به راحتی این کار رو هم یاد بگیرید.

ششم : در اینترنت یکی از مسالی که خیلی دیده می شه بحث شبهات دینی و اعتقادی هست، الان هم در خصوص شبهات دینی و سؤالات مربوط به مسائل اعتقادی و احکام، تفسیر سایتهای بسیار خوبی از سوی مراکز حوزوی و غیر حوزوی طراحی شده که در این خصوص می تونید شبهات و سؤالات ذهنی خودتون رو یا در یکی از سایتهایی که برای پاسخ گویی به شبهات دینی راه اندازی شده اند مطرح کنید و پاسخ خودتون رو دریافت کنید یا اینکه همون شبهه رو اگه سرچ کنید قطعا به جواب اون در یکی از سایت ها خواهید رسید.

هفتم : خیلی ها از ساده ترین مسائل احکام خودشون بی خبرند و شاید هم خجالت می کشند احکام خودشون رو بپرسند در اینصورت بهترین کاری که می تونید بکنید اینه که به سایت مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید و احکام خودتون رو سؤال کنید. (در این خصوص لازمه فقط نام مرجع خودتون رو در یکی از موتورهای جستجو گر سرچ کنید).

هشتم : سایتهای خیلی زیادی برای دانلود کتاب رایگان راه اندازی شده؛ شما که همش با گرونی و قیمت بالای کتاب مواجه هستید می تونید از این سایتها استفاده کنید و بدون پرداخت هیچ پولی به بهترین کتابها دسترسی پیدا کنید یعنی این کتابها رو دانلود کنید بعدا سر فرصت مناسب به مطالعه اونها بپردازید.

نهم : چند وقتی هست که برنامه هایی برای مطالعه کتاب توسط موبایل (گوشی همراه) طراحی شده و شما می تونید فایل این کتابها رو از سایت هایی که در این زمینه طراحی شدند دریافت کنید و روی گوشی تون نصب کنید و در زمانیکه در مترو یا اتوبوس و یا درمانگاه حتی در صف نونوایی وقتتون داره هدر می ره از این کتابها استفاده کنید.

دهم : وقتی در اینترنت با سایتهای مفید برخورد می کنید اونها رو برای خودتون لینک کنید.

یازدهم : سایت های خبری یکی از بهترین سرگرمی های کسانی هست که علاوه بر اینکه آدم رو سرگرم می کنه، آگاهی آدم رو نسبت به اونچه که دور و برش می گذره بالا می بره.

دوازدهم : دانش آموزها می تونند از سایت هایی که به عنوان کمک درسی طراحی شده استفاده کنند.

 

 


زندگی و ابزارک ها...

 

 

ابزارک یا گجت وسیله ای با توانایی انجام یک یا چند عملکرد محسوب می شود. ابزارک ها اغلب از طراحی و فناوری جالب توجه ای برخوردار بوده و بی شک کاربردهای مفیدی نیز دارند. دامنه گسترده ای از ابزارک ها وجود دارد که از آن جمله می توان به سیستم های جی پی اس، اسباب بازی های یو‌اس‌بی، تلفن های همراه هوشمند و غیره اشاره کرد.

به گزارش "گروه فناوری و آی تی" عصرایران، ابزارک ها مزایای بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. آنها به طور معمول دارای اندازه ای کوچک با قابلیت حمل و نقل راحت هستند. به عنوان مثال، یک ابزارک می تواند دوربینی مخفی در قالب خودکار باشد. فارغ از نحوه استفاده ،‌ این ابزارک هم برای نوشتن و هم برای فیلمبرداری و عکسبرداری مخفیانه قابل استفاده است.
 

همچنین، ابزارک هایی برای کمک به افراد معلول طراحی می شوند. برخی دیگر افزون بر کاربرد اصلی دارای جنبه تزئینی هستند. در مجموع، ابزارک ها پاسخی به تسهیل فعالیت های انسان و طبیعت راحت طلب و تنوع طلب وی در نظر گرفته می شوند.
 

گفتنی است ابزارک‌هایی که قسمت‌های متحرک داشته باشند را دستگاهک (gizmo) نیز می‌گویند. ابزارک های روز دنیا با آخرین فناوری های به کار رفته در آن را با گروه فناوری و آی تی عصرایران دنبال کنید.

 

داک تلفن بی‌تی برای آی‌فون - قیمت: 56 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

 

ربات کف شوی آی‌روبات براوا - قیمت: 190 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

 

اسپیکر بلوتوث ترین ساوند از فِرِش تک - قیمت: 60 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

لامپ ال ای دی ای27 ادیسون فایر ورکس - قیمت: 22 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

 
شارژر دستی و خورشیدی و رادیو اتون اف‌ آر ایکس3 - قیمت: 60 دلار
 
زندگی و ابزارک ها (+عکس)

 

شارژر خورشیدی از ایکس دی دیزاین - قیمت: 70 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)


 

دستگاه بخور یو اس بی با بطری آب معدنی - قیمت: 32 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 


 

کیبور لیزری آلفرد دانهیل - قیمت: 400 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

 

عینک طبی میتامانما مگان با قابلیت فیلمبرداری اچ دی - قیمت: 440 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)


 

کیس ضد آب و خورشیدی اسنو لیزارد اس ال اکستریم برای آی‌فون 5 - قیمت 150 دلار

زندگی و ابزارک ها (+عکس)

 

تستر سلفی با قابلیت چاپ عکس روی نان - قیمت: 75 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 

 

ساعت اوتیوم تریگیولیتر با الهام از داشبورد فلزی اتومبیل های مسابقه دهه 30 - قیمت: 3495 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)
 


 

مبدل یواس‌بی نوار کاست به ام‌پی3 - قیمت: 65 دلار
 

زندگی و ابزارک ها (+عکس)


تماس با ما

تلفن: 37280984-035   تلفکس: 37280983-035

شماره اختصاصي روابط عمومي: 09138531094

درباره ما

رئیس هیات : مهندس سعید شمس الدینی 

نائب رئیس : جناب آقای قضاوتی

نائب رئیس بانوان :سرکار خانم فاطمه قدرت الهی

دبیر هیئت : آقای محمد رضا مدنی

روابط عمومی :آقای محسن کارگر

برنامه مسابقات آتی

قوانین و آئین نامه ها

شما می توانید برای دریافت فایل هریک از مستندات فهرست شده در جدول زیر روی کلمه "دانلود" در مقابل آن کلیک کنید.
* باتوجه به تغییرات درآیین نامه جهانی، فدراسیون این حق را برای خود محفوظ میدارد تا هرزمان به قوانیین ذیل تبصره و یا تغییر لحاظ نماید.

قوانین مسابقات قهرمانی کشور دودیفرانسیل ( سال 93 )

آیین نامه تکمیلی مسابقه سولو اسلالوم - 8 آذرماه 1392

قوانین سولو اسلالوم- 1392

قوانین سولو دریفت-1392

قوانین و مقررات مسابقـات رالی

جدول علائم و نشانه های رسمی اتومبیلرانی

قوانین و مقررات مسابقات سرعت ( سال 93 )[حجم 124کیلو بایت]
دانلود
قوانین و مقررات کارتینگ راک[حجم 356کیلو بایت]
دانلود
قوانین مسابقات قهرمانی کشور دودیفرانسیل ( سال 93 )[حجم 50کیلو بایت]
دانلود
آیین نامه مسابقات اسلالوم ( سال 93)[حجم 238کیلو بایت]
دانلود
قوانین سولو اسلالوم- 1392[حجم 493کیلو بایت]
دانلود
قوانین سولو دریفت-1392[حجم 414کیلو بایت]
دانلود
قوانین و مقررات مسابقـات رالی[حجم 2169کیلو بایت]
دانلود
شرح وظایف مسابقات RC[حجم 47کیلو بایت]
دانلود
قوانین شرکت در مسابقات RC[حجم 56کیلو بایت]
دانلود
قوانین کمیتـه RC[حجم 75کیلو بایت]
دانلود
اساسنامه فدراسیونهای ورزشی و هیاتها [حجم 152کیلو بایت]
دانلود
قوانین مسابقات قهرمانی سوپر کراس آسیا 2013[حجم 108کیلو بایت]
دانلود
اصول اولیه اتومبیلرانی[حجم 130کیلو بایت]
دانلود
قوانین داوری مسابقات[حجم 101کیلو بایت]
دانلود
جدول علائم و نشانه های رسمی اتومبیلرانی[حجم 250کیلو بایت]

دانلود