گزارش ویژه

قبل از شروع گریزی به سخنان دکتر مهرعلی ریاست محترم فدراسیون در مورد لزوم حمایت جدی از ورزش موتور سواری واتومبیلرانی در سطح کشور:

ورزش و دستگاه های مدیریتی این حوزه در سالهای اخیر با بزرگترین مشکلی که دست و پنجه نرم می کنند بحران کمبود  منابع مالی است.

صرف اینکه امروز روز  یک ورزشی میزان طرفداران بیشتری دارد دلیل بر این نیست که سایر رشته های ورزشی فاقد توانمندی در جذب مخاطب هستند .بلکه حجم سنگین مشکلات هم توان توسعه ای این ورزشها را ضعیف کرده و هم ایده های خلاقانه ای آنها را به یاس مبدل نموده است . با  این حال همواره مسوولین حوزه های مختلف ورزشی کوشیده اند با حداقل امکانات بهترین نتیجه را کسب نمایند تا به ادامه بقای شاخه های مختلف ورزشی و پویایی آن کمک شود.

در شرایط فعلی تصویب یک بودجه مناسب ، حتی اگر فاقد توانایی جهت رسیدن به حد ایده آل و مطلوب باشد می تواند منابع مالی ورزش کشور را به سطح تعادل نزدیک کند. با توجه به پرحجم بودن تقویم  فدراسیون‌ها در سال 1392، تکرار افتخارات گذشته و کسب موفقیت‌های جدید نیازمند توجه ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در اختصاص اعتبارات کافی است.

تخصیص یک درصد از ردیف بودجه اعتباری دستگاه‌های دولتی برای فعالیت‌های ورزشی حیاتی و ضروریست که این مطلب سابقاً هم در برنامه چهارم توسعه و هم در قانون بودجه در برنامه پنجم در ماده 120 دیده می شد و در یکی دوسال اخیـر به حد یک ردیف بودجه با مقدار کم تقلیل یافته است. با این حال باید هم از دولت محترم و هم از مجلس محترم تشکر نمود که حساسیت خوبی روی ورزش دارند و این حساسیت را با تصویب یک بودجه مطلوب به جامعه هم بصورت عینی انشا ا... نشان خواهند داد.

جوانان قشر عظیمی از جامعه آماری کشور را تشکیل میدهند که آینده سازان این مملکت هستند .

پرورش افرادی سالم ، پرانرزی و متخصص وظیفه فعلی کسانی است که در دولت مسئولیتی برعهده دارند .

سرگرم کردن و پرکردن اوقات فراغت جوانان یکی از دغدغه های فعلی مسئولین است و باید فکری برای این مهم اندیشید . در این بین ورزش راهکار ساده و سازنده ای است  که تضمین کننده آینده روشن برای جوانان و ایران عزیز است .

و اما ورزش...

هر ورزشی در هر رده و رسته ای که بخواهد انجام شود نیازمند زیرساخت است و مستلزم هزینه ، آیا شما موافق هستید که  "هزینه در ورزش سرمایه گذاری است" سرمایه گذاری برای آینده کشور آیا پرورش افراد متخصص برای اداره کشور اتلاف بودجه و سرانه کشور است ؟

نگاه خودخواهانه به ورزش

مسئولین باید همه رشته های ورزشی را به یک چشم نگاه کنند . این نگاه تضمین کننده بقاء همه رشته های ورزشی است .

ورزش موتور سواری واتومبیلرانی

ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی در استان یزد یکی از پر طرفدارترین ورزش ها است و نیازمند جدی حمایت  مسئولین است بدون تعارف زیر ساخت ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی در استان یزد در رتبه بسیار پائینی قرار دارد و اصلاً قابل قیاس با سایر ورزش ها نیست .

از سال 1389 که آخرین مسابقه استانی در پیست کراس انجام گرفت  دیگر مسابقه رسمی در پیست انجام نشد . ولی به رغم برگزار نشده مسابقه هنوز تماشاگران و علاقه مندان به موتور و موتور سواری هرهفته خود را پیست می رسانند و امید وارند ببیند که پیست سر و سامان گرفته و رخت نو بر تن کرده .

سرمایه های اصلی ورزش

آیا ما حق داریم مردم و طرفداران را از دیدن ورزشی که به آن علاقه دارند محروم کنیم ؟

الان بیش از چهار سال است که طرفدران ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی یک مسابقه لذت بخش را در پیست ندیدند... تا کی با ید منتظر باشند؟

قرار ویژه"جمعه ها" عشق حریف می طلبد

شش ماه اول سال از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد و شش ماه دوم سال از 9 صبح  هر هفته وعده پیست پشت پارک کوهستان  این قرار ویژه علاقمندان به ورزش موتور سواری واتومبیلرانی  است . سرما و گرما حریف این عشق نمیشود و باید به این عشق احترام گذاشت.

زن و مرد پیر و جوان همه  و همه می آیند بدون کمترین توقعی و بدون کمترین  امکانات حتی در حد آب خوردن .

آفتاب سوزان تابستان های یزد و سرمای استخوان سوز زمستان های کویر هم حریف این سینه چاک های موتور سواری واتومبیلرانی نمیشود .

آیا حق این تماشاچی و علاقمند به ورزش موتور سواری واتومبیلرانی این است ؟

آیا تماشاچی یزدی باید مسابقات را از شیشه جعبه جادوئی ببیند؟

باید قدر این تماشاچی را دانست و برخود بالید به خاطر این حمایت  به خاطر این عشق باید کاری کرد و طرحی نو در انداخت و به جنگ مشکلات رفت.

مشکلات

یکی از مشکلات این رشته این است که پیست های ورزشی هر چند سال یکبارباید به روز رسانی شود و این یعنی هزینه دوباره .

در ورزشگاه بزرگ یزد واقع در کمربندی (پشت پارک کوهستان) پیست کراس در اختیار این ورزش است که در زمان ساخت یکی از بهترین پیست های موجود در کشور بود و حتی در آن زمان مسابقه کشوری در سطح بالائی  در آن برگزار شد . ولی در حال حاضر غیر قابل استفاده است و باید به کلی به روز رسانی شود.

علاوه بر پیست کراس هیئت موتور سواری واتومبیلرانی دارای زمین هایی با متراژ بسیار عالی برای ساخت پیست های مورد نیاز این ورزش در ورزشگاه بزرگ یزد است . که در صورت آماده شدن  این پیست ها یزد به قطب ورزش موتور سواری واتومبیلرانی در کشور تبدیل میگردد.

مسئولین فدراسیون موتور سواری واتومبیلرانی بارها اعلام کردند بدلیل موقعیت بسیار عالی یزد از نظر جغرافیایی و اینکه در مرکز ایران قرار دارد امکان برگزاری مسابقات کشوری و حتی آسیایی در استان یزد وجود دارد و این مستلزم امکانات و زیر ساخت های لازم است .

با نگاهی به رشته های مختلف ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی در می یابیم که این ورزش احتیاج به پیست میدانی و پیست های باز دارد . پیست های میدانی را می توان در محل ورزشگاه بزرگ یزد ساخت و نیمی از ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی مثل ریس ، کراس ، شتاب ، اسلالوم را در استان پوشش داد .

کویر های بکر و دست نخورده یزد آماده پذیرائی از قهرمانان اتومبیلرانی از سراسر دنیا است . رالی کویر یکی از باشکوهترین و پرطرفدارترین مسابقات ورزشی در دنیا است و ما به طور خدا دادی زیر ساخت و محل برگزاری آن را در اختیار داریم پس باید با برنامه ریزی از این نعمت خدادادی بهرمند شویم.

ورزش موتور سواری واتومبیلرانی تنها ورزشی است که یک خانواده بطور دستجمعی می توانند در آن شرکت کنند: "رالی خانوادگی " که در دو بخش شهری و جاده انجام میشود .  که چندین مرحله در استان برگزار شده و بازهم می توان برگزار نمود.

فال نیک

در این چند وقت دو اتفاق مهم افتاده که باید به فال نیک گرفت: اول حضور مهندس سعید شمس الدینی در راس هیئت موتور سواری واتومبیلرانی استان یزد .

مهندس شمس الدینی برنامه های بسیار جامع و کاملی برای ایجاد زیرساخت و رشد این ورزش در استان دارد ولی اجرای این برنامه ها مستلزم حمایت و پشتیبانی مسئولین دارد .

و اتفاق دوم حضور آقای مسعود شریعتی به عنوان نفر اول ورزش یزد است  . آقای شریعتی از مدیران برجسته و کاربلد استان  است و با حضورش امیدواری زیادی در ورزش یزد ایجاد نموده است.

نگاه منصفانه ایشان به ورزش موتور سواری واتومبیلرانی میتواند حس امیدواری در خانواده بزرگ موتور سواری واتومبیلرانی ایجاد کند . 

اداره کل ورزش و جوانان استان یزد باید بستری را آماده نماید تا حامیان مالی بتوانند با فرغ بال و خیال راحت در ورزش سرمایه گزاری کنند .

به امید روزی که ورزش از زیر یوغ کمبود بودجه بیرون بیاید و از هزینه بر به سود آورد تبدیل شود. با آرزوی روزهای درخشان برای ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی در استان یزد

 

باتشکر از حوصله شما

محسن کارگر

آخرین روز از بهار 93

 


تماس با ما

تلفن: 37280984-035   تلفکس: 37280983-035

شماره اختصاصي روابط عمومي: 09138531094

درباره ما

رئیس هیات : مهندس سعید شمس الدینی 

نائب رئیس : جناب آقای قضاوتی

نائب رئیس بانوان :سرکار خانم فاطمه قدرت الهی

دبیر هیئت : آقای محمد رضا مدنی

روابط عمومی :آقای محسن کارگر

برنامه مسابقات آتی

قوانین و آئین نامه ها

شما می توانید برای دریافت فایل هریک از مستندات فهرست شده در جدول زیر روی کلمه "دانلود" در مقابل آن کلیک کنید.
* باتوجه به تغییرات درآیین نامه جهانی، فدراسیون این حق را برای خود محفوظ میدارد تا هرزمان به قوانیین ذیل تبصره و یا تغییر لحاظ نماید.

قوانین مسابقات قهرمانی کشور دودیفرانسیل ( سال 93 )

آیین نامه تکمیلی مسابقه سولو اسلالوم - 8 آذرماه 1392

قوانین سولو اسلالوم- 1392

قوانین سولو دریفت-1392

قوانین و مقررات مسابقـات رالی

جدول علائم و نشانه های رسمی اتومبیلرانی

قوانین و مقررات مسابقات سرعت ( سال 93 )[حجم 124کیلو بایت]
دانلود
قوانین و مقررات کارتینگ راک[حجم 356کیلو بایت]
دانلود
قوانین مسابقات قهرمانی کشور دودیفرانسیل ( سال 93 )[حجم 50کیلو بایت]
دانلود
آیین نامه مسابقات اسلالوم ( سال 93)[حجم 238کیلو بایت]
دانلود
قوانین سولو اسلالوم- 1392[حجم 493کیلو بایت]
دانلود
قوانین سولو دریفت-1392[حجم 414کیلو بایت]
دانلود
قوانین و مقررات مسابقـات رالی[حجم 2169کیلو بایت]
دانلود
شرح وظایف مسابقات RC[حجم 47کیلو بایت]
دانلود
قوانین شرکت در مسابقات RC[حجم 56کیلو بایت]
دانلود
قوانین کمیتـه RC[حجم 75کیلو بایت]
دانلود
اساسنامه فدراسیونهای ورزشی و هیاتها [حجم 152کیلو بایت]
دانلود
قوانین مسابقات قهرمانی سوپر کراس آسیا 2013[حجم 108کیلو بایت]
دانلود
اصول اولیه اتومبیلرانی[حجم 130کیلو بایت]
دانلود
قوانین داوری مسابقات[حجم 101کیلو بایت]
دانلود
جدول علائم و نشانه های رسمی اتومبیلرانی[حجم 250کیلو بایت]

دانلود